W kwietniu 2015 r. nauczyciele akademiccy z Katedry Nauk o Wychowaniu odwiedzili Riga Teacher Training and Educational Management Academy – uczelnię łotewską, z którą Małopolska Wyższa Szkoła Ekonomiczna współpracuje w ramach programu Erasmus+.
Była to kolejna wizyta pracowników MWSE w Rydze. Uczelnia ratyfikowała umowę międzyinstytucjonalną, co pozwoliło rozszerzyć dotychczasową współpracę o nowy kierunek – pedagogikę. Dzięki temu studenci i wykładowcy związani z tym kierunkiem studiów mogą realizować program mobilności w uczelni partnerskiej na Łotwie.
Poza zajęciami dydaktycznymi pracownicy MWSE wzięli udział w konferencji zatytułowanej „Theory for Practice in the Education of Contemporary Society”, która odbyła się w dn. 10 kwietnia 2015 r. w Riga Teacher Training and Educational Management Academy.
W ramach wystąpień konferencyjnych pracownicy MWSE wygłosili następujące referaty:
- Revolution or Evolution in Pedagogy in XXI Century – prof. MWSE, dr hab. Jan Rajmund Paśko;
- Acedia and Pupil’s Personality Development – ks. prof. MWSE, dr hab. Jacek Siewiora;
- M. Foucault’s Concepts as a New Perspective to Look at Early Education in Poland – dr Mirosław Cholewiński.
Tematy te spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony studentów jak również pracowników uczelni.
Dużym sukcesem zakończyły się również rozmowy z pracownikami uczelni łotewskiej dotyczące współpracy międzyuczelnianej w tworzeniu nowo powołanego czasopisma uczelnianego „Problemy Współczesnej Pedagogiki”, którego wydawcą będzie Małopolska Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Tarnowie. Zaproszenie do rady programowej periodyku przyjęła prof. Ilze Briska z ryskiej uczelni oraz prof. Helena Nikolaeva z Uniwersytetu w Sankt Petersburgu. Pracownicy Katedry Nauk o Wychowaniu zostali również zaproszenie do rady programowej zeszytów naukowych Uniwersytetu w Sankt Petersburgu.
Pracownicy zainteresowani wyjazdem w celach dydaktycznych i szkoleniowych w ramach Programu Erasmus+ mogą zgłaszać się do Koordynatora Programu Erasmus+ mgr Radosława Pyrka.