Małopolska Wyższa Szkoła Ekonomiczna uruchamia nowe obszary tematyczne w zakresie kształcenia podyplomowego. Nowa oferta edukacyjna jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku pracy i służy kontynuacji kształcenia osobom, które ukończyły studia pierwszego lub drugiego stopnia w obszarze nauk humanistycznych.
Zainteresowani będą mogli zdobywać i doskonalić kompetencje w dwóch zakresach tematycznych: Pedagogika medyczna z opieką paliatywną oraz Asystent rodziny.
Celem pierwszej specjalności jest przygotowanie wykwalifikowanych pedagogów medycznych, zajmujących się wspieraniem rodzin w opiece nad chorymi terminalnie, czy też chorymi borykającymi się z chorobą nieuleczalną – dorosłymi i dziećmi. Absolwenci będą dysponować zasobem wiedzy i umiejętności niezbędnych do pracy z szeroko pojętą problematyką pomocy rodzinie, w której pojawia się osoba chora. Chodzi tu nie tylko o aspekty medyczne czy psychologiczne, ale także prawne.
Moduły kształcenia w tym obszarze specjalistycznym zostały tak dostosowane, aby słuchacz po zakończeniu studiów potrafił np. organizować czas wolny choremu na chorobę nieuleczalną, wspomóc organizację życia rodzinnego, prowadzić edukację dla chorego i rodziny związaną z bieżącymi problemami zdrowotnymi i kierować do odpowiednich placówek pomocowych, współpracować z zakładami opieki zdrowotnej oraz pomóc w zorganizowaniu pomocy psychologicznej czy psychiatrycznej.
Drugi obszar tematyczny Asystent rodziny przygotowuje wyspecjalizowanych asystentów rodziny, zajmujących się wspieraniem rodzin i przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie oraz specjalistów zorientowanych w systemie pieczy zastępczej. Program studiów koresponduje właśnie z wymogami wynikającymi z Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szkolenia na asystenta rodziny. Absolwenci nabywają kompetencje, które pozwalają zajmować stanowiska asystenta rodziny, utworzenie których wprowadziła wspomniana ustawa.
Zrealizowane w trakcie studiów efekty kształcenia, pozwolą nabyć słuchaczom nowe umiejętności, jak chociażby: udzielanie pomocy rodzinom zastępczym, prowadzenie poradnictwa i edukacji dla rodzin będących w trudnej sytuacji życiowej, współpraca z różnymi jednostkami i organizacjami specjalizującymi się w działaniach na rzecz dziecka i rodziny.
Rekrutacja na studia podyplomowe będzie prowadzona przez Dział Nauczania do 30 września 2014 r.