Stypendia
Student może ubiegać się o świadczenia ze środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa w formie:
- stypendium socjalnego,
- stypendium dla osób niepełnosprawnych,
- stypendium rektora,
- stypendium ministra,
- zapomogi.
Stypendia: socjalne, dla osób niepełnosprawnych i rektora oraz zapomoga przyznawane są na wniosek studenta. Wnioski student składa na formularzach uczelnianych.
Stypendium ministra za wybitne osiągnięcia przyznawane jest na wniosek rektora po zgłoszeniu przez studenta swojej kandydatury i złożeniu dokumentów potwierdzających uzyskanie wybitnych osiągnięć .
Świadczenia stypendialne przysługują studentowi na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich, jednak nie dłużej niż przez okres 12 semestrów, bez względu na ich pobieranie przez studenta, z zastrzeżeniem, że w ramach tego okresu świadczenia przysługują na studiach:
a) pierwszego stopnia – nie dłużej niż przez 9 semestrów,
b) drugiego stopnia – nie dłużej niż przez 7 semestrów.
Łączny okres, o którym mowa wyżej jest dłuższy o 2 semestry w przypadku, gdy student podjął jednolite studia magisterskie, których czas trwania określonych w przepisach prawa wynosi 11 albo 12 semestrów.
Do okresu 12 semestrów wlicza się wszystkie lata studiów, łącznie z okresem przebywania na urlopie od zajęć, a nie lata pobierania stypendiów (okres 12 semestrów oznacza okres, w którym dana osoba posiada status studenta). W przypadku kształcenia się na kilku kierunkach studiów semestry odbywane równocześnie traktuje się jako jeden semestr.
W przypadku przerwania studiów i ponownego ich podjęcia, liczenie wskazanego okresu jest kontynuowane, a nie rozpoczyna się od nowa.
Świadczenia stypendialne nie przysługują studentowi posiadającemu tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera albo równorzędny.
Świadczenia stypendialne nie przysługują studentowi posiadającemu tytuł zawodowy licencjata, inżyniera albo równorzędny, jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia. Wskazane obostrzenia dotyczą także tytułów zawodowych uzyskanych za granicą.
W przypadku stypendium dla osób niepełnosprawnych, gdy niepełnosprawność powstała w trakcie studiów lub po uzyskaniu tytułu zawodowego, student może otrzymywać to świadczenie na kolejnym kierunku studiów, przez dodatkowy okres 12 semestrów.
Terminy składania wniosków stypendialnych
- Stypendia socjalne, dla osób niepełnosprawnych – 1-31 października danego roku;
- Stypendia rektora – 1 sierpnia – 31 października danego roku;
- Stypendium ministra za wybitne osiągnięcia – 3-15 września danego roku.
Szczegółowe informacje o stypendiach znajdują się w Regulaminie ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń dla studentów Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie.
Zarządzenie wprowadzające regulamin: Zarządzenie 23/R/2024 Rektora MWSE w Tarnowie z dnia 26 września 2024 r. w sprawie Zatwierdzenia Regulaminu ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń dla studentów Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie PDF 234 KB
Kredyty studenckie
Od 1 stycznia 2019 r. funkcjonuje nowy system kredytów studenckich. Zmiany wynikają z wejścia w życie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 poz. 742 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 20 grudnia 2018 r. w sprawie kredytów studenckich (Dz. U. z 2018 poz. 2468).
Student, który nie ukończył 30. roku życia oraz którego przeciętny miesięczny dochód na osobę w rodzinie z roku poprzedzającego rok złożenia wniosku jest niższy lub równy kwocie* określonej przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki, może otrzymać kredyt studencki (* w roku akademickim 2021/2022 kwota ta wynosi 3.000 zł).
Wniosek o udzielenie kredytu można składać w formie papierowej lub za pośrednictwem systemu teleinformatycznego w następujących instytucjach:
- PKO Bank Polski S.A.,
- Bank PEKAO S.A.,
- Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi),
- SGB-Bank S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi).
Do wniosku o udzielenie kredytu dołącza się:
- oświadczenie o wysokości dochodów i liczbie członków rodziny wnioskodawcy za poprzedni rok;
- zaświadczenie szkoły wyższej potwierdzające, że wnioskodawca jest studentem, doktorantem albo dokument potwierdzający udział w rekrutacji na studia albo do szkoły doktorskiej;
- dokumenty wymagane przez instytucję kredytującą dla celów oceny zdolności kredytowej i zabezpieczenia spłat kredytu.
Kredyt studencki jest udzielany na okres studiów tylko raz, nie dłużej niż na 6 lat. Na tym samym poziomie studiów kredyt studencki jest udzielany raz.
Jeżeli w okresie 2 lat od ukończenia studiów pierwszego stopnia student rozpocznie studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, kredyt studencki może być wypłacany na tych studiach bez konieczności ponownego składania wniosku o kredyt, przy czym łączny okres otrzymywania kredytu studenckiego nie może przekroczyć 6 lat.
Kredyt studencki jest wypłacany w miesięcznych transzach przez okres do 10 miesięcy roku akademickiego, z wyłączeniem okresów urlopów od zajęć lub innych przerw udzielonych zgodnie z regulaminem studiów. Spłata kredytu studenckiego jest dokonywana w równych miesięcznych ratach i rozpoczyna się po upływie 2 lat od ukończenia studiów.
Szczegółowe warunki dotyczące m.in. sposobu ustalania wysokości miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie, tryb składania wniosków, zakres informacji oraz dokumenty dołączane do wniosku, niezbędne elementy i termin zawarcia umowy kredytu studenckiego, określa Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 20 grudnia 2018 r. w sprawie kredytów studenckich (Dz.U. 2018 poz. 2468).
Najczęściej zadawane pytania
Stypendia i zapomogi
Czy w czasie przebywania na urlopie dziekańskim student może pobierać stypendium socjalne lub stypendium rektora?
W czasie przebywania na urlopie dziekańskim stypendium socjalne, jak również stypendium rektora nie jest wypłacane.
Czym jest samodzielność finansowa studenta?
Student jest samodzielny finansowo, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
- posiadał stałe źródło dochodów w ostatnim roku podatkowym;
- posiada stałe źródło dochodów w roku bieżącym;
- jego miesięczny dochód w okresach, o których mowa w pkt. 1 i 2, jest wyższy lub równy 1,15 sumy kwoty określonej w art. 5 ust. 1 i kwoty określonej w art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych;
- nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców i złożył stosowne oświadczenie w tej sprawie.
Kto stanowi rodzinę studenta w rozumieniu przepisów dotyczących stypendium socjalnego?
We wniosku o stypendium uwzględnia się dochody osiągane przez członków rodziny:
-
studenta;
-
małżonka studenta, a także będące na utrzymaniu studenta lub jego małżonka dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia, a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek;
-
rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych studenta i będące na ich utrzymaniu dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia, a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek.
Czy rodzina studenta musi mieszkać pod jednym dachem (posiadać ten sam adres zamieszkania)?
Posiadanie wspólnego adresu nie jest konieczne. Członkowie rodziny studenta w rozumieniu przepisów dotyczących ubiegania się o stypendium socjalne nie muszą mieszkać pod jednym adresem.
Czy do wniosku musi się dołączać rodziców, jeżeli student jest samodzielny finansowo?
Jeżeli student jest samodzielny finansowo nie musi dołączać do wniosku rodziców ale może to uczynić. Rodzice na bezrobociu lub z niskimi dochodami mogą obniżyć średnią na członka rodziny, co jest korzystne dla studenta.
Czy do wniosku musi się dołączać rodziców, jeżeli student nie jest samodzielny finansowo?
Jeśli student nie jest samodzielny finansowo ma obowiązek dołączenia do wniosku rodziców. Obowiązek ten jest niezależny od wieku, posiadania własnej rodziny czy zamieszkiwania pod innym adresem.
Czy do wniosku musi się dołączać rodziców, jeżeli student ma własną rodzinę?
Dołączenie rodziców do wniosku stypendialnego zależy od statusu studenta tzn. jego samodzielności lub niesamodzielności finansowej. Fakt założenia rodziny nie ma tu znaczenia.
Dlaczego do wniosku stypendialnego należy załączyć zaświadczenie z ZUS?
Zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest potrzebne dla tych członków rodziny, którzy wykazali przychody w danym roku. Jeżeli są to przychody z prowadzenia własnej działalności gospodarczej, to zaświadczenie musi zawierać zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, natomiast członkowie rodziny, którzy osiągają przychody ze stosunku pracy zobowiązani są do przedłożenia zaświadczenia o zapłaconych składkach na ubezpieczenie zdrowotne.
Czy student wnioskujący o stypendium socjalne powinien wykazać dochody uzyskane poza granicami kraju?
Takie dochody powinny być wykazane w załączonym do wniosku oświadczeniu.
W jakich przypadkach student może wnioskować o zapomogę losową?
Zapomogę losową otrzymuje student, który czasowo (przejściowo), bez względu na dochody, znalazł się w trudnej sytuacji materialnej z powodów losowych np. utrata pracy, śmierć, choroba, powódż, pożar, huragan, trąba powietrzna itp.
W jakim terminie od zaistnienia zdarzenia losowego student może starać się o zapomogę?
Wniosek o zapomogę losową musi być złożony w roku akademickim, w którym nastąpiło zdarzenie losowe.