Za nami czwarty i ostatni w tym roku akademickim wykład prof. Władysława Błasiaka z cyklu Spotkania z Nauką w MWSE. W tym cyklu Profesor przybliżył słuchaczom cztery tematy: „Oczy – zwierciadła umysłu. Czy te oczy mogą kłamać?”; „Tęcza – od mitów do zrozumienia”; „Wszystkie drogi prowadzą do Słońca – wiosenne deliberacje” oraz „Krótki kurs przewidywania przyszłości”.
Podczas ostatniego spotkania, które miało miejsce 13 maja 2016 r. prelegent wspomniał o największych prorokach świata, poczynając od Mojżesza. Przedstawił przewidywania proroków większych (Izajasz, Jeremiasz, Ezechiel, Daniel) i mniejszych (Ozeasza, Joela, Micheasza) oraz matematyczne prawdopodobieństwo spełnienia ich proroctw. Przykładowo, Micheasz przewidział, że Jezus Chrystus narodzi się w Betlejem, a prawdopodobieństwo spełnienia tej przepowiedni było jak 1 do 105.
Profesor Błasiak zaprezentował także sylwetkę polskiego wizjonera o. Czesława Klimuszki, który przepowiedział pontyfikat papieski Jana Pawła II: „Jeżeli Włoch nie wyjdzie to wyjdzie Wojtyła. Będzie jednym z największych papieży”. Prelegent wymienił najwybitniejsze postaci w historii ludzkości: Konficjusza, Św. Pawła, Cai Luna, Gutenberga, Kolumba, Einsteina, Newtona, Mahometa, Jezusa Chrystusa, Buddę. Podkreślił, że we wszystkich rankingach najwybitniejszą postacią nauki jest Newton – uczony wszech czasów.
Profesor Błasiak wytłumaczył znaczenie słowa „zrozumieć” (opisać, wyjaśnić, przewidzieć) i odpowiedział na pytanie „Po co nam nauka?”. Uczestnicy dowiedzieli się, że nauka jest po to, żeby przewidywać lepiej. Jej potęga tkwi w umiejętności przewidywania – gdy lepiej zrozumiesz, lepiej będziesz mógł przewidywać przyszłość. Kończąc swój wykład prof. Władysław Błasiak podjął próbę przewidzenia przyszłości. Oto jej rezultat:
Co nas czeka do roku 2026?
- Każdy z nas otrzyma swój kod genetyczny na CD.
- Rozwinie się neuroedukacja.
- Liczba studentów MWSE zacznie gwałtownie wzrastać.
Co nas czeka do 2050 roku?
- Będą nas wspomagać inteligentne roboty.
- Uruchomimy termojądrowe reaktory.
- Długość życia człowieka wydłuży się do 100 lat.
- Chiński będzie bardzo popularnym językiem.
- Powstanie trójwymiarowa telewizja.
Co nas czeka między 2050 a 2100 rokiem?
- Roboty będą naszymi partnerami – osiągną wysoki stopień samoświadomości.
- Badania DNA pozwolą na projektowanie nowych form życia.
- Rakiety zawiozą ludzi na najbardziej odległe planety.
- Długość życia wydłuży się do 150 lat.
- Powstaną komputerowe kopie neuronowe naszych mózgów.
Czy przepowiednie prof. Władysława Błasiaka się spełnią? Wszystko możliwe. Pewna jest kontynuacja wykładów z cyklu „Spotkania z Nauką w MWSE” w roku akademickim 2016/2017. Już teraz serdecznie zapraszamy do wzięcia w nich udziału.