Zasady kwalifikacji studentów na wyjazd w celu odbycia części studiów w uczelni partnerskiej – Student Mobility for Study – SMS
- Rekrutacja w kategorii SMS (wyjazd na studia) w ramach Programu Erasmus+ prowadzana jest w sposób ciągły w formie konkursu w ciągu roku akademickiego (odpowiednio w semestrze zimowym i/lub letnim poprzedzającym wyjazd).
- Komisję Rekrutacyjną ds. Mobilności Studentów na mocy statutowych uprawnień powołuje Rektor na okres swojej kadencji. W skład Komisji wchodzi Pełnomocnik Rektora ds. Kształcenia i Studentów, Koordynator Programu Erasmus+, przedstawiciel Rady Uczelnianej Samorządu Studentów (RUSS).
- Ogłoszenie o rekrutacji przesyłane jest za pośrednictwem Wirtualnego Dziekanatu przez Koordynatora Programu Erasmus+.
- Koordynator Programu Erasmus+ ogłasza termin rozmowy kwalifikacyjnej.
- Rozmowa kwalifikacyjna składa się z dwóch etapów:
- rozmowa w języku angielskim w celu oceny stopnia znajomości języka obcego;
- rozmowa ze studentem w celu oceny ogólnych kompetencji i motywacji studenta do wyjazdu.
- Od decyzji Komisji Rekrutacyjnej kandydatowi przysługuje prawo odwołania do 7 dni od daty ogłoszenia listy osób zakwalifikowanych na wyjazd w ramach Programu Erasmus+. Odwołanie należy dostarczyć w formie pisemnej do Koordynatora Programu Erasmus+.
- Odwoławczą Komisję Rekrutacyjną ds. Mobilności Studentów powołuje na mocy statutowych uprawnień Rektor na okres swojej kadencji. W skład Komisji wchodzi Pełnomocnik Rektora ds. Kształcenia i Studentów, Pełnomocnik Rektora ds. Współpracy z Zagranicą oraz przedstawiciel RUSS.
- Wyjazdy studentów na studia muszą być poprzedzone podpisaniem umowy międzyinstytucjonalnej (jeśli takiej nie ma) pomiędzy uczelnią wysyłającą, a uczelnią przyjmującą. Lista uczelni partnerskich jest dostępna na stronie internetowej MWSE oraz w Biurze Współpracy z Zagranicą.
Kto może się ubiegać o wyjazd?
- Na studia do uczelni partnerskiej może wyjechać student kierunku Zarządzanie, Pedagogika, Finanse i rachunkowość, który spełnia następujące wymogi:
- jest studentem studiów I stopnia i uzyskał zaliczenie co najmniej drugiego semestru studiów w uczelni macierzystej;
- jest studentem studiów II stopnia;
- średnia ocen z toku studiów jest wyższa niż 3.0;
- stopień biegłości językowej kandydata kształtuje się na poziomie B1 (według Common European Framework of Reference for Languages);
- student studiów II stopnia zobowiązany jest dostarczyć zaświadczenie z uczelni, w której odbył I stopień studiów, dotyczące okresu mobilności, które zostały już przez niego wykorzystane.
Wymagane dokumenty
- W celu zgłoszenia swojej kandydatury na wyjazd stypendialny w kategorii SMS, student zobowiązany jest dostarczyć do Biura Współpracy z Zagranicą:
- pisemny wniosek o zgodę na wyjazd skierowany do Rektora;
- CV w języku obcym wraz z kolorowym zdjęciem (format Europass);
- zaświadczenie o średniej ocen z toku studiów;
- kolorową kserokopię dowodu osobistego i legitymacji studenckiej.
Kryteria kwalifikacji
- Podstawowymi kryteriami przy ocenie kandydatów ubiegających się o wyjazd stypendialny na studia w ramach Programu Erasmus+ są:
- znajomość języka obcego;
- osiągane wyniki w nauce (średnia ocen);
- autoprezentacja i motywacja do podjęcia studiów za granicą;
- działalność na rzecz Uczelni, przynależność do systemu Buddy/Mentor, przynależność do organizacji studenckich, działalność na rzecz środowiska lokalnego.
- Do wyjazdu na studia w ramach Programu Erasmus+ w pierwszej kolejności uprawnieni są studenci nie korzystający do tej pory z Programu LLP – Erasmus+.
- Możliwe są wielokrotne wyjazdy na studia pod warunkiem nie przekroczenia 12 miesięcy pobytu (studia i praktyki) w uczelni/instytucji partnerskiej na jednym poziomie studiów.
- Studenci zakwalifikowani do wyjazdu w kategorii SMS muszą obowiązkowo odbyć egzamin z języka obcego on-line przed wyjazdem i po powrocie:
Uwaga! Wynik egzaminu nie wyklucza studenta z listy osób wyjeżdżających na studia. Wynik ten będzie znany studentowi i Koordynatorowi Programu Erasmus+.
Organizacja wyjazdu
- Dla każdego studenta zostaje uzgodniony przed wyjazdem indywidualny program studiów do zrealizowania w uczelni przyjmującej, w formie dokumentu „Porozumienie o programie zajęć” (Learning Agreement for Studies – LA), podpisanego przez trzy strony: uczelnię przyjmującą, uczelnię wysyłającą oraz studenta.
- Każdy student zakwalifikowany na wyjazd ma zagwarantowane pełne zaliczenie okresu studiów zrealizowanego w uczelni partnerskiej i uznanie go za równoważny z okresem studiów w uczelni macierzystej.
- Student poinformowany jest o konieczności otrzymania z uczelni przyjmującej:
- Ze studentem wyjeżdżającym na stypendium w ramach Programu Erasmus+ zostanie sporządzona pisemna umowa.
Formalności poprzedzające wyjazd:
- Stypendysta Programu Erasmus+ zobowiązany jest wykupić ubezpieczenie:
- zdrowotne na czas podróży i studiów;
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW);
- wypadkowe;
- od odpowiedzialności cywilnej (OC).
- Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wydawana bezpłatnie przez NFZ, którą student zobowiązany jest wyrobić przed wyjazdem.
- Za zapewnienie ubezpieczenia odpowiedzialny jest stypendysta.
- Student jest zobowiązany do przedłożenia przez wyjazdem kolorowej kopii karty EKUZ oraz numeru polisy (ksero).
Grant stypendialny
- Grant stypendialny przyznawany jest na podstawie wskazanych przez Narodową Agencję Erasmus+ stawek przysługujących dla poszczególnych krajów; stypendium przyznane studentowi przeznaczone jest na pokrycie częściowych kosztów związanych z wyjazdem i pobytem za granicą.
- Z przyznanego stypendium student jest zobowiązany do zakupu biletu, zalecanego dodatkowego ubezpieczenia oraz opłaty kosztów pobytu i zakwaterowania podczas studiów za granicą.
- W celu wypłacenia stypendium studentowi wystawia się zlecenie wypłaty, po przedłożeniu którego bank wypłaca studentowi stypendium w gotówce w walucie euro.
- Stypendium wypłacane jest w dwóch ratach:
- I rata (przed wyjazdem) – 95% kwoty stypendium;
- II rata (po powrocie) – pozostała część stypendium.
Uwaga! Uczelnia macierzysta (MWSE) sprawdza stan zobowiązań finansowych studenta dwukrotnie: przed wyjazdem i po powrocie. Jeżeli na koncie studenta występują zaległości finansowe wstrzymana zostaje wypłata I i II raty stypendium.
Kraje należące do danej grupy | Miesięczna stawka stypendium w euro |
---|---|
Grupa 1: Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Luksemburg, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania | 520 |
Grupa 2: Austria, Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Malta, Niemcy, Portugalia, Włochy | 500 |
Grupa 3: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Macedonia (FYROM), Litwa, Łotwa, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Węgry | 450 |
Stypendium socjalne
- Studentowi wyjeżdżającemu w kategorii SMS przysługuje stypendium socjalne z Programu Erasmus +, jeśli spełni poniższe warunki:
- złożył wniosek w Kwesturze o przyznanie stypendium socjalnego na bieżący rok akademicki;
- na dzień złożenia wniosku kwalifikacyjnego o wyjazd w kategorii SMS z Programu Erasmus+, spełnia kryteria do otrzymania stypendium socjalnego z funduszu stypendialnego dla studentów zawarte w Regulaminie ustalania wysokości przyznawania i wypłacania świadczeń dla studentów.
- Po otrzymaniu decyzji Pełnomocnika Rektora ds. Kształcenia i Studentów o przyznaniu stypendium socjalnego, student zobowiązany jest do dołączenia kserokopii decyzji do wniosku kwalifikacyjnego na wyjazd w kategorii SMS.
- Stypendium socjalne z Programu Erasmus + przyznawane jest na okresy miesięczne.
- Stypendium socjalne z Programu Erasmus + przyznawane jest na cały okres pobytu w uczelni partnerskiej.
Rozliczenie wyjazdu
- Rozliczenie stypendysty po powrocie ze stypendium zagranicznego odbywa się na podstawie dokumentów przesłanych przez uczelnię przyjmującą:
- pisemnego zaświadczenia o okresie pobytu studenta w tej uczelni oraz
- wykazu zaliczonych przedmiotów i uzyskanych ocen w formie „Wykazu zaliczeń” (Transcript of Records – TR).
- Wymienione dokumenty (w oryginale) student składa do Koordynatora Programu Erasmus+, a ten przekazuje je do Dziekanatu. Na ich podstawie Pełnomocnik Rektora ds. Kształcenia i Studentów zalicza studentowi okres studiów odbyty w uczelni zagranicznej.
- W terminie 30 dni od daty powrotu stypendysta wypełnia on-line „Ankietę stypendysty Erasmusa” Wypełnienie ankiety jest podstawowym warunkiem rozliczenia finansowego wyjazdu.
Szczegółowe informacje uzyskacie Państwo w Biurze Współpracy Zagranicznej.
- Learning Agreement Student Mobility for Studies DOCX 101 KB
- Erasmusplus_Student_Charter PDF 517 KB
- Dokumenty i procedury obowiązujące w MWSE