Erasmus+ to program Unii Europejskiej wspierający edukację, szkolenia, młodzież i sport, którego realizację przewidziano na lata 2021-2027. Budżet programu to 28 mld euro. Program Erasmus+ opiera się na doświadczeniach zdobytych w trakcie 25 lat funkcjonowania europejskich programów na rzecz młodzieży, a także wszelkich form kształcenia i szkolenia zawodowego, obejmujących współpracę w wymiarze zarówno wewnątrzunijnym, jak i międzynarodowym. Erasmus+ jest wynikiem połączenia realizowanych przez Komisję Europejską w latach 2007–2013 programów: Uczenie się przez całe życie, Młodzież w działaniu, Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink, a także programów współpracy z krajami uprzemysłowionymi w dziedzinie szkolnictwa wyższego.
Wspomniane programy wspierały działania w dziedzinie szkolnictwa wyższego, w tym także w wymiarze międzynarodowym, a także kształcenia i szkolenia zawodowego, edukacji dzieci, młodzieży i dorosłych.
Erasmus+ wykracza poza zakres realizowanych wcześniej programów przez promowanie synergii i wzajemnego inspirowania się w różnych dziedzinach kształcenia i szkolenia młodzieży, eliminowanie sztucznych granic między poszczególnymi działaniami i projektami, wspieranie nowych pomysłów, zapraszanie do współpracy podmiotów ze środowiska pracy i społeczeństwa obywatelskiego oraz inicjowanie nowych form współpracy.
Erasmus+ na lata 2021-2027 to nowe możliwości dla osób uczących się. Elastyczne formaty mobilności zapewnią udział w projekcie zróżnicowanej grupie odbiorców, a wzmocnienie współpracy będzie sprzyjało innowacjom w formułowaniu programów nauczania, praktykach uczenia się i nauczania. Program będzie miał kluczowe znaczenie dla utworzenia Europejskiego Obszaru Edukacji do 2025 r. i zmobilizuje sektory edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu do szybkiego powrotu do normalności i przyszłego wzrostu.
Do krajów uczestniczących w programie należą:
- państwa członkowskie Unii Europejskiej (27),
- państwa EFTA/EOG: Islandia, Liechtenstein, Norwegia,
- państwa kandydujące do UE: Turcja, Macedonia (FYROM).
W obszarze szkolnictwa wyższego, w ramach programu Erasmus+ wspierane są:
- międzynarodowa mobilność studentów i kadry z krajów partnerskich i wyjazdy do tych krajów (Akcja 1 – Mobilność edukacyjna);
- projekty z zakresu budowania potencjału w szkolnictwie wyższym promujące współpracę i partnerstwa, które mają wpływ na modernizację i umiędzynarodowienie instytucji i systemów szkolnictwa wyższego w krajach partnerskich, ze szczególnym uwzględnieniem krajów partnerskich sąsiadujących z UE (Akcja 2 – Współpraca na rzecz innowacji i wspierania dobrych praktyk);
- dialog polityczny za pośrednictwem sieci ekspertów do spraw reformy szkolnictwa wyższego w krajach partnerskich sąsiadujących z UE, międzynarodowego stowarzyszenia absolwentów, dialog polityczny z krajami partnerskimi oraz międzynarodowe imprezy mające na celu zwiększanie atrakcyjności i promocję (Akcja 3 – Wsparcie w reformowaniu polityk);
- działania „Jean Monnet” mające na celu inspirowanie nauczania, badań i dyskusji w dziedzinie studiów dotyczących Unii Europejskiej na całym świecie.