Absolwent studiów I stopnia o specjalności Pedagogika społeczno-opiekuńcza z elementami mediacji dysponuje podstawową wiedzą pedagogiczną, socjologiczną i psychologiczną niezbędną do zrozumienia społeczno-kulturowego kontekstu kształcenia, wychowania i pracy opiekuńczej oraz do kształtowania własnego rozwoju zawodowego. Ponadto absolwent posiada wiedzę z zakresu negocjacji i mediacji, podstaw prawnych mediacji, zasad i technik mediacyjnych. Ma umiejętności komunikacji, wzbogacania oraz doskonalenia swojej wiedzy i kompetencji w zakresie praktycznego działania oraz tworzenia własnego warsztatu metodycznego w tym metodyki pracy mediatora. Ma kompetencje do refleksyjnego spojrzenia na własną rolę zawodową oraz pogłębionego rozumienia rzeczywistości edukacyjnej. Absolwent posiada kompetencje mediatora pozwalające mu na kierowanie procesem mediacyjnym.
Absolwent uzyskuje podstawowe kwalifikacje zawodowe do pracy w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, ośrodkach pomocy społecznej, poradniach specjalistycznych, służbie zdrowia, w instytucjach profilaktyki społecznej, a także w ośrodkach mediacyjnych, w szkole i innych placówkach oświatowo-wychowawczych w charakterze mediatora.
Absolwent zna język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy, umie posługiwać się językiem specjalistycznym z zakresu pedagogiki.
Po ukończeniu wymienionych studiów absolwent uzyskuje kompetencje mediatora szkolnego, może ubiegać się o wpis na listę osób uprawnionych do prowadzenia mediacji w Sądach Okręgowych, jak również może prowadzić mediacji w ramach własnej działalności gospodarczej.