Członkowie Naukowego Koła Pedagogicznego „Paidagogos”, korzystając z zaproszenia Dziekan Wydziału Nauk Społecznych dr Renaty Smoleń, w dniu 14 stycznia 2015 r. odwiedzili Powiatową Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Tarnowie. Studenci mieli okazję zapoznać się z systemem pracy, najczęstszymi problemami podopiecznych, a także wyposażeniem gabinetów terapeutycznych, w których pracują specjaliści.
Doktor Renata Smoleń, która jest dyrektorem Poradni, przedstawiła studentom historię placówki, jej organizację oraz zadania. Misją Poradni jest pomoc dzieciom, młodzieży, rodzicom (opiekunom) i nauczycielom, którzy potrzebują wsparcia w szeroko pojętym procesie nauczania i wychowania. Obecnie Poradnia obejmuje swoją opieką ponad 3000 osób z ponad 200 placówek z powiatu tarnowskiego. Kadrę Poradni stanowią doświadczeni specjaliści.
Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Tarnowie zajmuje się: badaniami diagnostycznymi, doradztwem psychologicznym, pedagogicznym, logopedycznym oraz specjalistyczną diagnozą kierunku kształcenia ponadgimnazjalnego i wyboru zawodu. Realizuje również programy terapeutyczno-edukacyjne na terenie placówek oświatowych w rejonie swego działania: „Wygrać z dysleksją”, „Ortograffiti”, „Dobry start szkolny”. Specjaliści z Poradni prowadzą ponadto różne warsztaty dla uczniów, rodziców, nauczycieli.
W trakcie wizyty studenci zobaczyli gabinety, w których na co dzień odbywają się zajęcia. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się pracownia, w której prowadzona jest terapia metodą EEG Biofeedback oraz sala przeznaczona do zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Uczestnicy spotkania mogli również zapoznać się z pomocami dydaktycznymi, które specjaliści wykorzystują w swojej pracy.
Członkowie Koła „Paidagogos” zapoznali się z informacjami praktycznymi dotyczącymi zasad zgłaszania się po pomoc, czasu oczekiwania na pierwszą wizytę, najczęstszych problemów, z którymi zgłaszają się pacjenci, procesu diagnozowania gotowości szkolnej czy też współpracy poradni ze szkołami i rodzicami.
– Wizyta w poradni była niezwykle pouczająca. Praca z dziećmi i młodzieżą jest fascynująca, co dało się odczuć podczas spotkania. Dziękujemy dr Renacie Smoleń za zaproszenie oraz wyczerpujące odpowiedzi na nasze pytania. Wizyta ta umocniła nas w przekonaniu, że praca z ludźmi, której chcemy się podjąć, jest trudna, ale daje dużą satysfakcję – mówi Beata Podstawa, członkini „Paidagogos”.