Ćwiczenia i zabawy muzyczne i logorytmiczne były tematem kolejnych już warsztatów dla studentów, zorganizowanych przez członków Naukowego Koła Pedagogicznego „Paidagogos”, działającego przy Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej w Tarnowie
Tematem warsztatów tym razem były „Gry i zabawy muzyczne” oraz „Wesoły zwierzyniec, ćwiczenia i zabawy logorytmiczne dla dzieci w wieku przedszkolnym”. Warsztaty podzielone były na dwie części. Pierwszą część poprowadziła Prezes Koła Pedagogicznego Marta Falińska, drugą część gość specjalny Pani mgr Gabriela Bocheńska z Sosnowca (oligofrenopedagog, nauczycielem dyplomowanym z 24?letnim stażem pracy; prowadzi także zajęcia logorytmiczne dla dzieci w wieku przedszkolnym) W warsztatach uczestniczyli studenci Pedagogiki o specjalności: Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, członkowie NKP oraz nauczyciele z tarnowskich przedszkoli. Celem warsztatów było pokazanie uczestnikom czym jest logorytmika (połączenie rytmiki i terapii logopedycznej). Celem ćwiczeń logorytmiczych jest zwrócenie uwagi dzieci na zjawiska wspólne dla muzyki i mowy, a więc rytm, tempo, melodię, głośność, akcent czy artykulację.
Prowadząca warsztaty poruszała problemy wpływ spożywania pokarmów stałych przez dzieci (gryzienia, żucia, i prawidłowego przełykania) oraz związanych z przyjmowaniem pokarmów ćwiczeń aparatu mowy (picie przez słomkę, gimnastyka języka itp.) na profilaktykę zaburzeń mowy, które występują coraz częściej u dzieci w wieku przedszkolnym. Podkreślała, że duża liczba dzieci ma problemy nawet z prawidłowym oddychaniem.
Warsztaty odbyły się w Przedszkolu Publicznym nr 34 w Tarnowie, dzięki zaangażowaniu pani Dyrektor Urszuli Ciężadło oraz Pani Wicedyrektor Barbary Pikul. Uczestnicy spotkania oprócz ćwiczeń muzyczno- ruchowych mogli skorzystać z gościnności przedszkola i zakosztować karnawałowych wypieków przygotowanych w przedszkolu.
– Serdecznie dziękujemy Pani Gabrieli Bocheńskiej za prezentację ćwiczeń, które uświadomiły nam, że za pomocą zabawy i wesołej muzyki można wspomagać rozwój aparatu mowy u dzieci w wieku przedszkolnym. Z niecierpliwością czekamy na drugą edycję warsztatów, która odbędzie się kwietniu – mówią przedstawiciele NKP „Paidagogos”.