W dniu 16 marca 2017 roku już po raz siódmy odbyło się Sympozjum Pedagogiczne organizowane przez studentów Naukowego Koła Pedagogicznego „Paidagogos”. Tegorocznej edycji, zatytułowanej „Dialog, współpraca, porozumienie w wychowaniu i edukacji”, patronowali: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Prezydent Miasta Tarnowa Roman Ciepiela, Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka w Warszawie oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Zawodowych Mediatorów.
Podczas sympozjum zaprezentowana została problematyka efektywności procesów nauczania, wychowania oraz alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.
Sympozjum otworzył Rektor Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej prof. MWSE dr hab. Michał Woźniak. Gośćmi wydarzenia były m.in. Kanclerz Zofia Kozioł oraz Dyrektor Wydziału Edukacji Miasta Tarnowa Bogumiła Porębska. Kierownik Katedry Nauk o Wychowaniu prof. MWSE, dr hab. Jan Rajmund Paśko odczytał skierowany do organizatorów list Rzecznika Praw Dziecka Pana Marka Michalaka oraz Prezes Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka Pani Barbary Janiny Sochal.
W pierwszej części sympozjum studentki MWSE, Pani Joanna Zaklikiewicz (studia magisterskie) i Pani Monika Wajda (studia licencjackie), w referacie pt. Działalność Naukowego Koła Pedagogicznego „Paidagogos” w ujęciu pedagogiki Janusza Korczaka przedstawiły cele i dotychczasowe osiągnięcia Koła.
Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Zawodowych Mediatorów mgr Jerzy Śliwa przybliżył zagadnienia mediacji w prelekcji pt. Jak? Droga do porozumienia. Modele i praktyka. Przedstawił zarys działania mediatorów, ich obecne działania i przedsięwzięcia. Z kolei mecenas Marcin Targosz omówił obecną sytuację praw dziecka w odniesieniu do pracy współczesnego nauczyciela, wygłaszając referat Prawa człowieka w kontekście praw dziecka – rozwiązania konstytucyjne i międzynarodowe. Mecenas Piotr Ćwiertnia z Kancelarii Adwokackiej z Krakowa mówił o ochronie nauczyciela na gruncie obowiązujących przepisów prawa. Wyjaśnił kiedy i w jakich okolicznościach nauczyciel jest chroniony przez prawo, co o tym mówi Karta Nauczyciela oraz podał przykłady sytuacji szkodliwych dla nauczyciela.
Doktor Barbara Klasińska z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach wygłosiła referat zatytułowany Mądrość wychowania ukryta w przysłowiach ludowych. Pani mgr Magdalena Lis, reprezentująca Fundację „Dr Clown”, opowiedziała o terapii śmiechem i zabawą w pracy z dzieckiem w trudnej sytuacji życiowej. W trakcie wystąpienia wyjaśniła czym jest joga śmiechu i zaprezentowała kilka ćwiczeń, aktywizując uczestników. Mediator i wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, dr Dariusz Dąbek, w swoim wystąpieniu omówił Prawa człowieka w dydaktyce pedagogicznej, natomiast reprezentująca tę samą uczelnię mgr Anna Duda ze Stowarzyszenia Mediatorów Polskich w Rzeszowie nakreśliła zarys problematyki mediacji szkolnych.
Pan mgr Rafał Fudala z Przedszkola Samorządowego nr 82 w Krakowie w swoje wystąpienie poświęcił problemom edukacji etnicznej w przedszkolu, nawiązując do badań, które prowadził wśród ludności ukraińskiej. Pracownik tej samej placówki przedszkolnej, Pani mgr Paulina Koperna przedstawiła Wykorzystania elementów socjoterapii w codziennej pracy nauczyciela. Wyjaśniła czym jest socjoterapia i podała przykłady zastosowania jej elementów w pracy nauczyciela przedszkola.
Sympozjum zakończyło wystąpienie Kierownika Katedry Nauk o Wychowaniu prof. MWSE, dra hab. Jana Rajmund Paśki, który podziękował wszystkim za uczestnictwo i zaprosił na kolejną edycję sympozjum już za rok.
– Było to wyjątkowe sympozjum, ponieważ organizowane przez nowy zarząd koła. Jesteśmy dumni, że to coroczne wydarzenie cieszy się tak dużym zainteresowaniem nauczycieli, pedagogów, rodziców i oczywiście studentów. W tym roku po raz pierwszy gościliśmy mediatorów, adwokatów i prawników. Staramy się poruszać coraz to nowe tematy, które w rzeczywisty sposób skupiają uwagę współczesnego nauczyciela. Nasze wysiłki kierują się właśnie w stronę nieustannego doskonalenia i samokształcenia. Dziękujemy wszystkim naszym prelegentom, gościom oraz patronom i partnerom za wsparcie i za liczny udział – mówi Monika Wajda – organizator sympozjum i prezes „Paidagogos”.
Akcentem artystycznym wydarzenia był występ dzieci z Przedszkola Publicznego nr 34 w Tarnowie (układy taneczne do utworów „Hallelujah” z repertuaru Leonarda Cohena oraz „Boro, boro” z repertuaru Arasha przygotowała lic. Agnieszka Biedroń) oraz z Przedszkola Publicznego nr 8 „Pod Stokrotką” w Tarnowie (piosenkę „Nasz Tarnów” z tekstem Marty Falińskiej i Jerzego Bardela, który jest także autorem muzyki, wykonała sześcioletnia Liwia Stareńczak; grupa najmłodszych dzieci – przygotowana przez mgr Martę Falińską i mgr Danutę Banaś – wykonała składankę pięciu tańców do muzyki klasycznej i współczesnej).
Partnerami sympozjum były następujące placówki i instytucje:
- Przedszkole Publiczne nr 8 „Pod Stokrotką” w Tarnowie, dyrektor Pani Małgorzata Kocik,
- Przedszkole Publiczne nr 34 w Tarnowie, dyrektor Pani Urszula Ciężadło,
- Targosz, Gajda Adwokaci S.C., Kraków
- Fundacja „Dr Clown”,
- Piotr Ćwiertnia Kancelaria Adwokacka w Krakowie,
- Studenckie Koło Artystyczno-Naukowe Teatromanów przy Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie,
- Studenckie Koło Młodych Naukowców przy Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.