W dniu 4 marca b.r., pod patronatem Rektora Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie odbyła się konferencja naukowa pt. „Resocjalizacja penitencjarna w perspektywie współczesnych rozwiązań praktycznych”. W konferencji wzięli udział władze uczelni, pracownicy Katedry Pedagogiki, Katedry Zarządzania oraz zacne grono gości reprezentujących m. in. Wojewódzki Urząd Pracy, Zakład Karny w Tarnowie i Nowym Wiśniczu, Zakład Poprawczy w Tarnowie. Konferencja stanowiła preludium do dyskusji na temat skuteczności i efektywności procesu resocjalizacji w warunkach izolacyjnych oraz poruszała ważny aspekt readaptacji i reintegracji społecznej osadzonego w zakładzie karnym, jak również nieletniego wobec którego sąd orzekł umieszczenie w zakładzie poprawczym lub ośrodku wychowawczym.
W pierwszej części konferencji wzięli udział przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie: Pan Michał Kądziołka pełniący stanowisko wicedyrektora WUP w Krakowie, Pani Anna Michałek-Kiełbasa – kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Tarnowie, Pan Jan Hućko – kierownik Zespołu Zamiejscowego WUP w Tarnowie, Pan Miłosz Drożdż – kierownik Zespołu Zamiejscowego WUP w Nowym Sączu, doradca zawodowy oraz ceniony nauczyciel akademicki Pani Iwona Pasierb. Za udział w konferencji oraz owocną współpracę w wielu obszarach działań serdecznie dziękujemy. W konferencji uczestniczył Pan Paweł Stechnij. Dyrektor Zakładu Poprawczego w Tarnowie wygłosił wystąpienie na temat wieloaspektowych form wspierania nieletnich w placówce, którą kieruje. Wśród przybyłych gości znaleźli się również, co odbieramy z ogromną atencją Pan Maciej Możdżeń, Dyrektor Zakładu Karnego w Tarnowie oraz Pani Beata Bańdur, Rzecznik Prasowy Zakładu Karnego w Tarnowie, przedstawiciele Zakładu Karnego w Tarnowie – Pan Julian Toczek oraz szanowany wykładowca Pan Jacek Matrejek na czele z dyrektorem Zakładu Karnego – Panem Pawłem Jastrzębskim. Zacne grono prelegentów uzupełnił także Pan Witold Kędzierski, który zaprezentował wystąpienie na temat efektywności oddziaływań resocjalizacyjnych w ocenie funkcjonariuszy zakładów karnych w oparciu o wyniki badań własnych.
W drugiej części konferencji odbyły się wystąpienia w formie zdalnej. Pani Magdalena Gołda wskazywała na diagnostyczny aspekt niedostosowania społecznego wśród jednostki. Z kolei Pani Aleksandra Zając wzbudziła zainteresowanie odbiorców prezentacjami na temat roli kuratorów w procesie resocjalizacji penitencjarnej oraz społecznej readaptacji skazanych zwalnianych z zakładów karnych. W dalszej części Pani Magdalena Kalista-Jasiak wygłosiła wystąpienie pt. „Teatr profilaktyczny i metody twórczej resocjalizacji w profilaktyce rówieśniczej wobec nieletnich na przykładzie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Ostrowcu Świętokrzyskim”, zaś Pani Karolina Nessing nt. „Streetworkingu jako metody pracy resocjalizacyjnej z nieletnimi”. W ostatnim planowanym wystąpieniu konferencyjnym Pani Iwona Wolańska-Wieczorek zaprezentowała i omówiła zastosowanie mediacji w resocjalizacji penitencjarnej na przykładzie badań pilotażowych wprowadzających instytucję mediacji na terenie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie. Wystąpieniu przewodniczyła Pani Anna Gmurowska reprezentująca Instytut Nauk Prawnych Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.
Wszystkim prelegentom dziękujemy za udział w przekazaniu inspirującej myśli, zarówno w obszarze teorii, jak i w zakresie dobrych praktyk.