Zasady rekrutacji dla studentów MWSE ubiegających się o wyjazd zagraniczny z Programu PO WER
- Student ubiegający się o wyjazd na stypendium powinien złożyć w Biurze Współpracy Zagranicznej następujące dokumenty:
- wniosek o zgodę na wyjazd skierowany do rektora,
- CV w języku obcym wraz z kolorowym zdjęciem (format Europass),
- zaświadczenie o średniej ocen z toku studiów,
- kolorową kserokopię dowodu osobistego i legitymacji studenckiej.
Student ubiegający się o wyjazd z tytułu trudnej sytuacji materialnej składa dodatkowo:
- kserokopię decyzji o przyznaniu stypendium socjalnego na dany rok akademicki.
Student ubiegający się o wyjazd z tytułu niepełnosprawności składa dodatkowo:
- orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
- zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podjęcia studiów za granicą.
- Kwalifikacja studentów odbywa się na podstawie rozmowy przeprowadzonej przez powołaną przez rektora na dany rok akademicki komisję kwalifikacyjną w składzie: Pełnomocnik Rektora ds. Kształcenia i Studentów, Koordynator Programu Erasmus+, przedstawiciel studentów. Celem rozmowy kwalifikacyjnej jest ocena stopnia znajomości języka angielskiego oraz ogólnych kompetencji interpersonalnych studenta.
- Do wyjazdu na studia w ramach programu PO WER w pierwszej kolejności uprawnieni są studenci niekorzystający do tej pory z wyjazdów zagranicznych i nieposiadający zaległości finansowych wobec MWSE z tytułu opłat za kształcenie.
- W latach 2014-2020 student może wziąć udział tylko w jednej zagranicznej mobilności finansowanej z programu PO WER.
Organizacja wyjazdu
Formalności poprzedzające wyjazd:
- Wybór przez studenta programu studiów (student zobligowany jest wybrać program proponowany przez uczelnię partnerską; każdy przedmiot ma przyporządkowaną określoną liczbę punktów ECTS (European Credit Transfer System), należy wybrać tyle przedmiotów, aby suma wszystkich punktów ECTS wyniosła co najmniej 30.
- Uzyskanie akceptacji programu studiów przez Pełnomocnika ds Kształcenia i Studentów; w przypadku gdy nie będzie pełnej zbieżności efektów uczenia się z realizowanym w MWSE programem studiów, student może być zobligowany do ich uzupełnienia w ramach różnicy programowej, o czym informowany jest w formie pisemnej.
- Podpisanie przez strony wymiany (uczelnię macierzystą, zagraniczną oraz studenta) „Porozumienia o programie studiów” (Learning Agreement for Studies, LA). Porozumienie to upoważnia studenta do podjęcia i zaliczenia jednego semestru studiów w uczelni zagranicznej.
- Podpisanie przez studenta umowy z uczelnią macierzystą (MWSE).
- Uzyskanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karta jest wydawana przez lokalny oddział Narodowego Funduszu Zdrowia ( NFZ); ubezpieczenie zdrowotne powinno obejmować cały okres pobytu studenta w uczelni zagranicznej.
- Wykupienie ubezpieczenia od: następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), kosztów leczenia (KL), odpowiedzialności cywilnej (OC).
- Wypełnienie obowiązkowego testu biegłości językowej w terminie określonym przez uczelnię macierzystą (MWSE) – po otrzymaniu informacji z OLS (online linguistic support).
Grant stypendialny
- Grant stypendialny przyznawany jest na podstawie wskazanych przez Narodową Agencję Erasmus+ stawek przysługujących dla poszczególnych krajów; stypendium przyznane studentowi przeznaczone jest na pokrycie częściowych kosztów związanych z wyjazdem i pobytem za granicą.
- Student jest zobowiązany do zakupu biletu, ubezpieczenia oraz opłaty kosztów pobytu i zakwaterowania podczas odbywania praktyk zagranicznych samodzielnie z wykorzystaniem przyznanego mu stypendium.
- Odbiór przyznanego studentowi grantu odbywa się w kwesturze po podpisaniu przez wyjeżdżającego stosowanych dokumentów uzyskaniu skierowania od Koordynator Programu Erasmus+.
- Stypendium wypłacane jest w dwóch ratach:
- I rata (przed wyjazdem) – 97% kwoty stypendium,
- II rata (po powrocie) – pozostała część stypendium.
Kraje należące do danej grupy | Miesięczna stawka stypendium w PLN z tytułu: | |
---|---|---|
niepełno-sprawności | trudnej sytuacji materialnej | |
Grupa 1: Austria, Dania, Finlandia, Francja, Irlandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy | 2097 | 2936 |
Grupa 2: Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Słowenia, Turcja | 1678 | 2517 |
Grupa 3: Bułgaria, Estonia, Macedonia (FYROM), Litwa, Łotwa, Malta, Rumunia, Słowacja, Węgry | 1258 | 2097 |
Wymagania po powrocie ze stypendium
- Rozliczenie stypendysty po powrocie ze stypendium zagranicznego odbywa się na podstawie dokumentów przesłanych przez uczelnię przyjmującą:
- Transcript of Records (potwierdzenie zaliczenia okresu studiów),
- zaświadczenie o okresie pobytu studenta w uczelni zagranicznej.
- Przesłane dokumenty zostają przekazane przez Koordynatora Programu Erasmus+ do Dziekanatu, na ich podstawie Pełnomocnik Rektora ds Kształcenia i Studentów zalicza studentowi okres studiów odbyty w uczelni zagranicznej.
- Student przystępuje do testu biegłości językowej Erasmus+ (OLS).
- W terminie 30 dni od daty powrotu stypendysta wypełnia online „Ankietę stypendysty Erasmusa” Wypełnienie ankiety jest podstawowym warunkiem rozliczenia finansowego wyjazdu.
Uczestnik z orzeczoną niepełnosprawnością jest rozliczany bezzwłocznie po zakończeniu pobytu za granicą z wykorzystaniem Karty rozliczenia dofinansowania niepełnosprawnego studenta.
Szczegółowe informacje uzyskacie Państwo w Biurze Współpracy Zagranicznej