Na pytanie „Czy w zawód nauczyciela i wychowawcy wpisane jest wypalenie zawodowe?” próbowali odpowiedzieć organizatorzy konferencji, w której 25 marca 2014 r. wzięli udział studenci drugiego roku studiów pierwszego stopnia na kierunku Pedagogika (specjalność pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna). Organizatorem konferencji była Specjalistyczna Poradnia Profilaktyczno-Terapeutyczna (mieszcząca się przy ul. Szujskiego w Tarnowie). Tegoroczna konferencja, która odbyła się w Sali Lustrzanej przy ul. Wałowej w Tarnowie, była dwudziestą czwartą w cyklu konferencji wychowawczych organizowanych przez tarnowską poradnię.
Studentom towarzyszyli nauczyciele akademiccy: dr Renata Smoleń, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych, mgr Marta Falińska, asystent w Katedrze Nauk o Wychowaniu oraz mgr Urszula Ciężadło.
Celem konferencji było przybliżenie uczestnikom teoretycznych zagadnień związanych z pojęciem wypalenia zawodowego oraz ukazanie praktycznych sposobów radzenia sobie z tym problemem wśród nauczycieli. Tematyka wystąpień obejmowała etiologię zjawiska, skutki wypalenia zawodowego, a także formy pomocy osobom dotkniętym wypaleniem zawodowym.
Spotkanie było dla studentów okazją do zaznajomienia się z zagadnieniami z zakresu psychologii emocji i motywacji, koncentrującymi się na przyczynach wypalenia zawodowego, a jednocześnie zdobycia wiedzy o skutecznych metodach zapobiegania wypaleniu w przyszłej pracy zawodowej.