Regulamin stanowi Załącznik nr 2 do Zarządzenia 1/R/2020 Rektora MWSE z dn. 10.01.2020 r. i obowiązuje od 10 stycznia 2020 r.
Uwaga! Regulamin dotyczy studentów, którzy rozpoczęli studia w roku akademickim 2019/2020 i wcześniej.
I. Postanowienia ogólne
- Użyte w regulaminie określenia oznaczają:
a) Uczelnia – Małopolska Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Tarnowie,
b) Praktyka – praktyka studencka,
c) Regulamin – Regulamin praktyk. - Praktyki są integralną częścią programu studiów dla studentów II stopnia na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych.
- Praktyka powinna być zgodna z charakterem kierunku studiów.
- Czas trwania praktyki i liczbę przyznanych punktów ECTS określa program studiów zatwierdzony przez Senat.
- Praktyki pełnią ważną rolę w praktycznym zastosowaniu zdobytej wiedzy i przygotowaniu przyszłych absolwentów kierunku do zawodu.
II. Cele praktyki
- Praktyka stanowi integralną część programu studiów na kierunku Zarządzanie. Celem praktyki jest zapoznanie studenta z działalnością przedsiębiorstwa (lub innej organizacji) ze szczególnym uwzględnieniem aspektów ekonomicznych, finansowych i organizacyjnych. Praktyka ma pomóc w praktycznym zastosowaniu zdobytej wiedzy oraz zdobyciu umiejętności przydatnych w przyszłej pracy zawodowej.
- Główne cele praktyki to:
a) umożliwienie studentowi konfrontacji zdobytej wiedzy w czasie trwania studiów z praktyką z obszaru działania różnych typów instytucji, organizacji, a także przedsiębiorstw oraz rozszerzenie tej wiedzy o umiejętności niezbędne w procesie zarządzania,
b) zapoznanie się z procesem zarządzania i zasadami funkcjonowania podmiotów gospodarczych, instytucji sektora publicznego i prywatnego i innych organizacji,
c) poznanie struktur i mechanizmów funkcjonowania przedsiębiorstw, organizacji, instytucji sektora publicznego i prywatnego,
d) pogłębienie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych z zakresu zarządzania oraz finansów i rachunkowości poprzez obserwację i współuczestnictwo w realizacji zadań związanych z rozwiązywaniem problemów praktycznych w ich obszarach, niezbędnych w dalszej pracy zawodowej,
e) udoskonalenie umiejętności pozyskiwania, analizowania i ewidencji materiałów źródłowych z zakresu zarządzania,
f) przygotowanie do realizacji podstawowych zadań w obszarze zarządzania w różnego rodzaju przedsiębiorstwach i instytucjach sektora publicznego i prywatnego oraz różnych organizacjach,
g) posługiwanie się językiem specjalistycznym z zakresu zarządzania,
h) zapoznanie się z aspektami psychosocjologicznymi i etycznymi środowiska pracy, w szczególności odpowiedzialnością, kształtowaniem relacji interpersonalnych, dyscypliną pracy, funkcjonowaniem hierarchii organizacyjnej oraz zachowań organizacyjnych,
i) poznanie oczekiwań rynku pracy oraz poprawa swojej pozycji na rynku pracy,
j) nawiązanie i pogłębienie kontaktów zawodowych, koniecznych w sferze poruszania się na rynku pracy, umożliwiających wykorzystanie ich w momencie przygotowywania pracy dyplomowej oraz poszukiwania pracy.
III. Nadzór i zaliczenie praktyki
- Koordynatorem całokształtu spraw związanych z organizacją i przebiegiem praktyk jest Pełnomocnik Rektora ds. Kształcenia i Studentów. Do jego zadań należy w szczególności:
a) nadzór merytoryczny i organizacyjny nad przygotowaniem i przebiegiem praktyk,
b) zatwierdzanie miejsc odbywania praktyk (zakładów pracy, w których organizowana jest praktyka),
c) podejmowanie decyzji w sprawach zwolnień studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych z obowiązku odbywania praktyk,
d) zaliczanie odbycia praktyk. - Pełnomocnik Rektora ds. Kształcenia i Studentów na okres trwania swojej kadencji powołuje opiekunów praktyk dla danej specjalności w ramach kierunku. Zakres zadań wykonywanych przez opiekunów:
a) współpraca z Pełnomocnikiem Rektora ds. Kształcenia i Studentów, właściwym dla danego kierunku studiów, w zakresie praktyk,
b) opieka i nadzór dydaktyczny nad studentami w trakcie praktyki,
c) zatwierdzanie indywidualnego programu praktyki,
d) udzielanie wskazówek metodycznych dotyczących sposobu realizacji programu praktyki,
e) omówienie zasad prowadzenia dokumentacji niezbędnej do zaliczenia praktyki,
f) ocena osiągniętych efektów na praktyce i zatwierdzenie odbycia praktyki w dzienniczku praktyk,
g) przeprowadzanie kontroli odbywania praktyk studenckich, z ramienia Uczelni (w uzasadnionych przypadkach),
h) odbywanie okresowych spotkań ze studentami po rozpoczęciu i przed zakończeniem danego semestru,
i) przedkładanie Pełnomocnikowi Rektora ds. Kształcenia i Studentów corocznych sprawozdań z pełnionej funkcji. - Opiekunem studenta w placówce podczas odbywania praktyki jest osoba wyznaczona przez organizatora praktyk. Zakres czynności wykonywanych przez studenta w ramach odbywanej praktyki określa organizator praktyki na podstawie indywidualnego programu praktyki. W pozostałych kwestiach student podlega określonym przepisom prawnym regulującym dyscyplinę pracy w danej placówce. Opiekun potwierdza w dzienniku praktyk realizację zadań wykonywanych przez studenta na praktyce, zgodnych z indywidualnym programem praktyki. Pozostałe zadania opiekuna praktyki regulują wewnętrzne ustalenia organizatora praktyk.
IV. Organizacja i przebieg praktyki
- Praktykę studenci mogą odbywać w podmiotach gospodarczych i organizacjach dowolnego typu, w szczególności w: przedsiębiorstwach, w których występują m. in. działy: handlowy, sprzedaży, marketingu, kadr, szkoleń, finansów, rachunkowości, produkcji; organach administracji samorządowej i państwowej; bankach, biurach rachunkowych; biurach doradztwa podatkowego; urzędach skarbowych; placówkach sektora handlowego; finansowego; biurach maklerskich; agencjach reklamowych i konsultingowych; instytucjach szkoleniowych; firmach logistycznych; spedycyjnych; instytucjach naukowo-badawczych oraz innych podmiotach pod warunkiem, iż zakres wykonywanych w nich zadań jest zgodny z wybraną specjalnością.
- Student może skorzystać z oferty praktyk dostępnych na mocy zawartych przez Uczelnię porozumień z lokalnymi przedsiębiorstwami i instytucjami o współpracy w zakresie praktyk studenckich. Baza dostępna jest na stronie internetowej Uczelni. Student może także samodzielnie wybrać miejsce praktyk.
- Studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych odbywają praktykę w wymiarze 4 tygodni w trakcie I semestru studiów. Punkty ECTS (4 pkt) są wliczane do I semestru.
- Dzienny wymiar liczby godzin praktyki winien wynosić 8 godzin zegarowych, zaś w przypadku osób niepełnosprawnych 7 godzin zegarowych.
- Organizacją praktyk zajmuje się Dziekanat. Do jego zadań należy prowadzenie bieżącej dokumentacji związanej z przygotowaniem i zaliczeniem praktyk, sporządzanie umów o organizację praktyk, skierowań na praktyki – jeśli wymaga tego placówka przyjmująca na praktykę, wydawanie dzienników praktyk oraz formularza oceny efektów osiągniętych na praktyce.
- Dziennik praktyk jest własnością studenta.
- Podstawą odbywania praktyki jest umowa zawarta z zakładem pracy (załącznik 1), w którym praktyka będzie organizowana, indywidualny program praktyki studenta MWSE w Tarnowie (załącznik 2) oraz dziennik praktyk. Umowę o organizację praktyki zawiera w imieniu Uczelni Pełnomocnik Rektora ds. Kształcenia i Studentów.
- Warunkiem otrzymania dziennika praktyk jest złożenie przez studenta podpisanej umowy o organizację praktyki oraz indywidualnego programu praktyki, zaakceptowanego przez opiekuna praktyk oraz przedstawiciela miejsca odbywania praktyk.
- Opiekun praktyk z ramienia Uczelni zatwierdza realizację praktyki w dzienniczku praktyk oraz w formularzu oceny efektów osiągniętych na praktyce (załącznik 3).
- Zaliczenia praktyki dokonuje Pełnomocnik Rektora ds. Kształcenia i Studentów na podstawie przedstawionej dokumentacji, po jej zatwierdzeniu przez opiekuna praktyk.
- Dokumenty potwierdzające odbycie praktyki przez studenta powinny być złożone w Dziekanacie 14 dni od daty jej zakończenia. Praktyki powinny być zaliczone do dnia 15 marca (semestr zimowy) i 15 października (semestr letni).
- W uzasadnionych przypadkach student może starać się o indywidualny tryb odbywania praktyki. Decyzję w tej sprawie podejmuje Pełnomocnik Rektora ds. Kształcenia i Studentów. Indywidualny tryb odbywania praktyki nie może być krótszy niż minimum przewidziane dla kierunku.
- Student może odbyć praktykę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej wyłącznie na podstawie umowy zawartej z MWSE, zgodnej z programem praktyk dla studentów kierunku. Student jest zwolniony z realizacji praktyki w placówkach na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Praktykę zalicza Pełnomocnik Rektora ds. Kształcenia i Studentów.
V. Inne formy zaliczenia praktyki
- Pełnomocnik Rektora ds. Kształcenia i Studentów może uznać zaliczenie praktyki studenta i zwolnić go z obowiązku jej odbywania, jeżeli udokumentuje on doświadczenie zawodowe lub prowadzenie działalności, która odpowiada programowi praktyki przez okres nie krótszy niż okres praktyki przewidziany programem studiów.
- O zwolnienie z obowiązku odbywania praktyki mogą ubiegać się studenci, którzy w trakcie studiów przez okres odpowiadający określonemu w regulaminie wymiarowi praktyk (tj. 4 tygodnie):
a) są lub byli zatrudnieni w ramach stosunku pracy lub na podstawie umowy cywilnoprawnej,
b) prowadzą lub prowadzili działalność gospodarczą,
c) wykonują lub wykonywali pracę na zasadzie wolontariatu w organizacji pozarządowej lub instytucji publicznej,
d) uczestniczą lub uczestniczyli w stażach. - Charakter wykonywanej przez studenta pracy lub działalności, o której mowa w pkt 2, musi być zgodny z kierunkiem studiów.
- Student ubiegający się o zwolnienie z obowiązku odbycia praktyki winien złożyć pisemny wniosek w tej sprawie do Pełnomocnika Rektora ds. Kształcenia i Studentów wraz dokumentami potwierdzającymi rodzaj i charakter wykonywanej pracy lub działalności oraz czas jej trwania (odpowiednio: zaświadczenie o zatrudnieniu, zakres czynności, zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub zaświadczenie potwierdzające zakres obowiązków wykonywanych w ramach świadczenia wolontariatu).
- Jeżeli z przedstawionego dokumentu nie wynika jaki charakter ma lub miała wykonywana przez studenta praca lub działalność, Pełnomocnik Rektora ds. Kształcenia i Studentów może zażądać przedstawienia dodatkowo innego stosownego dokumentu, stwierdzającego charakter wykonywanej przez studenta pracy lub działalności oraz może zwrócić się o opinię do opiekuna praktyk z ramienia Uczelni.
- Decyzję w sprawie zwolnienia studenta z obowiązku odbycia praktyki podejmuje Pełnomocnik Rektora ds. Kształcenia i Studentów.
VI. Postanowienia końcowe
- Uczelnia nie ponosi żadnych kosztów związanych z odbywaniem praktyki.
- Praca studenta odbywającego praktykę ma charakter nieodpłatny.
- W przypadku, gdy organizator praktyki zdecyduje o możliwości otrzymania przez studenta wynagrodzenia z tytułu pracy wykonywanej w trakcie odbywania praktyki, stosowna umowa zawierana jest pomiędzy organizatorem praktyki a studentem, bez pośrednictwa Uczelni.
- Student zobowiązany jest do wykupienia w okresie odbywania praktyki ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków.
- Uczelnia ma prawo zakończyć odbywanie praktyk przez studenta przed terminem, w przypadku:
a) naruszenia przez studenta dyscypliny pracy lub porządku pracy przyjętego u organizatora praktyki,
b) braku ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej i od następstw nieszczęśliwych wypadków na okres trwania praktyki. - W sprawach nieuregulowanych w niniejszym regulaminie stosuje się Regulamin studiów MWSE w Tarnowie.
- Regulamin wchodzi w życie z dniem 10 stycznia 2020 roku.