„Wspólne wspieranie przez aktywne działanie – metody pracy z dziećmi i dorosłymi” były tematem IV Sympozjum Pedagogicznego, które odbyło się 13 marca 2014 roku w Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej w Tarnowie. Podobnie jak w latach ubiegłych organizatorem sympozjum była Małopolska Wyższa Szkoła Ekonomiczna oraz działające przy Katedrze Nauk o Wychowaniu Naukowe Koło Pedagogiczne „Paidagogos”.
Sympozjum zostało objęte patronatem Rzecznika Praw Dziecka, Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, Urzędu Miasta Tarnowa, Stowarzyszenia „Ich Lepsze Jutro”, przedszkoli publicznych, z którymi uczelnia współpracuje (nr 8 „Pod Stokrotką” i nr 34), Przedszkola Niepublicznego w Tarnowcu, a także Stowarzyszenia Psychologii, Edukacji i Rozwoju Osobistego „Kropla Słońca” oraz „Tarnowskiego Inspirującego Magazynu Edukacyjno-Rozrywkowego”.
Organizatorzy Sympozjum starali się pokazać, że praca pedagogiczna z dziećmi i dorosłymi powinna być prowadzona z wykorzystaniem metod, które są atrakcyjne i twórcze. Celem spotkania była wymiana doświadczeń pedagogicznych i wychowawczych osób pracujących z różnymi grupami odbiorców, jak również integracja tarnowskiego środowiska nauczycieli akademickich, pedagogów, wychowawców i rodziców.
Tematem przewodnim Sympozjum była pedagogika Janusza Korczaka we współczesnym wychowaniu dziecka. Zaprezentowano także metody pracy z dziećmi niepełnosprawnymi, wybrane metody terapii dzieci i młodzieży, praktyczne metody aktywizowania i integracji grupy przez wspólną zabawę, ruch i pracę, formy wspierania rozwoju psychicznego osób dorosłych oraz problemy kształtowania u osób dorosłych potrzeby ciągłego doskonalenia i uczenia się przez całe życie.
W Sympozjum wzięli udział przedstawiciele władz MWSE – Rektor – prof. Michał Woźniak, Kanclerz – mgr Zofia Kozioł, Wicekanclerz – mgr Renata Mielak, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i opiekun Naukowego Koła Pedagogicznego „Paidagogos” – dr Renata Smoleń oraz zaproszeni goście: Dyrektor Samorządowego Centrum Edukacji – Barbara Niziołek, Inspektor Wydziału Edukacji Miasta Tarnowa – Jadwiga Gumuła, nauczyciele z tarnowskich przedszkoli i szkół podstawowych, rodzice i studenci kierunku pedagogika.
Zaproszenie na sympozjum przyjęła Pani Barbara Janina Sochal – Przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka w Warszawie; Dyrektor Zespołu Spraw Społecznych i Prawa Administracyjnego w Biurze Rzecznika Praw Dziecka – która przedstawiła zebranym „Korczakowski warsztat demokracji”.
Małopolską Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Tarnowie reprezentowała mgr Marta Falińska, asystent w Katedrze Nauk o Wychowaniu, która zaprezentowała wyniki badań ankietowych dotyczących pedagogiki Janusza Korczaka, przeprowadzonych wśród studentów kierunku pedagogika w MWSE („Korczakowska szkoła wychowania lekarstwem dla polskiego systemu szkolnictwa w opinii studentów Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie”). Prezes Naukowego Koła Pedagogicznego 'Paidagogos” , Joanna Zaklikiewicz, przedstawiła badania prowadzone wśród sześciolatków i ich rodziców dotyczące twórczych metod spędzania czasu wolnego i kreatywności dzieci.
Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Ich Lepsze Jutro”, Krzysztof Drwal w swoim wystąpieniu zatytułowanym „Dziecko z niepełną sprawnością – normalna sprawa?” pokazał metody terapii i usprawniania dzieci w pracowniach, którymi dysponuje Stowarzyszenie. Ks. Karl Thomas Stehlin, Przełożony Bractwa Świętego Piusa X w Europie Środkowej i Wschodniej, który w tym roku po raz czwarty był gościem Sympozjum, mówił o „Duchowości katolickiej w służbie wychowania”.
Wystąpienia zakończyła prelekcja mgr Grzegorza Gotfryda z Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Tarnowa poruszająca problem aktywności obywatelskiej mieszkańców w kształtowaniu odpowiedzialności za sprawy publiczne.
Spotkanie uatrakcyjniły przedstawienia dzieci ze Szkoły Podstawowej w Pawęzowie, Przedszkola Publicznego nr 34 oraz Przedszkola Publicznego nr 8 „Pod Stokrotką” z Tarnowa, a także występ studentki pierwszego roku pedagogiki, Patrycji Bajorek, która wykonała utwór „Małe tęsknoty” z repertuaru Krystyny Prońko.
– Sympozja pedagogiczne są już tradycją Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej. Tegoroczne było wyjątkowe z kilku względów: cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników i było dla nowego zarządu koła naukowego sprawdzianem umiejętności organizacyjnych. Dziękujemy władzom Uczelni, wszystkim prelegentom, instytucjom, które objęły sympozjum swoim patronatem, współpracującym z Kołem „Paidagogos” nauczycielom, pedagogom, psychologom, studentom, rodzicom oraz wszystkim gościom którzy tak licznie wzięli udział w Sympozjum – mówi Joanna Zaklikiewicz, Prezes Naukowego Koła Pedagogicznego „Paidagogos”.