Załącznik do Uchwały nr 30/S/2019 Senatu MWSE w Tarnowie z dnia 27 września 2019 r. Obowiązuje od 1 października 2019 r.
1. POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
Użyte w niniejszym regulaminie określenia i skróty oznaczają:
- Uczelnia, MWSE w Tarnowie – Małopolska Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Tarnowie.
- Studia – studia podyplomowe.
- Dziekanat – dział Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie.
- Kandydat – osoba ubiegająca się o przyjęcie na studia podyplomowe.
- Słuchacz – uczestnik studiów podyplomowych.
- ECTS (European Credit Transfer System) – Europejski system gromadzenia i przenoszenia osiągnięć (zaliczeń) w kształceniu wyższym.
- Moduł – przedmiot lub grupa przedmiotów.
- Punkty ECTS – punkty zdefiniowane w europejskim systemie akumulacji i transferu punktów zaliczeniowych jako miara średniego nakładu pracy osoby uczącej się, niezbędnego do uzyskania zakładanych efektów uczenia się.
- Program studiów – opis określonych przez uczelnię spójnych efektów uczenia się, zgodny z Krajowymi Ramami Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego oraz opis procesu kształcenia, prowadzącego do osiągnięcia tych efektów, wraz z przypisanymi do poszczególnych modułów tego procesu punktami ECTS.
- Kwalifikacje pierwszego stopnia – efekt uczenia się na studiach pierwszego stopnia, zakończonych uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata, inżyniera lub równorzędnego określonego kierunku studiów i profilu kształcenia, potwierdzony odpowiednim dyplomem.
- Strona internetowa Uczelni – serwis internetowy Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie, znajdujący się pod adresem www.mwse.edu.pl.
§ 2
- Niniejszy regulamin ma zastosowanie do Słuchaczy studiów. Studia organizuje Dziekanat.
- Regulamin studiów podyplomowych ustala zasady tworzenia, przekształcania i znoszenia specjalistycznych obszarów tematycznych studiów, kwalifikowania kandydatów, organizacji zajęć dydaktycznych, zasady zaliczania studiów oraz prawa i obowiązki Słuchaczy studiów.
- Senat Uczelni uchwala regulamin studiów, program kształcenia i plan studiów oraz określa efekty uczenia się studiów.
- Nadzór nad realizacją procesu dydaktycznego w ramach studiów sprawuje Pełnomocnik Rektora ds. Kształcenia i Studentów. Studia prowadzone są w celu kształcenia nowych umiejętności niezbędnych na rynku pracy w systemie uczenia się przez całe życie.
- Wszystkie podejmowane decyzje powinny być zgodne z przepisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 r. (Dz.U. z 2018 r., poz. 1668 z późn. zm.) oraz regulaminem studiów podyplomowych w MWSE w Tarnowie.
2. REKRUTACJA NA STUDIA
§ 3
- Rekrutacja na studia w MWSE w Tarnowie odbywa się w Dziekanacie w sposób ciągły.
- Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia powinni złożyć komplet dokumentów rekrutacyjnych, w skład których wchodzą:
1) wypełniony kwestionariusz osobowy (dostępny na stronie internetowej Uczelni),
2) podanie o przyjęcie na studia podyplomowe skierowane do Pełnomocnika Rektora ds. Kształcenia i Studentów,
3) kserokopia dyplomu ukończenia studiów wyższych (oryginał do wglądu),
4) kserokopia dowodu wpłaty wpisowego (nie dotyczy absolwentów MWSE w Tarnowie),
5) jedno zdjęcie zgodne z wymaganiami stosowanymi przy wydawaniu dowodów osobistych,
g) zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia studiów (dotyczy wyłącznie kandydatów na studia z zakresu Logopedii). - Dokumenty rekrutacyjne, o których mowa w ust. 2, należy złożyć w Dziekanacie.
- Decyzję o przyjęciu albo odmowie przyjęcia na studia podejmuje Pełnomocnik Rektora ds. Kształcenia i Studentów. Decyzja o odmowie przyjęcia na studia powinna zawierać uzasadnienie.
- Od decyzji administracyjnych wydanych z upoważnienia Rektora przez Pełnomocnika Rektora ds. Kształcenia i Studentów służy wniosek do Rektora o ponowne rozpatrzenie sprawy.
- Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, o którym mowa w ust. 5 wnosi się do Rektora za pośrednictwem Pełnomocnika Rektora ds. Kształcenia i Studentów, który wydał decyzję, w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji. Decyzja Rektora jest ostateczna.
- W przypadku większej liczby chętnych niż liczba miejsc na studiach, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń (data złożenia kompletu dokumentów, o których mowa w ust. 2).
- Przystąpienie do zajęć w ramach studiów jest uwarunkowane:
1) podpisaniem przez Słuchacza umowy o świadczenie usług edukacyjnych, o której mowa w § 19 ust.2.
2) wniesieniem na rachunek bankowy Uczelni opłaty za pierwszy semestr studiów lub pierwszej raty opłaty za pierwszy semestr studiów. - Słuchaczami studiów mogą być osoby posiadające co najmniej dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia. Szczegółowe zasady rekrutacji na studia określa uchwała Senatu.
- Osoby nie będące obywatelami polskimi mogą podejmować i odbywać studia podyplomowe zgodnie z art. 323 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 r. (Dz.U. z 2018 r., poz. 1668).
- Z chwilą przyjęcia na studia Słuchacz jest zobowiązany do przestrzegania niniejszego regulaminu.
§ 4
- Przed rozpoczęciem każdego roku akademickiego Kanclerz określa limit przyjęć na specjalistyczne obszary tematyczne, zgodnie ze swoimi uprawnieniami statutowymi.
- Warunkiem uruchomienia specjalistycznego obszaru tematycznego jest zgłoszenie się wymaganej minimalnej liczby Słuchaczy określonej przez Kanclerza w trybie wymienionym w ust. 1.
- W uzasadnionych przypadkach możliwe jest uruchomienie specjalistycznych obszarów tematycznych studiów lub kolejnej ich edycji w sytuacji zgłoszenia się liczby kandydatów mniejszej niż minimalna liczba Słuchaczy określona przez Kanclerza, w trybie wymienionym w ust. 1, z uwzględnieniem zasady samofinansowania się studiów.
3. ORGANIZACJA STUDIÓW
§ 5
- Studia w zakresie specjalistycznych obszarów tematycznych określa, zatwierdza i uchwala Senat.
- Pełnomocnik Rektora ds. Kształcenia i Studentów opracowuje i przedkłada Senatowi do uchwalenia programy studiów.
- Pełnomocnik Rektora ds. Kształcenia i Studentów na okres swojej kadencji powołuje opiekunów specjalistycznych obszarów tematycznych w ramach Katedr funkcjonujących w MWSE. Pełnomocnik Rektora ds. Kształcenia i Studentów określa również zakres obowiązków opiekunów.
- Proces dydaktyczny odbywa się według ustalonego programu studiów oraz harmonogramu zajęć na dany semestr w roku akademickim. Program studiów, który jest realizowany, nie może być modyfikowany w trakcie trwania zajęć na studiach w danym roku akademickim. Program kształcenia i plan studiów, modyfikowany na podstawie analizy rynku pracy i dostosowywany do aktualnych standardów, obowiązuje Słuchaczy, którzy rozpoczną studia od nowego roku akademickiego.
- Program kształcenia i plan studiów określa moduły, ich wymiary czasowe, punktację ECTS oraz formę realizacji zajęć (wykłady, ćwiczenia, konwersatoria, seminaria itp.), a także formy zaliczenia poszczególnych modułów.
- Studia trwają nie krócej niż dwa semestry. Program studiów określonego specjalistycznego obszaru tematycznego studiów umożliwia uzyskanie przez Słuchacza co najmniej 60 punktów ECTS w roku akademickim. Program studiów określa dla danego specjalistycznego obszaru tematycznego efekty kształcenia zaś regulamin studiów sposoby ich weryfikowania i dokumentacji.
- Skala ocen w systemie ECTS przyporządkowana jest do uczelnianej skali ocen w następujący sposób:
Ocena w systemie ECTS Ocena według regulaminu studiów podyplomowych Definicja A – excellent 5,0 BARDZO DOBRY – wybitne osiągnięcia z dopuszczeniem jedynie drugorzędnych błędów B – very good 4,5 DOBRY PLUS – powyżej średniego standardu, z pewnymi błędami C – good 4,0 DOBRY – generalnie solidna praca, z szeregiem zauważalnych błędów D – not good enough 3,5 ZADOWALAJĄCY – zadowalający, ale z istotnymi brakami E – poor 3,0 DOSTATECZNY – praca/wyniki spełniają minimalne kryteria FX – bad (fail) 2,0 NIEDOSTATECZNY – punkty będzie można przyznać, gdy Słuchacz uzupełni podstawowe braki w opanowaniu materiału F – bad (fail) 2,0 NIEDOSTATECZNY – punkty będzie można przyznać, gdy Słuchacz gruntownie przygotuje całość materiału - Punkty Europejskiego Systemu Transferu i Akumulacji Punktów (ECTS) są wartościami liczbowymi obrazującymi nakład czasu pracy Słuchacza niezbędny do zaliczenia danego modułu.
§ 6
- Rok akademicki rozpoczyna się 1 października i trwa do 30 września następnego roku kalendarzowego i dzieli się na dwa semestry.
- Obsadę do zajęć dydaktycznych na studiach zapewniają katedry oraz samodzielne zakłady (jednostki naukowo-dydaktyczne) działające w Uczelni. Kadra naukowo-dydaktyczna przewidziana do prowadzenia zajęć w ramach danego specjalistycznego obszaru tematycznego zatwierdzana jest przez Pełnomocnika Rektora ds. Kształcenia i Studentów.
- Szczegółowe harmonogramy zajęć podawane są do wiadomości Słuchaczy nie później, niż na jeden tydzień przed rozpoczęciem zajęć.
- Jedna godzina dydaktyczna obejmuje 45 minut zegarowych zajęć.
§ 7
- Przebieg studiów jest dokumentowany w:
1) albumie Słuchaczy,
2) karcie egzaminacyjnej,
3) protokołach zaliczeniowych i egzaminacyjnych,
4) protokole egzaminu dyplomowego,
5) rejestrze wydawanych świadectw. - Do dokumentacji przebiegu studiów zalicza się również pracę dyplomową przygotowywaną przez Słuchacza.
- Dokumentację przebiegu studiów prowadzi Dziekanat.
§ 8
- W ramach niektórych specjalistycznych obszarów tematycznych zachodzi obowiązek realizacji praktyki.
- Zaliczenie praktyki jest niezbędnym warunkiem zaliczenia semestru studiów.
- Zaliczenia praktyki dokonuje Pełnomocnik Rektora ds. Kształcenia i Studentów, zgodnie z zasadami odbywania praktyk.
- Szczegółowe zasady odbywania i zaliczania praktyk określa regulamin praktyk dla danego specjalistycznego obszaru tematycznego.
4. PRAWA I OBOWIĄZKI SŁUCHACZA STUDIÓW PODYPLOMOWYCH
§ 9
- Słuchacz studiów ma prawo do:
1) uzyskiwania w ramach zajęć dydaktycznych objętych programem studiów podyplomowych rzetelnej i aktualnej wiedzy,
2) korzystania ze zbiorów Biblioteki MWSE, mieszczącej się w budynku Uczelni przy ul. Waryńskiego 14,
3) rezygnacji ze studiów. Rezygnacja musi zostać złożona w formie pisemnej i skierowana do Pełnomocnika Rektora ds. Kształcenia i Studentów.
§ 10
- Słuchacz studiów jest zobowiązany do:
1) udziału w zajęciach dydaktycznych,
2) przygotowania pracy dyplomowej i złożenia jej w terminie określonym przez Dziekanat,
3) terminowego wnoszenia semestralnych opłat za studia,
4) korzystania z Uczelnianego Systemu Obsługi Studentów (USOS) oraz Wirtualnego Dziekanatu,
5) niezwłocznego powiadomienia na piśmie Dziekanatu o zmianie wcześniej podanych danych osobowych,
6) dbania o dobre imię Uczelni i poszanowania jej mienia oraz przestrzegania obyczajów akademickich,
7) przestrzegania przepisów niniejszego Regulaminu i przepisów porządkowych obowiązujących w Uczelni.
5. ZASADY UZYSKIWANIA ZALICZEŃ I ZDAWANIA EGZAMINÓW
§ 11
- W Uczelni obowiązuje system wyrażania osiągnięć studenta zgodnie z Europejskim Systemem Transferu i Akumulacji Punktów (ECTS).
- Warunkiem zaliczenia semestru jest osiągnięcie efektów uczenia się, uzyskanie zaliczenia ze wszystkich modułów objętych programem studiów, zdanie wszystkich egzaminów z modułów kończących się egzaminem w danym semestrze, zaliczenie praktyki (w przypadku specjalistycznych obszarów tematycznych, w ramach których jest ona wymagana) oraz niezaleganie z opłatami zgodnie z zgodnie z podpisaną umową z Uczelnią o warunkach odpłatności za studia.
- Zgodnie z organizacją roku akademickiego ostateczny termin zaliczenia semestru i wpis na semestr następny winien nastąpić: na semestr zimowy – do 15 października, a na semestr letni – do 15 marca.
- W uzasadnionych przypadkach, gdy Pełnomocnik Rektora ds. Kształcenia i Studentów indywidualnie przedłuży studentowi termin zakończenia sesji egzaminacyjnej, wpis na następny semestr może nastąpić później.
- Zaliczenia semestru dokonuje Pełnomocnik Rektora ds. Kształcenia i Studentów.
§ 12
- Prowadzący zajęcia jest zobowiązany na początku semestru podać do wiadomości Słuchaczy warunki uzyskania zaliczenia z modułu.
- Prowadzący zajęcia zobowiązany jest do systematycznej kontroli obecności Słuchacza.
- W przypadku opuszczenia przez Słuchacza bez usprawiedliwienia połowy obowiązkowych zajęć, prowadzący winien niezwłocznie powiadomić o tym Pełnomocnika Rektora ds. Kształcenia i Studentów. Z powodu nieusprawiedliwionych nieobecności na zajęciach dydaktycznych Pełnomocnik Rektora ds. Kształcenia i Studentów może podjąć decyzję o skreśleniu Słuchacza z listy z powodu braku postępów w nauce.
§ 13
- Zaliczenia i egzaminy z modułów objętych programem studiów kończą się wystawieniem oceny, chyba że program studiów przewiduje inaczej.
- Przy egzaminach i zaliczeniach stosuje się następującą skalę ocen:
Stopień Skrót literowy Oznaczenie cyfrowe celujący cel 6,0 bardzo dobry bdb 5,0 dobry plus db+ 4,5 dobry db 4,0 dostateczny plus dst+ 3,5 dostateczny dst 3,0 niedostateczny ndst 2,0 - Przy zaliczaniu modułów dopuszcza się możliwość stosowania: zal – zaliczono, które nie ma odpowiednika w ocenie liczbowej i nie jest uwzględniane przy obliczaniu średniej ocen. Informacja dotycząca zaliczenia modułów w tej formie zawarta jest w programie studiów.
- Średnią ocen z okresu studiów ustala się jako średnią arytmetyczną wszystkich ocen uzyskanych w danym okresie studiów z zaliczeń i egzaminów, z uwzględnieniem ocen niedostatecznych, obliczoną z zaokrągleniem do części setnych.
- Przy obliczaniu średniej ocen nie bierze się pod uwagę przedmiotów, które zostały zaliczone bez oceny końcowej („zal”).
§ 14
- Słuchaczowi przysługuje jeden termin zaliczenia poprawkowego oraz dwa terminy egzaminu poprawkowego z każdego modułu.
- Nieprzystąpienie do zaliczenia lub egzaminu w wyznaczonym terminie jest równoznaczne z niezaliczeniem modułu w tym terminie, chyba że Słuchacz usprawiedliwi swoją nieobecność. Decyzję w tym zakresie podejmuje prowadzący moduł.
§ 15
- Słuchacz studiów zostaje skreślony z listy Słuchaczy w przypadku:
1) niepodjęcia studiów,
2) rezygnacji ze studiów,
3) niezłożenia w terminie pracy dyplomowej lub egzaminu dyplomowego. - Słuchacz studiów może zostać skreślony z listy Słuchaczy w przypadku:
1) niezaliczenia semestru studiów w określonym terminie,
2) niewniesienia w ustalonym terminie opłat związanych z odbywaniem studiów,
3) stwierdzenia braku udziału w obowiązkowych zajęciach (nieobecności na ponad połowie obowiązujących zajęć). - Decyzję o skreśleniu podejmuje Pełnomocnik Rektora ds. Kształcenia i Studentów.
- Decyzja o skreśleniu Słuchacza z listy powinna mieć formę pisemną oraz zawierać uzasadnienie i pouczenie o środkach odwoławczych.
- Ponowne przyjęcie na studia osoby skreślonej odbywa się na warunkach rekrutacji obowiązujących ogół kandydatów, z zastrzeżeniem zdania 2 niniejszego ustępu. Osoba skreślona z listy Słuchaczy może ubiegać się o wznowienie studiów.
- Decyzję o wznowieniu studiów podejmuje Pełnomocnik Rektora ds. Kształcenia i Studentów, na wniosek Słuchacza, ustalając semestr zapisu oraz zakres i tryb uzupełniania różnic wynikających z nieosiągnięcia zakładanych efektów kształcenia, wynikających z aktualnie obowiązującego programu studiów
- Od decyzji, o której mowa w ust. 6, służy wniosek do Rektora o ponowne rozpatrzenie sprawy, o którym mowa w § 3 ust. 5 w terminie określonym w § 3 ust. 6 niniejszego regulaminu.
- Rozstrzygnięcie Rektora jest ostateczne.
6. PRACA DYPLOMOWA I EGZAMIN DYPLOMOWY
§ 16
- Seminarium dyplomowe na studiach prowadzi osoba posiadająca co najmniej stopień naukowy doktora.
- Słuchacz jest obowiązany złożyć w Dziekanacie pracę dyplomową w formie drukowanej w dwóch egzemplarzach, co najmniej na dwa tygodnie przed planowanym terminem obrony. Do pracy dyplomowej Słuchacz zobowiązany jest dołączyć oświadczenie o treści przytoczonej w ust. 3, zawierające datę złożenia oświadczenia i podpis Słuchacza, wraz ze zgodą promotora na złożenie pracy oraz jego podpisem.
- Treść oświadczenia, o którym mowa w ust. 2, brzmi następująco: Świadom odpowiedzialności prawnej oświadczam, że przedkładana praca dyplomowa została opracowana przeze mnie samodzielnie. Stwierdzam, że nie zawiera ona żadnych danych oraz informacji, które zostały pozyskane w sposób niedozwolony, a także iż nie stanowiła ona wcześniej – w całości lub w części – podstawy żadnej procedury urzędowej, związanej z ukończeniem studiów wyższych lub podyplomowych innych osób.
- Praca dyplomowa jest oceniana przez Promotora według skali ocen określonej w § 13 ust. 2.
- Jeżeli Słuchacz nie uzyskał zaliczenia z seminarium dyplomowego oraz nie złożył pracy dyplomowej w Dziekanacie w określonym organizacją roku akademickiego terminie, ma prawo ubiegać się o przedłużenie terminu złożenia pracy dyplomowej na zasadach określonych przez Pełnomocnika Rektora ds. Kształcenia i Studentów, jednak nie dłużej niż na okres do trzech miesięcy.
- Przedmiotem egzaminu jest obrona pracy dyplomowej oraz zagadnienia z zakresu problematyki danego specjalistycznego obszaru tematycznego.
- Terminy egzaminów dyplomowych zatwierdza Pełnomocnik Rektora ds. Kształcenia i Studentów.
- W przypadku uzyskania z egzaminu dyplomowego oceny negatywnej lub nieusprawiedliwionego nieprzystąpienia do egzaminu Pełnomocnik Rektora ds. Kształcenia i Studentów wyznacza drugi termin jako ostateczny.
- Powtórzenie egzaminu nie może się odbyć wcześniej niż przed upływem jednego miesiąca i nie później niż po upływie trzech miesięcy od daty pierwszego terminu egzaminu dyplomowego.
- W przypadku niezłożenia egzaminu dyplomowego w drugim terminie Pełnomocnika Rektora ds. Kształcenia i Studentów podejmuje decyzję o skreśleniu z listy słuchaczy.
§ 17
- Warunkiem ukończenia studiów jest:
1) uzyskanie wszystkich zakładanych efektów uczenia się,
2) uzyskanie zaliczeń, zdanie egzaminów semestralnych określonych w programie studiów oraz zaliczenie praktyki (w przypadku specjalistycznych obszarów tematycznych, w ramach których jest ona wymagana),
3) przygotowanie, złożenie i obrona pracy dyplomowej z wynikiem co najmniej dostatecznym. - Egzamin dyplomowy jest egzaminem ustnym i odbywa się przed komisją powołaną przez Pełnomocnika Rektora ds. Kształcenia i Studentów. W jej skład wchodzą: Pełnomocnik Rektora ds. Kształcenia i Studentów jako przewodniczący komisji lub powołana przez niego osoba, Promotor pracy oraz osoba wyznaczona przez Pełnomocnika Rektora ds. Kształcenia i Studentów z zakresu specjalistycznego obszaru tematycznego.
- Bezpośrednio po zakończeniu egzaminu dyplomowego komisja egzaminacyjna ustala ocenę końcową dla każdego Słuchacza. Podstawą obliczenia tej oceny jest:
1) średnia arytmetyczna wszystkich ocen uzyskanych w całym okresie studiów z zaliczeń i egzaminów na ocenę, z uwzględnieniem ocen niedostatecznych, obliczona z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku,
2) ocena pracy dyplomowej,
3) ocena z egzaminu końcowego. - Ocena końcowa stanowi sumę: 50% oceny wymienionej w ust. 3 pkt. 1) i po 25% ocen wymienionych w ust. 3 pkt. 2) i 3).
- Na świadectwie ukończenia studiów wpisuje się wynik według następującej zasady:
a) od 5,25 – celujący (6,0)
b) od 4,51 do 5,24 – bardzo dobry (5,0)
c) od 4,21 do 4,50 – dobry plus (4,5)
d) od 3,81 do 4,20 – dobry (4,0)
e) od 3,41 do 3,80 – dostateczny plus (3,5)
f) do 3,40 – dostateczny
§ 18
- Ukończenie studiów następuje z dniem złożenia egzaminu dyplomowego z wynikiem co najmniej dostatecznym.
- Słuchacz, który ukończył studia otrzymuje świadectwo ich ukończenia.
- Za wydanie świadectwa ukończenia studiów lub duplikatu tego świadectwa Uczelnia pobiera opłatę na zasadach i w wysokości określonej przez Kanclerza MWSE w zrządzeniu, o którym mowa w § 19 ust.1.
7. ODPŁATNOŚCI ZA STUDIA
§ 19
- Studia w MWSE są odpłatne. Zasady i wysokość odpłatności za studia określa Kanclerz w drodze zarządzenia.
- Szczegółowe warunki odpłatności za studia zawarte są w umowie podpisywanej pomiędzy Słuchaczem a MWSE w Tarnowie.
8. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 20
Regulamin studiów podyplomowych w Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej w Tarnowie wchodzi w życie z dniem 1 października 2019 r.