SPRAWDŹ, JAK ZARZĄDZA SIĘ BANKIEM!
Konkurs BANRISK Liga Akademicka to unikalny, intensywny program szkoleniowy Warszawskiego Instytutu Bankowości, w którym wykorzystywana jest gra symulacyjna opracowana na Uniwersytecie Stanford w USA. Projekt jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej NBP.
Celem projektu jest umożliwienie zdolnym i ambitnym studentom zapoznania się z praktyką zarządzania bankiem, w szczególności w obszarze zarządzania ryzykiem, tak aby ich kompetencje były odpowiednie do potrzeb rynku pracy.
Zapraszamy do udziału 5-osobowe zespoły złożone ze studentów od III roku studiów wzwyż (dopuszcza się udział w zespole maksymalnie 2 studentów II roku), z kierunków o profilu bankowo-finansowym lub zbliżonym, legitymujących się dobrymi wynikami w nauce (wymagana średnia ocen za rok akademicki 2014/2015 to minimum 4,00 w skali 2-5, liczona jako średnia ocen wszystkich członków zespołu) oraz aktywnością w uczelnianych kołach naukowych, organizacjach studenckich. Możliwe jest powtórne uczestnictwo w Konkursie, z tym że w nowo zgłoszonym zespole dopuszcza się udział tylko jednej osoby-uczestnika wcześniejszej edycji Konkursu organizowanego przez WIB. Udział w Konkursie jest bezpłatny. Zgłoszenia przyjmowane są do 3 listopada 2015 r.
PRZEBIEG GRY
- Uczestniczące zespoły tworzą zarządy wirtualnych banków, które działają w zmieniającym się otoczeniu makroekonomicznym, symulowanym przez program komputerowy.
- Uczestnicy podejmują strategiczne decyzje dotyczące m.in. wyceny produktów, polityki kredytowej, struktury kapitałowej, zatrudnienia i polityki wynagrodzeń, rozwoju sieci bankowej.
- Przed przystąpieniem do ocenianej części gry, uczestnicy biorą udział w 1-dniowej sesji szkoleniowej i podejmują dwie decyzje próbne.
- W trakcie gry uczestnicy korzystają z opieki merytorycznej Mentora Konkursu oraz organizacyjnej Menedżera Konkursu.
- Zespoły podejmują 8 ocenianych decyzji zgodnych z przyjętą strategią swojego banku (5 dni roboczych na podjęcie każdej decyzji). Zespoły otrzymują analizy Mentora po każdej decyzji: raport o wynikach banku wraz z komentarzem i informacją o zmianach na rynku.
- Decyzje podejmowane są poprzez portal Konkursu BANRISK – Liga Akademicka.
- Poszczególne etapy Konkursu są komentowane przez Eksperta Głównego Konkursu.
- Miarą sukcesu w grze jest wzrost ceny akcji wirtualnego banku na giełdzie BANRISK. Gra promuje decyzje spójne z przyjętą przez uczestniczący zespół strategią gry.
- Na starcie Gry wartość jednej akcji każdego wirtualnego banku będzie taka sama i wyniesie 100 USD. Zwycięża zespół, który osiągnie najwyższą cenę swoich akcji.
- Wyniki i zwycięzcy są ogłaszani na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy, w trakcie sesji finałowej.
ZAKRES MERYTORYCZNY GRY
- Wprowadzenie do zagadnień zyskowności banku: spread, marża, luka, dźwignia, dywidenda, podatki , koszty pozaodsetkowe, prowizje i opłaty.
- Poznaj swój bank: analiza wyników, zyskowność, adekwatność, zwrot.
- Określ strategię i cele swojego banku: hurtowa, detaliczna, uniwersalna; źródła i wykorzystanie funduszy; koszt funduszy; raport ekonomiczny i analiza; przegląd kredytów i depozytów.
- Zarządzaj swoim bankiem: aktywa, pasywa, sieć, zabezpieczenie ryzyka (hedging), kapitał, zysk; otoczenie banku; obszary kontrolowania zysku.
- Zaprezentuj swój bank: Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy: przyjęta strategia; realizacja; wyniki: wskaźniki finansowe, cena akcji na giełdzie, wartość dla akcjonariuszy (SHV).
HARMONOGRAM KONKURSU
- Zgłoszenie udziału w Konkursie: do 3 listopada 2015 r.
- Początek gry: pierwsza decyzja próbna – listopad 2015 r.
- Konkurs toczy się w ramach trzech równoległych regionalnych Lig: w Warszawie, w Katowicach i Poznaniu
- Sesje otwierające w Warszawie, Katowicach i Poznaniu – listopad 2014 r.
- Sesje finałowe w Warszawie, Katowicach i Poznaniu – kwiecień 2016 r.
KORZYŚCI Z UCZESTNICTWA
- Sprawdzenie się w roli menedżera zarządzającego bankiem
- Poznanie i zrozumienie zintegrowanego systemu zarządzania finansowego bankiem
- Intensywne ćwiczenie z zakresu analizy wskaźnikowej i oceny efektywności banku
- Przełożenie wiedzy nabywanej na uczelni na praktykę zarządzania bankiem
- Rozwinięcie umiejętności podejmowania decyzji i pracy w zespole
- Rozwój kariery zawodowej i wzmocnienie swojego CV
- Podniesienie swojej wartości jako przyszłego pracownika banku
- Sprawdzenie się w rywalizacji konkursowej
- Prestiż reprezentowania swojej uczelni
W czwartej edycji Konkursu, rozpoczynającej się w listopadzie 2015 r. Patronem Konkursu jest Związek Banków Polskich, a Partnerem Centrum Informacji Gospodarczej.
WIĘCEJ INFORMACJI
www.szkola-ryzyka.pl
Facebook: BanriskLigaAkademicka
KONTAKT
Joanna Grobelny – Menedżer Konkursu
tel.: 22 826 99 24 wew. 105, 694 907 205, faks: 22 201 21 13
e-mail: banrisk@szkola-ryzyka.pl