Problematyka transferu wiedzy i innowacyjne rozwiązania stosowane w biznesie, nauce i gospodarce były przedmiotem konferencji zorganizowanej przez Małopolską Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Tarnowie oraz Fundację Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Konferencja zatytułowana „Nauka – Innowacje – Biznes” zgromadziła w budynku MWSE przy ul. Waryńskiego 14 w Tarnowie kilkadziesiąt osób zarówno studentów, jak i przedstawicieli tarnowskich firm i instytucji.
– Temat konferencji jest bardzo aktualny, ponieważ nowy rodzaj gospodarki, bazującej na wiedzy oraz nowoczesnych technologiach, wymusza zorientowanie na innowacje. W tytule konferencji pojawiło się słowo „innowacja”, które najlepiej spina dwa pozostałe określenia – naukę, która często jest bodźcem, kreatorem działań innowacyjnych oraz biznes, do którego należy wdrożyć innowacje – mówi dziekan Wydziału Zarządzania i Tursytyki MWSE dr Jolanta Stanienda.
Według znawców zagadnienia, innowacyjność jest obecnie jednym z najważniejszych czynników rozwoju społeczno-gospodarczego państw i regionów. Dla Josepha A. Schumpetera, jednego z twórców nowoczesnej ekonomii oraz prekursora badań nad innowacjami, innowacja jest funkcją składającą się z kreatywnego myślenia oraz działania. W tym rozumieniu, innowacją jest zarówno wprowadzenie nowego produktu, nowej metody produkcji, otwarcie nowego rynku sprzedaży, wprowadzenie nowej formy organizacji. Chodzi o to, aby patrzyć na innowacje szeroko. Z jednej strony innowacje należy traktować jako rezultaty, z drugiej jednak strony, innowacje należy traktować jak proces.
Celem konferencji było zademonstrowanie sposobu funkcjonowania internetowych platform transferu wiedzy i tę problematykę przedstawili przedstawiciele Fundacji Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – Tomasz Dubicki oraz Bartłomiej Pawłowski.
Organizatorzy konferencji chcieli również przedstawić innowacyjne mechanizmy i rozwiązania stosowane w biznesie, nauce i gospodarce. Problemy te były tematem wystąpień kolejnych prelegentów – zarówno pracowników naukowych jak i zaproszonych praktyków – prof. Leszka Kozioła, mgr Witolda Zycha, mgr Renaty Mielak, dr Renaty Żaby-Nierody, dr Jolanty Staniendy, wiceprezesa Karpackiej Spółki Gazowniczej Jerzego Sitki, przedstawicieli firmy działającej w obrocie nieruchomościami Joanny Dobroś oraz Rafała Steca, a także Krystyny Kolis-Radziszewskiej z Urzędu Pracy w Tarnowie.