Naukowe Koło Pedagogiczne „Paidagogos” już od kilku lat współpracuje z Zakładem Karnym w Tarnowie. Jedną z cyklicznych inicjatyw jest wizyta studyjna w tym zakładzie, która w tym roku odbyła się 24 maja. Jej uczestnikami byli studenci kierunku pedagogika (pierwszego i drugiego stopnia), członkowie koła „Paidagogos”. Podczas spotkania, za zgodą Dyrektora Zakładu płk. Grzegorza Koziary, studenci mogli zapoznać się ze specyfiką pracy z osobami osadzonymi. Wizytujący poznali zasady organizacji i podstawy funkcjonowania placówki oraz problemy, z jakimi się zmaga. Studentów oprowadził po zakładzie por. Tomasz Koziara, który chętnie odpowiadał na zadawane pytania.
Zakład Karny w Tarnowie stanowi typ zakładu karnego o typie zamkniętym. Przeznaczony jest dla mężczyzn, a jego pojemność wynosi 1057 miejsc. Mogą tam przebywać osadzeni stwarzający poważne zagrożenie społeczne albo stwarzający poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa zakładu, dla których wydzielono odrębny oddział zapewniający ich wzmożoną ochronę. W jednostce powołano trzy Oddziały Penitencjarne. W Oddziale Penitencjarnym I i II przebywają osadzeni zakwalifikowani do zakładu karnego zamkniętego oraz tymczasowo aresztowani, natomiast w III Oddziale Penitencjarnym umieszczani są wyłącznie skazani skierowani do oddziału półotwartego i otwartego. Wizyta członków „Paidagogos” odbywała się właśnie w tej części Zakładu.
Osoby uczestniczące w wizycie zwiedziły miejsca najczęściej uczęszczane przez osadzonych. Studenci dowiedzieli się, jakie są codzienne obowiązki więźniów, jak wygląda ich rozkład dnia oraz jakie programy profilaktyczne są prowadzone w zakładzie. Dla uczestników została także przygotowana krótka prezentacja multimedialna na temat specyfiki pracy służby więziennej i codziennych obowiązków pracowników więzienia.
– Jestem bardzo mile zaskoczona ciepłym przyjęciem całej naszej grupy przez pracowników służby więziennej. Profesjonalizm oraz oddanie, jakim wykazują się w swojej codziennej służbie jest godne podziwu. Uważam, że my jako studenci pedagogiki poprzez tego typu wyjścia mamy większą możliwość podjęcia słusznej decyzji przy wyborze specjalności. Dziękuję mgr Marcie Falińskiej – opiekunowi Koła za organizację całego przedsięwzięcia i wspieranie wszystkich naszych inicjatyw – mówi Agnieszka Pałucka członkini „Paidagogos”.