Przez tydzień w Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej w Tarnowie trwały spotkania i warsztaty organizowane w ramach I Tarnowskiego Festiwalu Psychologii Rozwoju Osobistego. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Psychologii, Edukacji i Rozwoju Osobistego „Kropla Słońca” przy współpracy z Naukowym Kołem Pedagogicznym Paidagogos, działającym przy Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej w Tarnowie.
Festiwal podzielony był na bloki tematyczne. Dwa pierwsze dni poświęcone zostały kobietom i ich sprawom. W kolejnych dwóch dniach pracownicy naukowi MWSE, psychologowie dr Renata Smoleń i dr Wacław Srebro poprowadzili panel dyskusyjny pt. „Jak sobie radzić ze stresem w miejscu w pracy”. Jak ważny to obecnie temat, pokazuje frekwencja na tych spotkaniach – wzięło w nich udział około 60 osób. Uczestnicy chętnie włączali się do dyskusji, dzielili się swoimi opiniami, doświadczeniami i refleksjami.
Wykład „Jak przetrwać w dżungli stresu” i warsztaty „Spokojnie! To tylko stres” prowadzone przez psychologa i trenera umiejętności interpersonalnych Wirginię Weronikę Wrzesińską pozwolił uczestnikom przekonać się jaki jest poziom ich własnego stresu, pokazywał jak szukać złotego środka, czyli miejsca równowagi, informował co najczęściej nas stresuje, dawał praktyczne wskazówki pozwalające radzić sobie z różnymi stresorami.
W „dniu stresu” prowadzone były także treningi relaksacyjne, w czasie których można się było odprężyć, stosując proste techniki redukcji stresu, które z powodzeniem można wykorzystywać w domu czy w pracy. Uczestnicy zajęć mieli także okazję wziąć udział w zajęciach stretchingu, poprowadzonych przez instruktora z Negri Fitness Klub, a także obejrzeć pokazy Kung-Fu i Tai Chi w wykonaniu Tarnowskiej Szkoły Kung-Fu. Jak bardzo potrzebne i pomocne w dzisiejszych czasach są takie zajęcia świadczy komentarz jednej z uczestniczek: – Te warsztaty relaksacyjne były naprawdę rewelacyjne. Bardzo pomocne! Kasztan, który miał mnie przenosić z powrotem do mojego lasu – mojego miejsca relaksacji – ściskam od czasu do czasu w kieszeni (jak mnie mój kierownik zdenerwuje.
Następne dwa dni upłynęły pod znakiem dzieci, rodziców i wychowywania. Sabina Rosołowska-Patuła, logopeda i polonistka, poprowadziła warsztaty logopedyczne dla dzieci i rodziców. Rodzice mieli możliwość poznać różne techniki pracy z mową dziecka, które można także wykonywać w domu. Jak skomentowała mama jednego z uczestników:
– Mój 3-letni synek był zachwycony warsztatami logopedycznymi. Były bardzo różnorodne i materiały bardzo ciekawie przygotowane. Nie były potrzebne żadne zabawki, które oczywiście przezornie zapakowałam do torebki na wszelki wypadek jakby się nudził na zajęciach.
Zajęcia poświęcone problemom wychowawczym w klasach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – przeznaczone były dla nauczycieli i rodziców nastolatków – poprowadziły dr Renata Smoleń i mgr Edyta Karasiewicz-Mróz z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie. Problem wywołał żywą dyskusję wśród przybyłych nauczycieli. Pracownicy Poradni podkreślali aspekty komunikacyjne procesu wychowawczego: jak rozmawiać z uczniem, jak przekazywać mu informację o postępach w nauce, jak stawiać granice, jak chwalić i ganić wychowanków.
W w kolejnym dniu studentki Marta Falińska i Gertruda Gałek z Koła Paidagogos prowadziły gry i zabawy rozwijające kreatywność i budujące zaufanie u dzieci. Uczestnicy zajęć świetnie się bawili (zwłaszcza rodzice), ponieważ zajęcia wymagały ruchu, tańca i śpiewu. Dawały możliwość poznania rozwijających wyobraźnię gier i zabaw, w które można bawić się z dzieckiem w domu. W zajęciach warsztatowych wzięła udział pani dyrektor Przedszkola nr 34 w Tarnowie mgr Urszula Ciężadło, dyrektor Przedszkola Publicznego w Łęgu Tarnowskim, mgr Renata Kostrzewa oraz nauczyciele z Przedszkola Publicznego w Żabnie. Sabina Rosołowska-Patuła, logopeda i polonistka, prowadziła zajęcia z bajkoterapii, prezentujące wykorzystanie bajek w procesie wychowania (diagnozowania problemów dziecka i ich rozwiązywania).
Ciekawą perspektywę prezentacji współczesnych problemów psychologii przyjął Janek Przeor – fizyk, chemik, wieloletni pracownik naukowy PAN, psychoterapeuta POP, wprowadzając słuchaczy w tajniki fizyki kwantowej i pokazując jej związki z psychologią. Po wykładzie poprowadził warsztaty o bohaterach z dzieciństwa i ich wpływie na nasze życie.
– Uczestnicy dowiedzieli się, że bohaterowie rosną wraz z nimi i wpływają na decyzje podejmowane w dorosłym życiu decyzje. Okazuje się, że to, kim był bohater z dzieciństwa może determinować dokonywane przez nas wybory i drogę rozwoju – zauważa Gertruda Gałek z koła Paidagogos.
Ostatnie warsztaty dotyczące psychologii kariery i osiągnięć oraz portretu współczesnej kobiety przyciągnęły nie tylko stałych uczestników spotkań, ale także zupełnie nowych słuchaczy.
O dużym zainteresowaniu tarnowian 1. Tarnowskim Festiwalem Psychologii i Rozwoju Osobistego świadczy fakt, że w ciągu ośmiu dni przez sale wykładowe, warsztatowe przewinęło się ponad 230 osób. Niektórzy uczestnicy towarzyszyli organizatorom w trakcie wszystkich spotkań.
– Uważamy, że festiwal był dużym sukcesem. Jako współorganizatorzy uczestniczyliśmy we wszystkich prowadzonych zajęciach i uważamy, że wiele można było zyskać w sferze rozwoju osobistego, czy w obszarze wiedzy i umiejętności związanych z wychowaniem dzieci i młodzieży. Mamy nadzieję, że za rok taki festiwal ponownie uda się zorganizować – mówi Marta Falińska z Koła Pedagogicznego, działającego przy MWSE.