Pod red. Stanisława Lisa
Wyd. AE – MWSE
Kraków-Tarnów 2000
obj. 448 s.
ISBN 83-909445-3-7
cena 20 zł
„Integracja europejska jest najważniejszym globalnym wyzwaniem dla społeczeństwa i gospodarki polskiej na początku nowego, XXI wieku. Nie ma lepszej alternatywy dla integracji Polski z Unią Europejską. Od 1989 roku członkostwo w Unii Europejskiej jest strategicznym celem Polski, wzmocni bowiem międzynarodową pozycję naszego kraju w gospodarce światowej; w korzystny sposób wpłynie również na wzrost ekonomiczny i modernizację gospodarki polskiej i naszego systemu prawnego.
Proces integracji gospodarki polskiej z gospodarką Unii Europejskiej jest popierany przez większość społeczeństwa. Zasadność włączenia naszego kraju do struktur europejskich jest jednakże przedmiotem kontrowersji i sporów politycznych, w których nie zawsze w sposób uzasadniony eksponowane są spodziewane czy tylko potencjalne korzyści lub koszty tego procesu[…]
Ocenie przebiegu procesu dostosowania gospodarki Polski do kryteriów członkowskich Unii Europejskiej jest poświęcona niniejsza monografia.
Obszar badawczy prezentowany przez Autorów jest bardzo rozległy i obejmuje wiele fundamentalnych problemów, wzajemnie ze sobą powiązanych i nie dających się przeto ściśle rozgraniczyć”.
(ze wstępu prof. dr hab. S. Lisa)