W niedzielę 27 listopada 2016 odbył się wykład otwarty zatytułowany „Ubezpieczenia społeczne niezbędne w prowadzeniu firmy i codziennym życiu każdego człowieka”. Wykład był pierwszym wydarzeniem zorganizowanym w ramach współpracy Uczelni z Centrum Informacji Gospodarczej w ramach programu Nowoczesne Zarządzanie Biznesem. List intencyjny pomiędzy Uczelnią a Centrum Prawa Bankowego i Informacji Sp. z o.o. został podpisany w lutym 2016 roku.
Misją tego programu jest m.in. upowszechnianie wiedzy o rynku finansowym i przedsiębiorczości. W tym roku realizowany jest moduł pt. „Oszczędzanie oraz inwestowanie długoterminowe”. Działania podejmowane w ramach tego modułu mają na celu zachęcenie do długoterminowego oszczędzania i inwestowania poprzez zwiększenie świadomości na temat różnych form oszczędzania i inwestowania oraz korzyści płynących z podejmowania tego typu działań. Mają także upowszechniać informacje o systemach emerytalnych w Polsce i na świecie, różnych formach inwestowania, w tym także na giełdzie. Partnerami tego modułu są m.in. Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych.
Niedzielne spotkanie prowadzone było przez pracowników tarnowskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Panią Magdalenę Chrzanowską, rzecznika oraz Pana Łukasza Mazura, pracownika i szkoleniowca. Pani Magdalena Chrzanowska zaprezentowała zapowiedziany wcześniej temat „Ubezpieczenia społeczne niezbędne w prowadzeniu firmy i codziennym życiu każdego człowieka”. Prelegentka w przystępny i ciekawy sposób przedstawiła zasady działania obowiązującego systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce. Starała się odpowiedzieć na trudne pytania dotyczące prognozowanych emerytur: czy w przyszłości można liczyć na emeryturę, jaka będzie jej wysokość, czy system może zbankrutować, gdzie trafia składka emerytalna itp. Pokazała jaka część wynagrodzenia pracownika trafia do ZUS i jaka jest wysokość dodatkowej składki przekazywanej przez pracodawcę. Omówiła filary ubezpieczeniowe, pokazała jak emeryturę liczono w starym systemie, przybliżyła problem wieku emerytalnego w innych krajach. Odniosła się do aktualnych zmian w systemie emerytur i pokazała symulację kwoty świadczenia po przejściu na emeryturę w wieku 60, 65 i 67 lat.
Inicjatorem niedzielnego spotkania był Pan Mateusz Zając, Regionalny Kierownik Centrum Informacji Gospodarczej oraz Regionalny Koordynator programu Nowoczesne Zarządzanie Biznesem. Zarówno przed wykładem, jak i po jego zakończeniu pracownik ZUS, Pan Łukasz Mazur, zakładał studentom MWSE profile na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Studenci chętnie korzystali z tej możliwości oraz zadawali nurtujące ich pytania.
– Temat ubezpieczeń społecznych, który wydaje się powszechnie znany spotkał się z dużym zainteresowaniem studentów. Zaprezentowane przez prelegentkę wyniki sondy ulicznej, badającej wiedzę Polaków na temat systemu ubezpieczeń w naszym kraju, pokazują jak mało wiemy na temat, który dotyczy przecież nas wszystkich. Myślę, że podobny poziom wiedzy mieli niektórzy słuchacze przed wykładem – mówi mgr Karolina Chrabąszcz-Sarad, pełnomocnik ds. promocji w MWSE. – Niedzielny wykład nie był pierwszym spotkaniem naszych studentów z pracownikami ZUS. W grudniu 2013 r. w ramach cyklu „Akademica Finansów” zorganizowaliśmy seminarium „System emerytalny w Polsce”, podczas którego studenci zapoznali się z Platformą Usług Elektronicznych ZUS i mogli skorzystać z możliwości założenia konta na tej platformie. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy Państwa mogli zaprosić na kolejne wydarzenia organizowane w ramach współpracy z Centrum Informacji Gospodarczej – dodaje.
Podczas spotkania wystąpiła także Pani Monika Machnik, doradca zawodowy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, która przedstawiła założenia i warunki udziału w projekcie „Kierunek Kariera”. Szczegóły programu można poznać tutaj: http://wup-krakow.pl/projekty-wup/kierunek-kariera.
Zapraszamy na kolejne WYKŁADY OTWARTE w MWSE. Najbliższy już 7 grudnia o godz. 12.00 w budynku Uczelni przy ul. Waryńskiego 14. Prof. MWSE, dr hab. Władysław Błasiak, zaprezentuje temat „Mózg. Blaski i cienie neuropedagogiki”. Będzie to pierwszy wykład ze znanego już cyklu „Spotkania z Nauką” w MWSE w nowym roku akademickim.