Przez tydzień trwać będzie I Tarnowski Festiwal Psychologii Rozwoju Osobistego. Jego organizatorami są Stowarzyszenie Psychologii, Edukacji i Rozwoju Osobistego „Kropla Słońca” oraz Koło Pedagogiczne – Paidagogos, działające przy Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej w Tarnowie.
Festiwal rozpoczął się 6 października 2012 r. Oficjalną część otworzyli Prezes Stowarzyszenia „Kropla Słońca”, Wirginia Weronika Wrzesińska, Rektor, prof. dr hab. Michał Woźniak oraz Dziekan Wydziału Nauk Społecznych, dr Renata Smoleń. Wśród zaproszonych gości była p. dyrektor Przedszkola nr 34 w Tarnowie, mgr Urszula Ciężadło.
Dwa pierwsze dni upłynęły pod znakiem kobiet. W tym czasie odbyły się zajęcia uczące samooceny i samoakceptacji, uświadamiania własnego potencjału i technik pozwalających świadomie go wykorzystywać, by żyć w sposób bardziej satysfakcjonujący, działać skuteczniej zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.
W sobotę, 6 października, odbyły się warsztaty „Uwierz w siebie” prowadzone przez Wirginię Weronikę Wrzesińską, psychologa i trenera umiejętności interpersonalnych. Celem tych warsztatów było rozbudzenie pewności siebie u uczestniczek, pokazanie, że negatywny sposób myślenia, destrukcyjnie wpływa na samoocenę, obniża skuteczność działania, a w konsekwencji prowadzi do przeżywania przewlekłego stresu, stanów lękowych, poczucia winy.
Kolejny blok zajęciowy prowadzony był przez panią Małgorzatę Wnuk-Kocimowską, psychologa i psychoterapeutę, która przyjechała do Tarnowa z Warszawy w ramach 6. Ogólnopolskiego Festiwalu Psychologii Procesu POP-Kreacje, którego tarnowską odsłonę mamy przyjemność realizować w trakcie 1. Tarnowskiego Festiwalu Psychologii i Rozwoju Osobistego. Zajęcia dotyczyły „Samoakceptacji ciała i wyglądu”, jak również myśli i wzorców zachowań, które kryją się za zaburzeniami odżywiania. Akceptacja siebie, swojego wyglądu zewnętrznego, ciała – to problem, który dotyka społeczeństwo coraz częściej. Taki trening jest szczególnie istotny w czasach, gdy świat mediów, reklamy, mody budują w nas przekonanie, że musimy być młodzi, szczupli, piękni (według jednego, narzuconego nam wzorca), a świat naszego wnętrza, tego, kim naprawdę jesteśmy, jest mniej istotny (nie da się go pokazać przed kamerą). Celem prowadzonych zajęć było złamanie tego stereotypu i rozbudzenie w uczestniczkach świadomości własnego ciała, jego potrzeb, tego, co próbuje nam czasem przekazać poprzez choroby. Efektem miała być większa tolerancja dla swojego wyglądu, tego, co w nim niedoskonałe i poczucie, że nawet to niedoskonałe może być piękne.
W kolejnym dniu festiwalu, 7 października, psycholog Wirginia Weronika Wrzesińska zabrała uczestniczki w mitologiczną podróż do świata archetypów. Posługując się metaforą greckich bogiń, starała się pokazać uczestniczkom warsztatów wzorce kobiecych zachowań, ról życiowych, czynniki motywujące je do działania, stanowiące o wartości ich życia. Uczestniczki wspólnie wypracowywały nowe, szersze spojrzenie na kobietę i kobiecość, pojawił się przy tym duch współdziałania zamiast współzawodnictwa.
– W ciągu dwóch pierwszych dni w warsztatach uczestniczyło około 70-80 osób. Uczestniczki zajęć brały aktywny udział, dyskutowały, ćwiczyły, doświadczały. Wspólnie odkrywały wzorce swoich zachowań, myśli, uczuć – mówi Marta Falińska z koła „Paidagogos”. – Ten pozytywny oddźwięk na inicjatywę, jaką jest Festiwal, obserwacje prowadzących, jak również informacje od uczestniczek wskazują jak bardzo potrzebne są takie inicjatywy. W codziennym życiu jesteśmy bombardowani różnymi, sprzecznymi informacjami, nieustannie napotykamy na problemy i przeszkody. To wszystko, a także tempo życia, stres powoduje, że tracimy pewność siebie, wiarę w swoje możliwości, oddalamy się od tego, kim naprawdę jesteśmy i kim chcielibyśmy być – dodaje.
Wszystkim zainteresowanym przypominamy, że I Tarnowski Festiwal Psychologii i Rozwoju Osobistego trwa do 13 października. Organizatorzy zapraszają na zajęcia.