Załącznik do Uchwały Senatu 29/S/2019 Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie z dnia 27 września 2019 r. Obowiązuje od 1 października 2019 r.
I. Postanowienia ogólne
§ 1
Użyte w niniejszym regulaminie określenia i skróty oznaczają:
a) Uczelnia – Małopolska Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Tarnowie, ul. Waryńskiego 14,
b) Kandydat – osoba ubiegająca się o przyjęcie na kurs dokształcający lub szkolenie,
c) Uczestnik – osoba, która po spełnieniu wymogów rekrutacyjnych, została przyjęta na kurs dokształcający lub szkolenie,
d) Kurs dokształcający, szkolenie – formy kształcenia realizowane w celu kształcenia nowych umiejętności niezbędnych na rynku pracy w systemie uczenia się przez całe życie,
e) Kurs – kurs dokształcający,
f) Kurs instruktorski – kurs instruktora rekreacji ruchowej,
g) Sesja kursowa – okres realizacji kursu lub wyodrębnionej części kursu (sesja kursowa może trwać od jednego do kilku miesięcy i obejmować co najmniej 30 godzin lekcyjnych zajęć, z zastrzeżeniem § 5 ust. 2),
h) Sesja szkoleniowa – okres realizacji szkolenia (sesja szkoleniowa może trwać od jednego do kilku dni i obejmować co najmniej 8 godzin lekcyjnych zajęć),
i) Godzina lekcyjna – 45 minut zegarowych,
j) Rektor – Rektor Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej,
k) Kanclerz – Pełnomocnik Rektora ds Administracyjno-Finansowych – Kanclerz,
l) Strona internetowa Uczelni – serwis internetowy Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie znajdujący się pod adresem www.mwse.edu.pl.
§ 2
- Niniejszy Regulamin określa zasady realizacji kursów i szkoleń w Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej w Tarnowie (organizacji kursów i szkoleń, kwalifikowania kandydatów, organizacji zajęć dydaktycznych, formy zaliczania kursu, szkolenia oraz prawa i obowiązki uczestników kursów i szkoleń).
- Kursy i szkolenia organizuje oraz prowadzi ich obsługę administracyjną Dziekanat.
- Kursy i szkolenia są uruchamiane i zawieszane przez Rektora w drodze zarządzenia na wniosek Kierownika Dziekanatu.
- Wniosek, o którym mowa w ust. 3, powinien zawierać:
a) nazwę kursu/szkolenia,
b) cel kursu/szkolenia, zakres tematyczny, w tym główną tematykę kursu/szkolenia,
c) czas trwania kursu/szkolenia,
d) warunki rekrutacji, w tym wymogi jakie winni spełniać kandydaci,
e) plan i program kursu/szkolenia,
f) przewidywany termin rozpoczęcia zajęć,
g) imienny wykaz osób proponowanych do realizacji kursu/szkolenia wraz z deklaracjami tych osób o podjęciu się prowadzenia zajęć na kursie/szkoleniu, w tym do prowadzenia głównej tematyki kursu/szkolenia. - Kursy instruktorskie w MWSE W Tarnowie mogą być prowadzone w następujących dyscyplinach (specjalnościach) rekreacji ruchowej:
a) Fitness – nowoczesne formy gimnastyki,
b) Pływanie. - Minimalną liczbę uczestników warunkującą uruchomienie kursu/szkolenia oraz limity przyjęć na kurs/szkolenia określa Kanclerz w drodze zarządzenia.
- Rektor wyznacza opiekuna merytorycznego kursu/szkolenia po zasięgnięciu opinii Pełnomocnika Rektora ds. Kształcenia i Studentów ze względu na specyfikę kursu/szkolenia.
- Kursy i szkolenia są realizowane zgodnie z planem i programem uchwalonym dla danego kursu przez Senat MWSE w Tarnowie.
- Nadzór merytoryczny nad realizacją procesu dydaktycznego w ramach kursów i szkoleń sprawuje Pełnomocnik Rektora ds. Kształcenia i Studentów.
II. Rekrutacja na kursy i szkolenia
§ 3
- Rekrutacja na kursy i szkolenia odbywa się w sposób ciągły.
- Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na kurs/szkolenie obowiązani są złożyć komplet dokumentów rekrutacyjnych:
a) wypełniony i własnoręcznie podpisany formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronie internetowej Uczelni,
b) w przypadku kursów instruktorskich: kserokopię odpisu dyplomu ukończenia studiów wyższych (oraz oryginał odpisu do wglądu w celu potwierdzenia jego zgodności) lub kserokopię świadectwa ukończenia szkoły średniej (oraz oryginał świadectwa do wglądu w celu potwierdzenia jego zgodności),
c) w przypadku pozostałych kursów dokształcających i szkoleń: kserokopię świadectwa ukończenia szkoły podstawowej lub średniej lub kserokopię odpisu dyplomu ukończonej uczelni wyższej, (oraz oryginał świadectwa/odpisu dyplomu do wglądu w celu potwierdzenia jego zgodności),
d) dwie kolorowe fotografie formatu legitymacyjnego (wymiary 3,5 cm x 4,5 cm) zgodne z wymogami stosowanymi przy wydawaniu dowodów osobistych. Dotyczy tylko kandydatów na kursy instruktorskie,
e) aktualne zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do udziału w kursie instruktora rekreacji ruchowej wydane przez lekarza medycyny pracy,
f) dowód osobisty do wglądu, podczas składania dokumentów. - Uczestnikami kursu/szkolenia instruktorskiego mogą być wyłącznie osoby pełnoletnie.
- Dokumenty rekrutacyjne, o których mowa w ust. 2, należy złożyć w Dziekanacie.
- O przyjęciu na kurs/szkolenie decyduje kolejność zgłoszeń aż do wyczerpania limitu miejsc.
- Przystąpienie do zajęć w ramach kursu oraz szkolenia jest uwarunkowane podpisaniem przez uczestnika umowy o świadczenie usług edukacyjnych, o której mowa w § 17 ust. 3.
- Z chwilą przyjęcia na kurs lub szkolenie uczestnik jest zobowiązany do przestrzegania niniejszego regulaminu.
III. Organizacja kursów i szkoleń
§ 4
- Na wniosek Pełnomocnika Rektora ds. Kształcenia i Studentów Senat uchwala plan i programy kursów/kursów instruktorskich/szkoleń.
- Kursy instruktorskie prowadzone są w wymiarze co najmniej 150 godzin lekcyjnych, na co najmniej dwóch sesjach szkoleniowych, inne kursy dokształcające prowadzi się w wymiarze co najmniej 30 godzin lekcyjnych w co najmniej jednej sesji szkoleniowej, szkolenia zaś prowadzi się w wymiarze co najmniej 8 godzin lekcyjnych, w co najmniej jednej sesji szkoleniowej.
- Proces dydaktyczny odbywa się według ustalonego planu i programu kursów/szkoleń oraz harmonogramu zajęć dla kursów/szkoleń.
- Plan i program kursów instruktorskich – instruktor rekreacji ruchowej w danej dyscyplinie rekreacji ruchowej określa:
- plan kursu instruktorskiego: wykaz przedmiotów w kolejności ich realizacji z podziałem na sesje szkoleniowe oraz wykaz zaliczeń i egzaminów,
- program kursu instruktorskiego: listę przedmiotów, ich wymiar godzinowy oraz formę realizacji zajęć (wykłady, ćwiczenia oraz zajęcia praktyczne), formy zaliczenia poszczególnych przedmiotów.
- Kursy instruktorskie kończą się egzaminem końcowym.
- Plan i program innych kursów dokształcających określa: nazwę kursu, przedmioty, ich wymiary godzinowe, formę ich realizacji (wykłady, ćwiczenia oraz zajęcia praktyczne).
- Plan i program szkolenia określa: nazwę szkolenia, tematykę szkolenia, wymiar godzinowy szkolenia, sposób realizacji (wykłady, ćwiczenia oraz zajęcia praktyczne). Zaliczenie szkolenia następuje na podstawie obecności na szkoleniu. Prowadzący główną tematykę szkolenia odnotowuje zaliczenie szkolenia w karcie szkolenia wraz z listą obecności.
- Plany i programy kursów/kursów instruktorskich/szkoleń opracowują Katedry właściwe ze względu na zakres tematyczny kursów/szkoleń.
- Plan i program kursu instruktorskiego składa się z części ogólnej i specjalistycznej.
- Obsadę do zajęć dydaktycznych na kursach i szkoleniach zapewniają Katedry działające w Uczelni.
- Szczegółowe harmonogramy zajęć kursów/szkoleń są podawane do wiadomości uczestników nie później, niż na pierwszych zajęciach.
- Realizacja zajęć praktycznych w ramach części specjalistycznej kursu instruktorskiego może się odbywać w grupie nie większej niż 15 osób.
- Warunkiem uruchomienia kursu/szkolenia lub kolejnej edycji kursu/szkolenia jest zgłoszenie się wymaganej minimalnej liczby uczestników określonej przez Kanclerza.
- W uzasadnionych przypadkach możliwe jest uruchomienie kursu/szkolenia w sytuacji zgłoszenia się liczby kandydatów mniejszej niż minimalna liczba uczestników określona w zarządzeniu Kanclerza. Decyzję w tym zakresie podejmuje Rektor po uzgodnieniu z Kanclerzem na wniosek Kierownika Dziekanatu.
- W przypadku, gdy kurs/szkolenie nie zostanie uruchomiony, wniesione przez kandydatów opłaty podlegają zwrotowi.
§ 5
- Przebieg:
a) kursów instruktorskich dokumentowany jest w:
– kartach kursu: część ogólna z listą obecności i specjalistyczna z listą obecności,
– protokole egzaminu końcowego.
b) innych kursów dokształcających dokumentowany jest w:
– karcie kursu z listą obecności.
c) szkoleń dokumentowany jest w:
– karcie szkolenia z listą obecności. - Dokumentację przebiegu kursów prowadzi Dziekanat.
- Kursy instruktorskie prowadzone są w wymiarze:
a) co najmniej 70 godzin – część ogólna,
b) co najmniej 80 godzin – część specjalistyczna. - Zajęcia w ramach kursów i szkoleń są realizowane w okresie od września do lipca.
IV. Prawa i obowiązki uczestnika kursu i szkolenia
§ 6
Uczestnik kursu/szkolenia ma prawo do:
a) uzyskiwania w ramach zajęć dydaktycznych i praktycznych objętych kursem/szkoleniem rzetelnej i aktualnej wiedzy,
b) korzystania ze zbiorów Biblioteki MWSE w Tarnowie, mieszczącej się w budynku Uczelni przy ul. Waryńskiego 14,
c) rezygnacji z kursu/szkolenia. Rezygnacja musi zostać złożona w formie pisemnej w Dziekanacie i skierowana do Rektora.
§ 7
Uczestnik kursu/szkolenia jest zobowiązany do:
a) udziału we wszystkich zajęciach oraz w przypadku kursu instruktorskiego zdania egzaminu końcowego,
b) terminowego wnoszenia opłat za udział w kursie/szkoleniu,
c) śledzenia aktualnych informacji dotyczących organizacji kursów/szkoleń, zamieszczonych na stronie internetowej Uczelni oraz przesyłanych przez Uczelnię drogą elektroniczną,
d) niezwłocznego powiadomienia na piśmie Dziekanatu o zmianie wcześniej podanych danych osobowych,
e) dbania o dobre imię Uczelni i poszanowanie jej mienia,
f) stosowania się do regulaminów obiektów, w których odbywa się kurs/szkolenie,
g) przestrzegania przepisów niniejszego regulaminu i przepisów porządkowych obowiązujących w Uczelni.
§ 8
- Uczestnik kursu może uzyskać zaświadczenie o odbywaniu kursu/szkolenia.
- Absolwent kursu instruktorskiego otrzymuje świadectwo ukończenia tego kursu oraz legitymację instruktorską, absolwent innego kursu dokształcającego – świadectwo jego ukończenia, zaś absolwent szkolenia – certyfikat jego ukończenia.
- Dokumenty, o których mowa w ust. 1 i 2 wydaje Dziekanat.
V. Zasady uzyskiwania zaliczeń i zdawania egzaminów
§ 9
- Plan i program kursów instruktorskich (część ogólna) zawiera m.in. wykaz przedmiotów kończących się zaliczeniem, zaliczeniem na ocenę lub egzaminem. W planie i programie kursów instruktorskich (część specjalistyczna) określono warunki zaliczenia tej części kursu. W planie i programie innych kursów dokształcających określono warunki zaliczenia kursu dokształcającego, zaś w planie i programie szkolenia warunki zaliczenia szkolenia.
- Warunkiem zaliczenia części ogólnej kursu instruktorskiego jest obecność na wszystkich zajęciach, uzyskanie zaliczenia i egzaminów z wszystkich przedmiotów objętych planem i programem tej części kursu, oraz zdanie egzaminu końcowego.
- Warunkiem zaliczenia części specjalistycznej kursu instruktorskiego jest obecność na wszystkich zajęciach, otrzymanie zaliczenia z tej części (szczegółowe wymogi określa plan i program kursu) i zdanie egzaminu końcowego.
- W przypadku innych kursów dokształcających/szkoleń warunkiem zaliczenia kursu jest obecność na wszystkich zajęciach.
- Najpóźniej w ciągu 7 dni po zakończeniu kursu dokształcającego/szkolenia, prowadzący kurs/szkolenie zobowiązany jest złożyć w Dziekanacie kartę kursu z listą obecności wraz z wynikami egzaminu końcowego w przypadku kursu instruktorskiego.
§ 10
- Prowadzący kurs/szkolenie jest zobowiązany na pierwszych zajęciach podać do wiadomości uczestników warunki zaliczenia z kursu/szkolenia a w przypadku egzaminu końcowego przedstawić uczestnikom podstawowe wymagania dotyczące egzaminu.
- Prowadzący zobowiązany jest do systematycznej kontroli obecności uczestnika na zajęciach. Prowadzący winien niezwłocznie powiadomić Dziekanat o pojawiających się nieobecnościach uczestników kursu/szkolenia. W takim przypadku Rektor może podjąć decyzję o skreśleniu z listy uczestników kursu/szkolenia.
- Obecność uczestnika na wszystkich zajęciach kursu instruktorskiego w ramach części ogólnej i specjalistycznej oraz innych kursów dokształcających i szkoleń jest obowiązkowa i stanowi jeden z warunków ukończenia kursu/szkolenia.
§ 11
- Przy egzaminach i zaliczeniach przedmiotów oraz egzaminach końcowych stosuje się następującą skalę ocen:
Stopień Skrót literowy Oznaczenie cyfrowe celujący cel 6,0 bardzo doby bdb 5,0 dobry plus db+ 4,5 dobry db 4,0 dostateczny plus dst+ 3,5 dostateczny dst 3,0 niedostateczny ndst 2,0 - Przy zaliczaniu przedmiotów (wykładów/ćwiczeń/zajęć specjalistycznych itd.) dopuszcza się możliwość stosowania: zal. – zaliczono.
- Oceny ze wszystkich zaliczeń i egzaminów wpisywane są przez prowadzących do karty kursu oraz protokołu egzaminu końcowego w przypadku kursów instruktorskich. W przypadku szkolenia główny prowadzący wpisuje zaliczenie szkolenia do karty szkolenia.
§ 12
- Każdy uczestnik kursu instruktorskiego ma prawo do dwóch terminów zaliczenia oraz do trzech terminów egzaminu.
- Uczestnik może usprawiedliwić swoją nieobecność na zaliczeniu lub egzaminie poprzez przedłożenie prowadzącemu zwolnienia lekarskiego. Na liście obecności prowadzący wpisuje: nieobecność usprawiedliwiona.
- Nowy termin egzaminu z danego przedmiotu uczestnik ustala z prowadzącym. Musi się on odbyć w terminie do 2 tygodni od pierwszego terminu egzaminu. Natomiast termin egzaminu końcowego z kursu instruktorskiego ustala się najpóźniej w okresie 1 miesiąca od daty pierwszego terminu wyznaczonego dla ogółu kursantów.
§ 13
- Rektor podejmuje decyzję o skreśleniu uczestnika kursu/szkolenia z listy uczestników w przypadku:
a) rezygnacji z kursu/szkolenia,
b) niezaliczenia danej części kursu instruktorskiego (ogólnej lub specjalistycznej),
c) niezaliczenia kursu dokształcającego,
d) niewniesienia w ustalonym terminie opłaty za kurs/szkolenie (po wcześniejszym pisemnym wezwaniu uczestnika do zapłaty zaległej należności w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia). - Rektor może podjąć decyzję o skreśleniu uczestnika z listy uczestników kursu/szkolenia w przypadku określonym w § 10 ust. 2.
- Decyzja o skreśleniu uczestnika z listy powinna mieć formę pisemną i zawierać uzasadnienie oraz pouczenie o możliwości złożenia do Rektora wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, o którym mowa w ust. 4.
- Od decyzji Rektora o skreśleniu z listy uczestników kursu/szkolenia przysługuje prawo złożenia do Rektora za pośrednictwem Dziekanatu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.
VI. Ukończenie kursu i szkolenia
§ 14
Warunkiem przystąpienia do egzaminu końcowego kursu instruktorskiego jest otrzymanie zaliczeń i zdanie egzaminów w ramach części ogólnej oraz zaliczenie zajęć w ramach części specjalistycznej kursu zawartych w planie i programie kursów instruktorskich – instruktor rekreacji ruchowej w danej dyscyplinie rekreacji ruchowej.
§ 15
- Warunkiem ukończenia kursu jest:
a) obecność na zajęciach,
b) uzyskanie zaliczeń i zdanie egzaminów,
c) w przypadku kursu instruktorskiego zdanie egzaminu końcowego z każdej części kursu. - W przypadku nieprzystąpienia do egzaminu końcowego z kursu w wyznaczonym terminie z usprawiedliwionych przyczyn lub uzyskania oceny niedostatecznej, uczestnikowi przysługuje prawo powtórnego przystąpienia do egzaminu w terminie jednego miesiąca od daty pierwszego egzaminu.
VII. Posiadane uprawnienia
§ 16
- Uczestnik, który pomyślnie ukończył:
a) kurs instruktorski (część ogólną i specjalistyczną) otrzymuje świadectwo ukończenia tego kursu oraz dodatkowo legitymację instruktorską,
b) kurs dokształcający otrzymuje świadectwo ukończenia tego kursu,
c) szkolenie otrzymuje certyfikat jego ukończenia. - Świadectwo ukończenia kursu, certyfikat ukończenia szkolenia i legitymację instruktorską wydaje Uczelnia zgodnie ze wzorami stanowiącymi odpowiednio załączniki nr 1, 2 i 3 do niniejszego Regulaminu. Wydane świadectwa, certyfikaty i legitymacje instruktorskie są rejestrowane w ewidencji prowadzonej przez Uczelnię.
- Legitymacja instruktora jest dokumentem potwierdzającym posiadanie kwalifikacji instruktora rekreacji ruchowej w danej dyscyplinie.
VIII. Odpłatność za kursy i szkolenia
§ 17
- Kursy i szkolenia w MWSE w Tarnowie są odpłatne.
- Zasady i wysokość opłat za kursy i szkolenia określa Kanclerz po uzyskaniu zgody Założyciela Uczelni.
- Uczestnik kursu/szkolenia zawiera z Uczelnią umowę o świadczenie usług edukacyjnych w zakresie kursu/szkolenia. Wzór umowy zatwierdza Kanclerz na dany rok akademicki w drodze zarządzenia.
- Wysokość opłat za kursy/szkolenia jest podawana do ogólnej wiadomości poprzez zamieszczenie na stronie internetowej Uczelni.
- Wysokość opłat, o których mowa w ust. 2, jest podawana w materiałach informacyjnych dotyczących kursu/szkolenia.
- Opłaty za kursy /szkolenia mogą być finansowane w całości lub w części przez instytucje kierujące uczestnika/uczestników na kurs/szkolenie.
- Opłaty za uczestnictwo w kursie/szkoleniu, jak również koszty podróży, zakwaterowania i wyżywienia oraz materiałów szkoleniowych, ponosi uczestnik lub instytucja kierująca go na kurs/szkolenie.
§ 18
Postanowienia końcowe
- Traci moc poprzedni Regulamin kursów dokształcających i szkoleń zatwierdzony Uchwałą Senatu nr 16/S/2017 z dnia 21 kwietnia 2017 roku.
- Niniejszy Regulamin wchodzi w życie z dniem 1 października 2019 r.