W dniu 9 listopada 2015 r. studenci pedagogiki odbyli wizytę w Zakładzie Karnym w Krakowie-Nowej Hucie. Organizatorem tego wyjazdu było Naukowe Koło Pedagogiczne „Paidagogos”, a inicjatorem – mgr Jacek Matrejek. Celem wyjazdu było poznanie specyfiki pracy w zakładzie karnym oraz doświadczenie obecności w tego typu placówce – szczególnie ważne dla studentów resocjalizacji.
Zakład Karny w Krakowie-Nowej Hucie jest jednostką typu półotwartego dla skazanych dorosłych mężczyzn i kobiet odbywających karę pozbawienia wolności po raz pierwszy oraz dla młodocianych. Pojemność zakładu karnego wynosi 330 miejsc. Oddziały męskie mieszczą się w trzech budynkach, a oddziały kobiece w jednym (piętrowym). Oddziały są oddzielone od siebie odpowiednimi zabezpieczeniami. W zakładzie tym mieści się ambulatorium służby zdrowia, magazyny odzieżowe i pomieszczenia administracji.
Studenci spotkali się z dyrektorem zakładu podpułkownikiem Jackiem Mrozem. Po zakładzie oprowadzał wizytujących major Tomasz Bukowski. Studenci poznali zasady funkcjonowania placówki, zobaczyli cele mieszkalne, sanitariaty, salę widzeń (przeznaczoną także to spotkań z dziećmi) i więzienna kaplicę. Dowiedzieli się, że więźniowie mają możliwość kształcenia się i podnoszenia swoich kwalifikacji poprzez liczne kursy odbywające się w zakładzie. Wykonują wszelkie prace na rzecz zakładu, m.in. dbają o ogród. Zdobyte umiejętności mogą im posłużyć do lepszego radzenia sobie w życiu po odbyciu kary.
– Jesteśmy pod dużym wrażeniem funkcjonowania Zakładu Karnego w Krakowie-Nowej Hucie. Dziękujemy dyrektorowi ppłk Jackowi Mrozowi za możliwość odbycia przez studentów wizyty. Podziękowania kierujemy na ręce całej kadry zakładu oraz mgra Jacka Matrejka, który był inicjatorem tej wizyty. Po spotkaniu mamy głowy pełne pomysłów i wiemy, że praca w tego typu ośrodkach jest wymagająca, ale jednocześnie przepełniona pasją i chęcią pomocy – mówi Lidia Tyksińska, członkini Koła.