Małopolska Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Tarnowie jest wydawcą monografii naukowych, podręczników akademickich, prac zbiorowych, a także materiałów dydaktycznych z zakresu nauk o zarządzaniu i jakości, ekonomii i finansów oraz nauk pedagogicznych. Proces recenzowania prac określa zasady dotyczące wydawnictw zwartych. Szczegółowe zasady recenzowania artykułów naukowych publikowanych w czasopismach, których wydawcą jest MWSE, określają redakcje poszczególnych czasopism.
§ 1
Recenzowanie tekstów
- Do recenzji są kierowane prace, które otrzymały pozytywną rekomendację Senackiej Komisji ds. Wydawnictw, przygotowane zgodnie z wytycznymi przyjętymi dla publikacji zwartych w Wydawnictwie MWSE.
- Redaktor naczelny podejmuje decyzję o skierowaniu pracy do recenzji zewnętrznej.
- Recenzje publikacji zwartych są jawne.
- W przypadku recenzji negatywnej redaktor naczelny podejmuje decyzję o odmownie publikacji przedłożonego tekstu.
- W przypadku, gdy recenzent warunkuje publikację wprowadzeniem w tekście zmian, redaktor naczelny, biorąc pod uwagę ich zakres, podejmuje decyzję o umożliwieniu autorowi wprowadzenia poprawek lub odrzuceniu pracy.
- W sytuacji, gdy wprowadzone w wyniku recenzji zmiany przekroczą 25% tekstu pierwotnego redaktor naczelny przesyła pracę ponownie do recenzji.
- W przypadku recenzji niejednoznacznej czy podejrzenia braku obiektywizmu osoby, której powierzono recenzję redaktor naczelny powinien skierować publikację do innego recenzenta.
§ 2
Wybór recenzenta
- Redaktor naczelny wybiera recenzenta, kierując się jego udokumentowanym dorobkiem w dziedzinie i dyscyplinie naukowej, której przyporządkowana jest powierzana do recenzji praca.
- Recenzentem może być wyłącznie samodzielny pracownik naukowy, posiadający stopień naukowych doktora habilitowanego lub tytuł naukowy profesora.
- Redaktor naczelny jest zobowiązany sprawdzić, czy autor i recenzent nie pozostają w relacjach osobistych, nie występuje między mini konflikt interesów, zależność służbowa, nie prowadzą wspólnie badań naukowych. Jeśli takie powiązania występują – powinien wyznaczyć innego recenzenta.
§ 3
Opracowanie recenzji
- Podstawą wykonania recenzji jest zawarta z recenzentem umowa o dzieło.
- Recenzja ma formę pisemną i powinna zawierać:
a) ogólną opinię o treści i układzie pracy, oryginalności i wadze podejmowanej problematyki;
b) opinię o poprawności sformułowania celu i hipotezy lub hipotez;
c) ocenę zastosowanych metod badawczych;
d) ocenę sposobu interpretacji wyników badań i wnioskowania;
e) ocenę poprawności językowej, a w szczególności stosowanej terminologii;
f) szczegółowe wskazania dotyczące niezbędnych poprawek merytorycznych;
g) opinię, czy poziom pracy odpowiada aktualnemu stanowi wiedzy i osiągnięciom w dyscyplinie, której dotyczy;
h) jednoznaczną informację czy praca, w ocenie recenzenta, nadaje się do publikacji. - Opinia recenzenta powinna być wyrażona w sposób obiektywny, rzetelny, konstruktywny, zgodnie z posiadaną wiedzą, przy użyciu argumentów merytorycznych.
- Recenzja nie może zawierać żadnych elementów, które autor może odczytać jako personalną krytykę.
- Recenzja powinna zostać wykonana terminowo, zgodnie z zawartą umową.
- Recenzent ma obowiązek ujawnić wszystkie dostrzeżone przykłady nierzetelności naukowej, w tym w szczególności podejrzenia plagiatu (również autoplagiatu), istotne podobieństwa do innych publikacji, niewłaściwą interpretację i manipulowanie danymi, nieprawidłowe dokumentowanie wykorzystanych źródeł.
- Opinia recenzenta nie może być przez niego ujawniana osobom niezwiązanym z procesem publikacji pracy.
- Recenzenta jest zobowiązany do przestrzegania zasad etyki wydawniczej przyjętej w Wydawnictwie MWSE.