27 października 2016 roku odbyła się uroczysta gala w Ratuszu. Nagrody im. Tadeusza Tertila wręczono już po raz dziesiąty. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych jest aż trzech absolwentów Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie.
Głównym punktem uroczystości było rozstrzygnięcie konkursu, któremu patronuje burmistrz Tertil. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 14 osób. Autorzy najlepszej pracy magisterskiej otrzymali w nagrodę po 3,5 tys. złotych, inżynierskiej trzy tysiące złotych, zaś za wyróżnienia po tysiącu zł. Łączna pula nagród wyniosła 14 tys. złotych i pochodziła z budżetu miasta oraz budżetu powiatu. Na gali w Ratuszu pojawił się m.in. Roman Tertil, wnuk burmistrza miasta, dzięki którego staraniom Tarnów 30 października 1918 roku stał się „Pierwszym Niepodległym Miastem” w Polsce.
Kapituła konkursu, pod przewodnictwem Pana prof. dr hab. Leszka Kozioła, Kierownika Katedry Zarządzania Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie, jednogłośnie uznała, że nagrodę z dziedziny nauk humanistyczno-społecznych należy przyznać Joannie Nowak. Absolwentka Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie jest autorką pracy dyplomowej pt.: „Sytuacja dziecka rozpoczynającego naukę w szkole podstawowej”. Promotorem nagrodzonej pracy był Pan prof. dr hab. inż, Janusz Morbitzer, obecny podczas gali. Profesor Morbitzer jest pracownikiem Katedry Nauk o Wychowaniu MWSE w Tarnowie.
– Prace są z roku na rok rzeczywiście coraz lepsze – przyznaje prof. zwyczajny MWSE, Leszek Kozioł. Jak dodaje, było sporo innowacyjności. – W tym roku te prace prezentują wyższy poziom niż w poprzednich latach. Może to wynika z tego, że więcej było prac inżynierskich. Bardzo podobała mi się praca licencjacka dotycząca tzw. akupunktury, że można pewne zaułki potraktować autonomicznie i je modernizować. Wykorzystując nawet budżet obywatelski powoli ulepszać te slumsy i likwidować je – wyjaśnia.
Komisję zaintrygowała praca magisterska Joanny Nowak z Tarnowa, która badała sytuację maluchów rozpoczynających swoją przygodę ze szkołą. – Ta praca ze względu na wysoki poziom merytoryczny i metodyczny może być nawet przyczynkiem do rozwoju nauki. Mamy tu poruszoną kwestię stadium rozwoju tego dziecka. Trzeba się dobrze zastanowić, czy od 6 lat męczyć dzieci, czy może wystarczy, gdy pójdą w wieku 7 lat. Zdecydowanie z tych badań wynika, że nie ma co zbyt pochopnie działać, nakładając na nie ten obowiązek szkolny – dodaje profesor Kozioł.
Studentka, badając gotowość dzieci doszła do wniosków, że te dopilnowane w domu, w życiu odnajdą się dobrze. – Prowadziłam dość szeroki zakres badań. Obejmowały duże grupy rodziców, nauczycieli i dzieci. Dzieci mówią, że przyzwyczaiły się nawet do zadań domowych, które początkowo im przeszkadzały. Jeżeli tylko trafią na odpowiedniego nauczyciela i będą miały pomoc ze strony rodziców, to w szkole odnajdą się – mówi Joanna Nowak.
Absolwentka nie ukrywa, że nagroda jest dla niej ogromną motywacją. – Zainwestuję te pieniądze w studia podyplomowe. Mam teraz motywację do dalszego rozwoju i mam nadzieję, że nie będę żałować – mówi.
To nie jedyny absolwent MWSE nagrodzony podczas Gali. Wyróżnienie przyznano Marcinowi Banachowi, absolwentowi MWSE za pracę „Wpływ społeczeństwa obywatelskiego – poprzez społeczną aktywność – na rozwój wspólnot. Na przykładzie działalności Rady Osiedla nr 13 Westerplatte w Tarnowie – organizacja i funkcjonowanie jednostek pomocniczych samorządu terytorialnego”. Promotorem wyróżnionej pracy był Pan prof. dr hab. Leszek Kozioł, MWSE w Tarnowie.
Nagrodę z dziedziny nauk techniczno-przyrodniczych otrzymała Marlena Nowak, absolwentka Politechniki Świętokrzyskiej za pracę „Przestrzeń Dialogu Kultur w Tarnowie”. Wyróżnienie przypadło Patrycji Orłowskiej, absolwentce Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie za pracę „Analiza parazytologiczna i fizjologiczna Ixodes ricinus i Ixodes hezagous żerujących na psach i kotach w powiecie tarnowskim”. Z kolei nagrodę za najlepszą pracę inżynierską otrzymała Karolina Wrona. Absolwentka Politechniki Rzeszowskiej zgłosiła do konkursu pracę „Akupunktura miasta na przykładzie historycznego centrum Tarnowa a uchwała o utworzeniu Parku Kulturowego”. Postanowiono przyznać dwa wyróżnienia: dla Michała Makoweja, absolwenta Akademii Górniczo-Hutniczej („Analiza składu chemicznego i fazowego katalizatora żelazowo-chromowego z wykorzystaniem metod instrumentalnych”) oraz Anny Siudut, absolwentki MWSE za pracę licencjacką „Adaptacja dzieci w przedszkolu”. Promotorem pracy Pani Siudut był dr Mirosław Cholewiński, adiunkt w Katedrze Nauk o Wychowaniu MWSE w Tarnowie.
Na uwagę zasługuje fakt, iż wszystkie trzy wyróżnione prace absolwentów tarnowskich uczelni pochodziły z Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie.
Źródło: tarnow.pl, rdn.pl, tarnow.in
Autorzy zdjęć: Artur Gawle, Paweł Topolski