Holistyczna koncepcja człowieka i przekonanie o możliwościach rozwojowych każdej osoby leżą u podstaw Metody Klanzy. Wykorzystanie tej metody w pracy z grupą daje wszystkim uczestnikom szansę uświadomienia sobie tego, co można zmienić i czego warto się nauczyć, aby ciągle dążyć do doskonalenia.
12 lutego 2014 roku Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów Klanza Oddział w Krakowie zorganizowało dla członków Naukowego Kola Pedagogicznego „Paidagogos” warsztaty zatytułowane „Kalejdoskop pomysłów – aktywne metody pracy z grupą”. Zajęcia dla studentów prowadzili: pani mgr Teresa Starzec, prezes Stowarzyszenia oraz pan mgr Leszek Hajduga. Inicjatorką tego spotkania była mgr Marta Falińska z Katedry Nauk o Wychowaniu MWSE, która jest także członkiem Stowarzyszenia Klanza. Studentkom towarzyszyła również była wiceprzewodnicząca Koła „Paidagogos” mgr Gertruda Gałek.
Uczestniczki warsztatów miały możliwość szerszego poznania metod zabawy. Otrzymały wskazówki dotyczące prawidłowego kontaktu z grupą, poznały ciekawe formy pracy z najmłodszymi oraz sposoby wykorzystania prostych i łatwych do zdobycia pomocy, pozwalających na twórcze działanie. Poznały znaczenie każdej z zabaw oraz sposoby postępowania nauczyciela, a także twórcze sposoby ułatwiające wejście w grupę. Zapoznały się z ćwiczeniami integracyjnymi oraz sposobami dyscyplinowania grupy.
– Warsztaty były dla nas niezwykle owocne. Miałyśmy okazję poczuć czym tak naprawdę jest Klanza i poznać nowe techniki pracy z dziećmi. Dziękujemy Pani mgr Teresie Starzec, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów Klanza Oddział w Krakowie oraz Panu mgr Leszkowi Hajduga za współprowadzenie zajęć – mówi Joanna Zaklikiewicz, prezes „Paidagogos”.