Adam Figiel, Leszek Kozioł, Janusz Liber
Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej „Biblos”, Tarnów 2020
obj.: 184 s.
format: 16 x 23,5 cm
ISBN: 978-83-7793-755-6
DOI: 10.25944/mwse.9788377937556
cena: 49 zł
Spis treści PDF 29 KB
Przedsiębiorstwa, stając się uczestnikami łańcuchów dostaw, prowadzą działalność na szeroką skalę, co wiąże się z występowaniem różnorodnych czynników mogących zakłócić funkcjonowanie całego łańcucha, dlatego też w logistyce dużego znaczenia nabiera zarządzanie ryzykiem. Ma ono na celu minimalizowanie możliwości wystąpienia niekorzystnych incydentów lub nieuczciwych działań, które mogą prowadzić do strat finansowych.
Celem monografii jest poznanie przyczyn powstawania strat oraz metod ich szacowania, charakterystyka instrumentów związanych z redukcją strat, a także zaproponowanie metodologii zapobiegania stratom w sektorze FMCG. W ramach celu głównego sformułowano cele cząstkowe. Są nimi: ukazanie zasadności prowadzenia polityki zapobiegania stratom oraz identyfikacja i charakterystyka czynników przeciwdziałania im w badanym sektorze.
Zagadnienia poruszone w książce koncentrują się wokół specyfiki zarządzania łańcuchem dostaw w sektorze FMCG, ze zwróceniem szczególnej uwagi na rodzaje ryzyka związanego z generowaniem strat. Ukazano przyczyny i podział strat operacyjnych i intencjonalnych w łańcuchu dostaw. Sporo miejsca poświęcono na omówienie instrumentów (zasad, metod, technik i narzędzi IT) wykorzystywanych w identyfikacji i minimalizowaniu strat. Autorzy książki wykorzystali zarówno liczne, dostępne już opracowania poświęcone tym zagadnieniom, jak i rezultaty własnych badań empirycznych, skupionych na problematyce zapobiegania stratom w branży FMCG w Polsce.