Wszyscy studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia na kierunkach: Finanse i rachunkowość, Pedagogika oraz Zarządzanie mają obowiązek odbycia praktyki studenckiej.
Czas trwania praktyki uzależniony jest od poziomu i kierunku studiów, dotyczy wszystkich specjalności i wynosi dla kierunku:
- Finanse i rachunkowość – studia pierwszego stopnia – o profilu praktycznym – 24 tygodnie
- Pedagogika – studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym – 24 tygodnie
- Pedagogika – studia drugiego stopnia o profilu praktycznym – 12 tygodni
- Zarządzanie – studia pierwszego stopnia – o profilu ogólnoakademickim – 4 tygodnie
- Zarządzanie – studia pierwszego stopnia – o profilu praktycznym – 24 tygodnie
- Zarządzanie – studia drugiego stopnia – o profilu ogólnoakademickim – 4 tygodnie
- Zarządzanie – studia drugiego stopnia – o profilu praktycznym – 12 tygodni
Dzienny wymiar czasu pracy dla osoby odbywającej praktykę wynosi dla kierunku:
- Finanse i rachunkowość – studia pierwszego stopnia – 8 godzin zegarowych (7 godzin zegarowych w przypadku studentów niepełnosprawnych);
- Pedagogika – studia pierwszego i drugiego stopnia – minimum 4 godziny zegarowe;
- Zarządzanie – studia pierwszego i drugiego stopnia – 8 godzin zegarowych (7 godzin zegarowych w przypadku studentów niepełnosprawnych).
Praktyki odbywane są według zasad zawartych w regulaminach odbywania praktyk, odrębnych dla poszczególnych kierunków studiów.
Uczelnia zawiera umowy z lokalnymi przedsiębiorstwami i instytucjami, w których studenci mogą realizować praktyki. Praktyki mogą być także realizowane w wybranych przez studentów przedsiębiorstwach i instytucjach, które zawrą z Uczelnią stosowną umowę.
Umowa o organizację praktyki studenckiej
- Formularz umowy o organizację praktyki studenckiej należy wydrukować w dwóch egzemplarzach, wypełnić je i zanieść do firmy, urzędu lub instytucji (zakładu pracy), w którym student chce odbyć praktykę. Umowa w dwóch egzemplarzach powinna zostać podpisana i opieczętowana przez stronę organizującą praktykę (np. prezesa, dyrektora, burmistrza upoważnionego do zawierania umów).
- Program praktyki (właściwy dla danego kierunku/specjalności), który stanowi wykaz zaplanowanych do realizacji w trakcie praktyki czynności i zadań, należy wydrukować w dwóch egzemplarzach, wypełnić w porozumieniu z opiekunem praktyki wyznaczonym przez Uczelnię (opiekun zatwierdza program podpisem). Program praktyki powinien także zostać zatwierdzony (podpisany i opieczętowany) przez opiekuna praktyki wyznaczonego przez stronę przyjmującą praktykanta.
- Obydwa egzemplarze podpisanej umowy oraz programu praktyki należy dostarczyć do Dziekanatu.
- Na wniosek studenta Dziekanat może wydać skierowanie na praktykę, jeśli firma/instytucja tego wymaga.
- Po dostarczeniu do Dziekanatu kompletu prawidłowo wypełnionych dokumentów (dwóch egzemplarzy umowy i programu praktyki) student otrzymuje dziennik praktyk oraz arkusz oceny osiągniętych efektów kształcenia. Jeden egzemplarz umowy – po jej podpisaniu przez Rektora – student ma obowiązek przekazać zakładowi pracy, w którym będzie realizował praktykę.
- Praktyka może zostać rozpoczęta zgodnie z terminem uzgodnionym w umowie, po otrzymaniu przez studenta dziennika praktyk oraz formularza raportu studenta z przebiegu praktyki.
Zwolnienie z praktyki
Student może być zwolniony z obowiązku odbycia praktyki, jeżeli udokumentuje doświadczenie zawodowe odpowiadające programowi praktyki dla danego kierunku, nabyte w trakcie zatrudnienia lub prowadzenia działalności gospodarczej, w czasie nie krótszym niż okres praktyki przewidziany programem studiów (6 miesięcy).
O zaliczenie praktyki w innej formie niż realizacja praktyki mogą ubiegać się studenci, którzy w trakcie studiów przez okres odpowiadający określonemu w regulaminie wymiarowi praktyk (tj. 6 miesięcy):
- są lub byli zatrudnieni w ramach stosunku pracy lub na podstawie umowy cywilnoprawnej;
- prowadzą lub prowadzili działalność gospodarczą w zakresie studiowanego kierunku;
- wykonują lub wykonywali pracę na zasadzie wolontariatu w organizacji pozarządowej lub instytucji publicznej;
- uczestniczą lub uczestniczyli w stażach.
Student ubiegający się o zaliczenie praktyki w innej formie winien złożyć pisemny wniosek w tej sprawie do Rektora wraz z następującymi dokumentami:
- studenci pracujący winni złożyć następujące dokumenty: zaświadczenie o zatrudnieniu, oraz protokół weryfikacji efektów uczenia się,
- studenci prowadzący własną działalność gospodarczą winni złożyć następujące dokumenty: arkusz oceny osiągniętych efektów uczenia się określonych dla praktyki w programie studiów, tj. w Karcie przedmiotu zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, oraz protokół weryfikacji efektów uczenia się,
- studenci wykonujący pracę na zasadzie wolontariatu winni złożyć następujące dokumenty: zaświadczenie o zatrudnieniu/wolontariacie, oraz protokół weryfikacji efektów uczenia się,
- studenci uczestniczący w stażach winni złożyć następujące dokumenty: zaświadczenie o zatrudnieniu/ stażu, oraz protokół weryfikacji efektów uczenia się.
- Podanie o zwolnienie z praktyki – Finanse i rachunkowość DOC 34 KB
- Podanie o zwolnienie z praktyki – Pedagogika DOC 34 KB
- Podanie o zwolnienie z praktyki – Zarządzanie DOC 33 KB
Jeżeli z przedstawionego dokumentu nie wynika jaki charakter ma lub miała wykonywana przez studenta praca lub działalność, Rektor może zażądać przedstawienia dodatkowo innego stosownego dokumentu, stwierdzającego charakter wykonywanej przez studenta pracy lub działalności (np. potwierdzonego przez pracodawcę zakresu obowiązków zatrudnionego studenta) oraz może zwrócić się o opinię do opiekuna praktyk z ramienia Uczelni.
Decyzję w sprawie zwolnienia studenta z obowiązku odbycia praktyki podejmuje Rektor.
Zaliczenie praktyki
Zaliczenie zrealizowanej przez studenta praktyki odbywa się na podstawie złożonych w Dziekanacie dokumentacji (raportu studenta z przebiegu praktyki) po zatwierdzeniu przez opiekuna praktyk.
Szczegółowych informacji dotyczących praktyk studenckich udziela Dziekanat.
Najczęściej zadawane pytania
Praktyki studenckie
Pracuję i nie dostanę urlopu – czy mogę nie odbywać praktyki?
Każdy student musi odbyć praktykę. Praktyka na danym kierunku studiów jest nieodłącznym elementem programu studiów i warunkiem ukończenia studiów. Dopuszcza się możliwość odbycia praktyki w obecnym miejscu pracy studenta, jeżeli wykonywane czynności są zgodne ze specyfiką studiowanego kierunku. Szczegółowych informacji w tej sprawie udzielą pracownicy Dziekanatu.
Czy mogę rozpocząć praktykę studencką, a później złożyć wymagane przez uczelnię dokumenty?
Student nie może realizować praktyki, jeśli nie uzyskał skierowania i nie dostarczył podpisanej umowy. Praktyka odbywana bez dopełnienia tych formalności jest nieważna i student będzie zmuszony realizować ją ponownie. Należy także pamiętać, że w przypadku nieszczęśliwego wypadku, który może mieć miejsce na praktyce, uczelnia nie będzie stroną w sprawie.
Kto podpisuje umowę o realizację praktyki w firmie/placówce, w której chcę ją odbywać?
Umowę o realizację praktyki studenckiej podpisuje dyrektor firmy/placówki lub inna osoba upoważniona do zawierania umów.
Kto podpisuje program praktyki studenckiej?
Przygotowany program praktyki akceptuje i zatwierdza opiekun praktyki, którego wyznaczyła firma/placówka. Powinien on posiadać pieczęć imienną. Jeśli opiekun nie posiada pieczęci imiennej program praktyki może podpisać osoba zawierająca umowę.
Czy dokumenty związane z realizacją praktyki muszę złożyć w Dziekanacie osobiście?
Dokumenty należy składać osobiście. Student składający dokumenty otrzymuje dziennik praktyk oraz instrukcję jak go wypełniać.
Czy uczelnia zapewnia wynagrodzenie dla opiekuna praktyki?
Uczelnia nie otrzymuje żadnych środków zewnętrznych na ten cel. Nie może zatem przekazać firmie/placówce, w której jest realizowana praktyka, środków na wynagrodzenie dla opiekuna. Zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi, praktyki studenckie są bezpłatne.
Kiedy muszę złożyć dokumenty konieczne do rozpoczęcia praktyki studenckiej?
Kompletne dokumenty (2 egzemplarze umowy i 2 egzemplarze programu praktyki) powinny zostać złożone w Dziekanacie nie później niż tydzień przed planowanym rozpoczęciem praktyki.
Kiedy muszę złożyć dokumenty potwierdzające odbycie praktyki?
Dokumenty potwierdzające odbycie praktyki przez studenta powinny być złożone w Dziekanacie 14 dni od daty jej zakończenia. Praktyki powinny być zaliczone do dnia 15 marca (semestr zimowy) i 15 października (semestr letni).