W dniu 22 kwietnia br. w Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej w Tarnowie odbył się kolejny wykład otwarty z cyklu „Spotkania z Nauką”. W pięknym, słonecznym dniu dr hab. Władysław Błasiak, prof. MWSE mówił o słonecznych fascynacjach w wykładzie zatytułowanym: Wszystkie drogi prowadzą do Słońca.
W wykładzie uczestniczyli przedstawiciele Władz Uczelni – Rektor prof. Michał Woźniak, Kanclerz mgr Zofia Kozioł, Dziekan dr Renata Smoleń, Prodziekan WZiT mgr Bożena Niekurzak oraz Prodziekan WNS dr Sabina Kurzawa, pracownicy i studenci MWSE oraz uczniowie z tarnowskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych (z V oraz VII Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie).
Przybyłych gości powitała Kanclerz Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie mgr Zofia Kozioł, która zaprosiła wszystkich do wysłuchania trzeciego wykładu prof. Władysława Błasiaka poświęconego zagadnieniom słonecznym.
W trakcie wykładu słuchacze dowiedzieli się m.in., że gdyby podróżowali z Tarnowa do Krakowa z prędkością zbliżoną do prędkości Ziemi w jej ruchu obiegowym wokół Słońca, to taka podróż trwałaby około trzech sekund. Profesor zobrazował wielką siłą oddziaływania grawitacyjnego Słońca. Gdyby ta siła zanikła, a Ziemia byłaby utrzymywana na jej dotychczasowej orbicie za pomocą mosiężnych lin (co oczywiście jest nierealne), to zajęłyby one więcej niż połowę powierzchni Ziemi zwróconej w stronę Słońca. Gdyby całą energię produkowaną przez Słońce skierować w stronę Ziemi, woda we wszystkich rzekach, morzach, oceanach i w nas samych zaczęłaby wrzeć po około jednej sekundzie.
Słońce produkuje energię kosztem reakcji jądrowych. Korzystając z relacji Alberta Einsteina pomiędzy masą a energią oraz w wartości stałej słonecznej, prof. Władysław Błasiak pokazał, że Słońce traci w czasie jednej sekundy ok. 4 miliony ton swojej masy. Dla jednych to niewiarygodnie dużo dla innych niewiele. Gdyby mieszkańcy Tarnowa tracili masę w takim tempie jak Słońce, wówczas w czasie trzech lat odchudziliby się wszyscy razem zaledwie o ok. 0,000001 kg. Prelegent mówił także o ciśnieniu słonecznych fotonów, warkoczach komet, o projektach słonecznej żeglugi kosmicznej oraz o tym, czy w przyszłości energia solarna zaspokoi wszystkie ziemskie potrzeby energetyczne. Na zakończenie Profesor przedstawił krótką historię Słońca, z której słuchacze dowiedzieli się, że jest ono w średnim wieku i pożyje jeszcze ok. 5 miliardów lat. Dodatkowo podczas wykładu zostały zademonstrowane przyszłościowe projekty mody solarnej dla pań i panów.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy na ostatni w tym roku akademickim wykład z cyklu „Spotkania z Nauką”, w którym zostanie zadane m.in. pytanie: „Czy człowiek potrafi przewidywać przyszłość?” Wykład ten, noszący tytuł Krótki kurs przewidywania przyszłości, odbędzie się 13 maja 2016 r. o godzinie 12.00 w budynku MWSE w Tarnowie przy ul. Waryńskiego 14.