Coroczne sympozja pedagogiczne organizowane przez Naukowe Koło Pedagogiczne „Paidagogos” gromadzą pedagogów, nauczycieli-praktyków, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami zawodowymi i przybliżają zebranym problemy i potrzeby współczesnej edukacji. Tegoroczne szóste już sympozjum odbyło się w dniu 10 marca 2016 r. pod hasłem „Działamy, odkrywamy, aktywizujemy. Wychowanie i edukacja współcześnie”. Jego celem była charakterystyka istoty wychowania, wskazanie najistotniejszych aspektów edukacji, doskonalenie kompetencji wychowawców i pedagogów, aktywizacja studentów pedagogiki i promowanie pedagogiki Janusza Korczaka we współczesnej edukacji.
Sympozjum skierowane było do nauczycieli, pedagogów, wychowawców, rodziców i studentów, a także osób zainteresowanych efektywnym nauczaniem i wychowaniem oraz aktywnymi i twórczymi formami pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Gośćmi sympozjum byli Kanclerz mgr Zofia Kozioł, Wicekanclerz mgr Renata Mielak, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych dr Renata Smoleń, Prodziekan Wydziału Zarządzania i Turystyki mgr Bożenia Niekurzak, Kierownik Katedry Nauk o Wychowaniu dr hab. Jan Rajmund Paśko, który prowadził sympozjum.
Sympozjum otworzyła Kanclerz mgr Zofia Kozioł. Kierownik Katedry Nauk o Wychowaniu prof. MWSE, dr hab. Jan Rajmund Paśko odczytał skierowany do organizatorów list Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz Prezes Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka Barbary Janiny Sochal. Już na wstępie słuchacze zostali wprowadzeni w praktykę edukacyjną, oglądając występ dzieci z Przedszkola Publicznego nr 34 w Tarnowie, które zaśpiewały piosenkę „Uśmiechy mamy dla wszystkich” (dzieci przygotowała do występu mgr Wioletta Janowska, absolwentka MWSE i była członkini Koła „Paidagogos”), a także inscenizację muzyczno-ruchową pt. „Gdy zakładam okulary” w wykonaniu dzieci z Publicznego Przedszkola nr 8 „Pod Stokrotką” w Tarnowie (grupę przygotowała mgr Marta Falińska – asystent w Katedrze Nauk o Wychowaniu oraz mgr Danuta Banaś).
Część teoretyczną otworzyła lic. Joanna Wilkońska – studentka studiów II stopnia na kierunku Pedagogika, która wygłosiła referat pt. „Świat wartości moralnych u dzieci w wieku przedszkolnym”. Profesor Władysław Błasiak, pracownik Katedry Nauk o Wychowaniu, w swoim wystąpieniu poruszył problemy dydaktyki przyrody w odniesieniu do uczniów najmłodszych, wskazując przy tym na własne doświadczenia. Osiągnięcia „Paidagogos” zaprezentowały Gabriela Januś (wiceprzewodnicząca) oraz lic. Beata Podstawa w wystąpieniu „Działamy, odkrywamy, aktywizujemy – działania Naukowego Koła Pedagogicznego Paidagogos w ujęciu pedagogiki Janusza Korczaka”. Prezes Koła Joanna Zaklikiewicz w swoim wystąpieniu przedstawiła badania dotyczące oczekiwań studentów kierunku Pedagogika MWSE w Tarnowie. Praktyczne oblicze metody KLANZY w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym zaprezentowały mgr Barbara Ciastoń – wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA Oddział w Krakowie oraz mgr Joanna Niedziałek – członek zarządu. Stowarzyszenie to reprezentowała także mgr Elżbieta Wącław – sekretarz zarządu.
Doktor Barbara Klasińska przedstawiła referat pt. „Odkrywamy i przeżywamy tradycyjne zabawy ludowe”.
Sympozjum zakończył występ tarnowskiego zespołu „Uwaga na Jeże” z wokalistką Katarzyną Jurek, studentką pedagogiki (studia II stopnia w MWSE) oraz Grzegorzem Dzierwą.
– Jesteśmy szczęśliwi, że nasze sympozjum cieszy się tak dużym zainteresowaniem nauczycieli, pedagogów, rodziców i oczywiście studentów. Oznacza to, iż poruszane tematy nie dotyczą odległej sfery, ale skupiają się na praktycznym aspekcie pracy. Myślą przewodnią sympozjum jest działanie, którego cel stanowi wspólne poszukiwanie atrakcyjnych i twórczych metod pracy. Nasze wysiłki kierują się właśnie w stronę nieustannego doskonalenia i samokształcenia. Dziękujemy wszystkim naszym prelegentom, gościom oraz patronom za wsparcie – mówi Joanna Zaklikiewicz – organizator sympozjum i prezes „Paidagogos”.
Sympozjum objęli patronatem: Rzecznik Praw Dziecka, Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA, Publiczne Przedszkole nr 8 „Pod Stokrotką” w Tarnowie, Publiczne Przedszkole nr 34 w Tarnowie, Niepubliczne Przedszkole „Słoneczko” w Radlnej, Stowarzyszenie Psychologii, Edukacji i Rozwoju Osobistego „Kropla Słońca”, Centrum Szkoleniowo-Terapeutyczne SENS.