W świetle ustawy z dnia 30 października 2002 r. o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach ( t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 737) za wypadek uzasadniający przyznanie świadczeń uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w czasie zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych przez jednostki organizacyjne systemu oświaty, zajęć w szkole wyższej lub zajęć na studiach doktoranckich albo w czasie odbywania praktyki przewidzianej organizacją studiów lub nauki.
Osobom, które stały się niezdolne do pracy wskutek wypadku w szczególnych okolicznościach, przysługuje:
- renta z tytułu niezdolności do pracy;
- jednorazowe odszkodowanie;
- świadczenia opieki zdrowotnej określone w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w zakresie niezbędnym do leczenia następstw wypadku lub choroby zawodowej, pod warunkiem, że osoby te nie są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym.
Świadczenia określone w punkcie 1 i 2 finansowane są ze środków budżetu państwa – przyznaje je i wypłaca ZUS na wniosek osoby uprawnionej do tych świadczeń.
Gdy student ulegnie wypadkowi w czasie odbywania zajęć dydaktycznych jest zobowiązany powiadomić o zdarzeniu nauczyciela prowadzącego zajęcia. Jeśli zdarzenie ma miejsce na terenie Uczelni w przerwie pomiędzy zajęciami – o zdarzeniu informuje pracownika portierni lub innego pracownika (jeśli jest w stanie to zrobić). Do przekazania informacji i wypadku zobowiązana jest także każda osoba będąca świadkiem takiego zdarzenia.
Przy ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków studenckich stosuje się przepisy dotyczące ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy.
Posted in: Bezpieczeństwo i higiena pracy