Studenci turystyki i rekreacji MWSE po raz kolejny uczestniczyli w berlińskich targach turystycznych – największej corocznej imprezie branżowej, gromadzącej wystawców ze wszystkich stron świata.
Organizowane od 1966 roku Targi Berlińskie ITB są największą, najważniejszą i najbardziej prestiżową imprezą turystyczną na świecie. Są one przeznaczone nie tylko dla specjalistów ale również studentów i osób spoza branży. Uczestnictwo w nich umożliwia bieżące śledzenie aktualnych trendów oraz stwarza możliwość zapoznania się z wynikami badań naukowych. W czasie trwania targów mają miejsce liczne seminaria i kongresy, organizowane m.in. przez Światową Organizację Turystyczną.
Co roku targi przyciągają rekordową liczbę wystawców reprezentujących ponad 200 krajów, a liczba odwiedzających przekracza 160 tysięcy osób. Impreza gromadzi nie tylko reprezentantów światowej branży turystycznej, ale również przedstawicieli władz samorządowych, członków korpusu dyplomatycznego, polityków i przedstawicieli biznesu. W ubiegłorocznej edycji targów ITB w Berlinie Polska – po raz pierwszy w ich wieloletniej historii – występowała w charakterze oficjalnego kraju partnerskiego, co stworzyło wyjątkowe możliwości promocji atrakcji turystycznych naszego kraju. W tym roku krajem partnerskim targów był Egipt, który w ubiegłym roku przeżywał kryzys spowodowany zamieszkami i trudną sytuacją polityczną. Jednak na tegorocznych targach Egipt pokazał się z jak najlepszej strony, a jego ekspozycja była jedną z najczęściej odwiedzanych.
– ITB w Berlinie warto odwiedzić ze względu na wiele czynników – mówią ich tegoroczni uczestnicy. – Głównym ich atutem jest możliwość choćby pobieżnego zapoznania się z kulturą i zwyczajami narodów, które są nam odległe i nieznane. Możemy skosztować specjałów kuchni danego kraju, nauczyć się ludowych tańców, zobaczyć jak powstaje miejscowe rzemiosło oraz porozmawiać na tematy, które nas nurtują. Osoby zajmujące się obsługą stoisk są bardzo dobrze przygotowane do pełnienia tej funkcji i na pewno każdy z odwiedzających znajdzie tu coś dal siebie – zachęcają.
Językami targów są przede wszystkim angielski i niemiecki choć nietrudno wśród wystawców znaleźć także osoby mówiące choć trochę w języku polskim. Studenci wyjeżdżający na berlińskie targi podkreślają, że zaletą takich wyjazdów jest możliwość uzyskania informacji na temat praktyk zagranicznych, co stwarza szereg nowych możliwości.
– Zatrudnienie w branży turystycznej w Polsce jest praktycznie niemożliwe bez wcześniejszego doświadczenia, dlatego oferta praktyk zagranicznych zgromadzona na targach jest niezwykle dla nas cenna – mówią studenci MWSE. – Najczęściej podstawowym kryterium kwalifikacyjnym jest dobra znajomość przynajmniej dwóch języków obcych i dyspozycyjność.
Wszyscy uczestnicy tegorocznego wyjazdu do Berlina są zdania, że warto było skorzystać ze stworzonej przez uczelnię możliwości wyjazdu.