Szanowni Autorzy, Sprawny przebieg procesu wydawniczego uwarunkowany jest w dużej mierze właściwym przygotowaniem tekstów. Zwracamy się zatem z prośbą, aby składane do druku materiały zostały opracowane zgodnie z naszymi wskazówkami. Prace przygotowane niezgodnie z obowiązującymi zasadami będą zwracane autorom do ponownego opracowania.
Uwagi ogólne
- Prace należy zgłaszać wyłącznie w formie elektronicznej, korzystając z formularza zgłoszeniowego lub przesyłając je na adres Wydawnictwa MWSE: redakcja@www.mwse.edu.pl z adnotacją „Problemy Współczesnej Pedagogiki”.
- Zgłaszane prace powinny być oryginalne, wcześniej niepublikowane.
- Preferowane są opracowania prezentujące wyniki oryginalnych badań o charakterze empirycznym, teoretycznym, technicznym lub analitycznym.
- Artykuł powinien zawierać przedstawienie obecnego stanu wiedzy, opis metodyki badań, przebiegu procesu badawczego, jego wyniki oraz wnioski, a także zestawienie cytowanej literatury.
- Objętość artykułu wraz z materiałem ilustracyjnym i bibliografią powinna mieścić się w przedziale 10-15 stron.
- Włączony do pracy materiał ilustracyjny (tabele, rysunki) powinien być przesłany dodatkowo w postaci plików w oryginalnych formatach: xls, xlsx, jpg, png, tif, gif. Pliki te powinny być opisane i ponumerowane zgodnie z numeracją nadaną im w tekście (np. Tabela 1, Rysunek 2, itd.).
Tekst pracy
Do tekstu pracy należy dołączyć:
- Informację o autorze/autorach artykułu: ― imię i nazwisko autora, tytuł/stopień naukowy/zawodowy,
― nazwa instytucji reprezentowanej (miejsca pracy)
– tzw. afiliacja, ― adres do korespondencji (w przypadku tekstów współautorskich adres osoby odpowiedzialnej za kontakty z czytelnikami),
― numer telefonu,
― adres poczty elektronicznej. - Streszczenie w języku polskim – 150–200 słów, skonstruowane tak, aby odzwierciedlało strukturę tekstu (podział na wstęp, materiał i metody, wyniki, wnioski).
- Streszczenie w języku angielskim – 150–200 słów – zgodne z tekstem w języku polskim wraz z informacją czy streszczenie to było weryfikowane przez osobę posiadającą kompetencje w zakresie języka angielskiego (filolog angielski, native speaker).
- Słowa kluczowe w języku polskim – co najmniej 3 słowa/frazy niebędące powtórzeniem tytułu pracy.
- Słowa kluczowe w języku angielskim (zgodne z tekstem polskim).
- Bibliografię (zob. Bibliografia załącznikowa).
Przygotowanie tekstu
- Tekst powinien być przygotowany w programie Word (pliki .doc, .docx) z zachowaniem następujących zasad ogólnych:
a) czcionka w tekście: Times New Roman, 12 pkt,
b) czcionka w tabelach: Times New Roman, 10 pkt,
c) czcionka w opisach rysunków: Calibri 10 pkt,
d) interlinia (odstęp między wierszami) 1,5 wiersza,
e) marginesy – 2,5 cm z każdej strony,
f) pojedyncze spacje pomiędzy wyrazami,
g) tekst wyjustowany,
h) wyłączona opcja dzielenia wyrazów,
i) wcięcia pierwszego wiersza akapitu wprowadzone automatyczną funkcją programu lub pojedynczym tabulatorem.
Uwaga! Nie należy stosować w tekście:
― spacji przed znakami interpunkcyjnymi,
― automatycznego podziału wyrazów,
― twardego podziału wierszy (Shift i Enter),
― wielokrotności spacji w celu uzyskania wcięcia pierwszego wiersza akapitu lub przejścia do kolejnego wiersza,
― spacji do uzyskania tekstu rozstrzelonego,
― kropek po śródtytułach, tytułach tabel i rysunków. - W tekście należy wprowadzić zasadniczy podział logiczny. Poszczególne partie tekstu należy oznaczać numerami (cyfry arabskie) i śródtytułami.
Przypisy i cytowania
Rekomendowanym standardem jest standard APA, wyd. 6. (w nowszych wersjach programu Word można korzystać z automatycznych funkcji cytowań i formatowania bibliografii w tym standardzie: Odwołania ― Zarządzaj źródłami/Styl). Uwaga! Wprowadzane do tekstu nazwy osobowe powinny składać się z pełnego imienia i nazwiska osoby, zwłaszcza gdy pojawiają się po raz pierwszy.
- Przypisy rzeczowe (objaśniające i komentujące fragmenty tekstu głównego) oraz słownikowe (podające znaczenie terminów np. obcojęzycznych) powinny być zamieszczone w dolnej części tej samej strony, na której zostały przywołane i umieszczone ich cyfrowe odsyłacze. Stosowanie tego rodzaju przypisów nie jest zalecane i należy je ograniczyć do niezbędnego minimum. Ich układ powinien być ciągły dla całego tekstu pracy.
- Przypisy bibliograficzne (cytowania). Powołania na literaturę w tekście należy zaznaczać poprzez umieszczenie w nawiasach okrągłych nazwiska autora (bez imienia lub jego inicjałów) i roku wydania publikacji. Jeśli nazwisko autora cytowanej pracy pojawia się w tekście, w nawiasie podać należy wyłącznie rok publikacji pracy. Jeśli fragment tekstu innego autora przytaczany jest dosłownie, należy ująć go w cudzysłów, a w nawiasie obok nazwiska autora i roku wydania publikacji umieścić także numer strony, z której pochodzi tekst.
Bibliografia załącznikowa
- Bibliografia powinna być przygotowana w układzie alfabetycznym według nazwisk autorów. Imię autora należy zastąpić jego inicjałem. Nazwisko autora i inicjał imienia należy oddzielić przecinkiem.
- Data wydania publikacji powinna być zamieszczona po nazwisku/ach autora/ów pracy w nawiasie okrągłym.
- Tytuł publikacji powinien być wyróżniony kursywą; w opisie artykułu w wydawnictwie zwartym kursywą należy wyróżnić tytuł dokumentu macierzystego; w przypadku artykułu w czasopiśmie kursywą należy wyróżnić tytuł czasopisma.
- Obowiązkowe elementy opisu bibliograficznego:
1) Wydawnictwo zwarte (książka)
Nazwisko, I. (rok). Tytuł książki. Miejsce wydania: Wydawnictwo.
Przykład: Łobocki, M. (2007). Teoria wychowania w zarysie. Kraków: Impuls.
2) Artykuł z czasopisma
Nazwisko, I. (rok). Tytuł artykułu. Tytuł czasopisma, rocznik(nr), strony od-do.
Przykład: Surma, B. (2012). Teoretyczne założenia kształtowania postawy twórczej dzieci w wieku przedszkolnym. Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce, 26(4), 13-28.
3) Artykuł w pracy zbiorowej
Nazwisko, I. (rok). Tytuł artykułu w pracy zbiorowej. W: I. Nazwisko (red.). Tytuł pracy zbiorowej (książki) (s. strony od-do). Miejsce wydania: Wydawnictwo.
Przykład: Nowak, Z. (2008). Szkoła jako fabryka (szkic o standaryzacji ludzi i kultury). W: B. Muchacka, M. Szymański (red.). Szkoła w świecie współczesnym (s. 23‒34). Kraków: Impuls.
4) Dokument elektroniczny
W wypadku dokumentów elektronicznych na końcu opisu bibliograficznego należy podać numer identyfikacyjny dokumentu elektronicznego (Digital Object Identifier – DOI).
Nazwisko, I. (rok). Tytuł artykułu. Tytuł czasopisma, rocznik(nr), strony od-do. DOI: Jeżeli tekst zamieszczony na stronie internetowej nie posiada numeru DOI należy podać autora, datę publikacji (jeśli jest znana), tytuł, datę dostępu [w nawiasach kwadratowych] i adres strony, z której tekst został pobrany.
Nazwisko, I. (rok publikacji). Tytuł [online, dostęp: rrrr-mm-dd]. Pobrane z: adres strony internetowej. - Elementy opisu bibliograficznego należy podawać w języku oryginału. Nie należy dokonywać tłumaczeń tytułów na język polski, wprowadzać transkrypcji lub transliteracji w wypadku alfabetów niełacińskich.
- Nie należy wprowadzać podziału na rodzaje publikacji (np. książki, artykuły z czasopism).
- Nie należy włączać do bibliografii aktów prawnych – informacje o tego typu dokumentach należy zamieszczać w tekście pracy.
Tabele
Dla zestawień słowno-liczbowych należy przyjąć nazwę ’tabela’. Tabele powinny być ponumerowane. Adnotacje dotyczące zawartości tabeli umieszcza się bezpośrednio po jej treści, przed informacją o źródle.
Jeśli w tabeli użyto skrótów lub skrótowców należy je wyjaśnić w adnotacji głównej. W przypadku, gdy użyte skróty powtarzają się w kolejnych tabelach, adnotacja z wyjaśnieniem powinna znaleźć się pod każdą tabelą.
Informacja o źródle powinna być zamieszczona pod każdą tabelą. W przypadku tabel zawierających wyniki badań autora należy podać: ’Źródło: opracowanie własne’.
Tabela 1. Tytuł tabeli Times New Roman 10 pkt, wyśrodkowany bez kropki na końcu
Lp. | Opis kolumny | Opis kolumny |
---|---|---|
1. | Informacje | Dane |
2. | Informacje¹ | Dane |
3. | Informacje² | Dane |
Adnotacja. Adnotacja główna dotycząca informacji zawartych w tabeli, opisuje skróty i symbole użyte w tabeli (jeśli nie są to skróty i symbole powszechnie przyjęte).
¹ Adnotacja szczegółowa dotycząca poszczególnych komórek tabeli; ² Adnotacje szczegółowe umieszcza się obok siebie (rozpoczynając w tym samym wierszu) i oddziela średnikiem.
Źródło: Nazwisko, rok (lub „opracowanie własne”).
Rysunki
Dla rysunków, wykresów, diagramów, schematów należy przyjąć nazwę rysunek. Rysunki powinny być ponumerowane cyframi arabskimi (numeracja ciągła w obrębie całej pracy) i opatrzone tytułami zamieszczonymi pod rysunkami. Pod każdym rysunkiem należy ponadto zamieścić informację o źródle.
Rysunek 1. Tytuł rysunku Times New Roman 10 pkt, wyśrodkowany, bez kropki na końcu
Źródło: Nazwisko, rok (lub „opracowanie własne”).
W rysunkach należy stosować czcionkę Calibri, 9-10 pkt .
Ze względu na prawa autorskie oraz małą rozdzielczość nie należy włączać do pracy ilustracji importowanych z Internetu. Minimalna dopuszczalna rozdzielczość dla ilustracji i fotografii to 300 dpi.
Uwaga! Jeżeli prezentuje się nie więcej niż trzy wartości liczbowe należy wpisać je w tekst pracy, unikając przedstawiania ich w formie rysunku (diagramu kołowego, wykresu słupkowego itp.). Jeśli wartości liczbowych jest więcej niż trzy, należy wziąć pod uwagę tabelę lub rysunek.