Seminarium dotyczące franczyzy w obrocie nieruchomościami zainaugurowało cykl spotkań poświęconych zagadnieniom praktycznym rynku nieruchomości, organizowanych przez Koło Naukowe Nieruchomości „Domuss”, działające przy KNiU MWSE.
Ideą przewodnią seminariów jest umożliwienie studentom spotkania z praktykami lokalnego rynku nieruchomości i wysłuchania w formie pozawykładowej ciekawych wystąpień nt. działania tego rynku z różnym jego kolorytem (silne strony i atuty oraz problemy, trudności i ograniczenia) oraz zadania bezpośrednio pytań specjalistom z tego zakresu.
I seminarium zatytułowane: „Franczyza w obrocie nieruchomościami na przykładzie KNC Global Real Estate„ poprowadziła Dyrektor ds. rozwoju sieci franczyzowej w KNC Pani Joanna Dobroś.
Podczas prelekcji przedstawiła założenia teoretyczne franszyzy, podstawowe definicje oraz twórców („ojców franszyzy”), a także przybliżyła pierwsze oraz działające obecnie na świecie największe firmy franczyzowe. Uczestnicy seminarium zapoznali się również z franszyzą na rynku nieruchomości – poruszone zostały zagadnienia: umowy franczyzowej i warunków jakie spełnić muszą potencjalni franczyzobiorcy, opłat i kosztów związanych z takim rozwiązaniem jak i zalet funkcjonowania biura nieruchomości w sieci franczyzowej. Przybliżone zostały najważniejsze punkty wiążące się
z założeniem biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami w sieci KNC, z uwzględnieniem niezbędnych kosztów uruchomienia i prowadzenia działalności.
W seminarium wzięło udział ponad 100 studentów MWSE różnych specjalności, a także przedstawiciele Katedry Nieruchomości i Ubezpieczeń w składzie: prof. dr hab. Leszek Kałkowski, dr Marzena Bac, mgr Karolina Chrabąszcz. Organizatorami i inicjatorami spotkania było, działające przy Katedrze, Koło Naukowe Nieruchomości 'Domuss” pod przewodnictwem opiekuna naukowego dr Marzeny Bac.
– Seminarium było bardzo dobrze zorganizowane. Pomimo ograniczonego czasu, dowiedziałam się bardzo dużo na temat franczyzy. Zabrakło mi porównania funkcjonowania biura obrotu nieruchomościami, działającego na zasadach franczyzy, z działaniem samodzielnego biura pośrednictwa. Liczę, że na kolejnych seminariach ten temat zostanie poruszony. Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w tym seminarium i czekam na kolejne spotkania, gdyż są one bardzo ciekawym uzupełnieniem wiedzy teoretycznej uzyskiwanej na zajęciach– mówi studentka Magdalena Partyka, uczestnicząca w seminarium.
Kolejne seminarium odbędzie się 12 maja 2012 r. i dotyczyć będzie szczegółów umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Zgłoszenia na II Seminarium Naukowe z cyklu „Rynek nieruchomości w praktyce” przyjmowane będą do dnia 8 maja 2012 r. Zapraszamy!