W sobotę 3 czerwca 2017 r. studenci Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej mieli okazję wysłuchać wykładu otwartego pt. „Oszczędzanie i inwestowanie długoterminowe”, który został wygłoszony przez pana Krzysztofa Ostafińskiego, radcę prawnego, Regionalnego Koordynatora Programów Edukacji Ekonomicznej i wykładowcę w programie Nowoczesne Zarządzanie Biznesem oraz na studiach podyplomowych.
Prelegent poruszył temat konieczności posiadania tzw. poduszki powietrznej. Jego zdaniem, każdy powinien mieć oszczędności na poziomie od 3 do 12-krotności swojej miesięcznej pensji, by czuć się bezpiecznie. Cele oszczędzania mogą być krótko, średnio oraz długoterminowe. Można wyróżnić także cztery motywy oszczędzania: transakcyjny, konsumpcyjny, portfelowy oraz przezornościowy. Główne czynniki, które motywują ludzi do oszczędzania to konsumpcja oraz przezorność. 23% Polaków trzyma swoje oszczędności poza bankiem. 17% nie potrafi określić, gdzie trzyma swoje oszczędności. Tylko 43% Polaków deklaruje, że posiada oszczędności, co plasuje nas na odległym miejscu wśród krajów europejskich.
Żyjemy w czasach rekordowo niskich stóp procentowych, ale trzeba mieć na uwadze, że te stopy wcześniej czy później wzrosną. Powinni o tym pamiętać ci, którzy dziś decydują się na kredyt hipoteczny z ratą miesięczną na poziomie ok. 1,5 tys zł. Takie osoby powinny zdawać sobie sprawę, że w momencie wzrostu stóp procentowych rata kredytu może wzrosnąć nawet do ponad 2 tys zł.
Pan Krzysztof Ostafiński wymienił czynniki, które przeszkadzają w oszczędzaniu. Są to: brak budżetu domowego, emocjonalne decyzje finansowe, fakt, że nie postrzega oszczędności jako pozytywnej cechy człowieka, niska świadomość finansowa społeczeństwa czy brak etosu oszczędzania.
Duże zaciekawienie studentów wzbudził temat przyszłych emerytur. Według prognoz, w 2060 roku emeryci będą otrzymywać 22% swojego wynagrodzenia. Dziś to 53% ostatniej pensji. Obecnie 15,5% społeczeństwa ma więcej niż 65 lat. W 2060 roku stan ten zmieni się do 33%. W 2017 roku 1% emerytów otrzymuje emeryturę minimalną. W 2060 roku wskaźnik ten może wzrosnąć od 25-50%. Podczas wykładu studenci wraz z prelegentem obliczali kwoty emerytur zarówno dla kobiet jak i mężczyzn w różnym momencie przejścia na emeryturę.
– Pan Krzysztof Ostafiński przedstawił różne instrumenty oszczędzania i inwestowania. Wykład spotkał się z zainteresowaniem jego uczestników, z pewnością ze względu na fakt, że to temat dotyczący każdego Polaka. Co ważne, prelegent wykazał się dużymi umiejętnościami przekazu tak trudnego tematu jak inwestowanie, oszczędzanie, emerytura – mówi mgr Karolina Chrabąszcz-Sarad, pełnomocnik kanclerza ds. promocji i organizator wykładu otwartego.
– Nie był to pierwszy ani ostatni wykład tego typu. Małopolska Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Tarnowie już od kilku lat bierze udział w programie Nowoczesne Zarządzanie Biznesem. Jest jedną ze 125 uczelni wyższych, które zawiązało współpracę ze Związkiem Banków Polskich z myślą o tym, aby studenci MWSE mieli szansę zdobyć także praktyczną wiedzę ekonomiczną i finansową. Program daje wiele możliwości, jak np. darmowy dostęp do naukowych czasopism o tematyce finansowej, udział w grach symulacyjnych, kursach i szkoleniach online czy konkursach z cennymi nagrodami. Wykłady otwarte to tylko jedna z możliwości poszerzenia swojej wiedzy i praktycznych umiejętności w zakresie finansów – dodaje Karolina Chrabąszcz-Sarad.
Przewodnikiem Uczelni w programie jest Pan Mateusz Zając, regionalny koordynator Programów Edukacji Ekonomicznej. Zarówno przed, jak i po wykładzie studenci mogli skorzystać z porad obu specjalistów przy specjalnie przygotowanym stoisku.