Jak ważna jest współpraca i dialog pomiędzy szkołą i rodziną? – na to pytanie szukano odpowiedzi podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej, która odbyła się w dnia 20-21 kwietnia 2016 r. w Tarnowie.
Konferencja zatytułowana „Szkoła i rodzina. Współpraca i dialog” została zorganizowana wspólnie z Urzędem Miasta Tarnowa, Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli ODN w Tarnowie oraz Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej. Patronat honorowy nad konferencją objęli: Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, Wojewoda Małopolski Jerzy Pilch, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, Przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie Kazimierz Koprowski oraz Prezydent Miasta Tarnowa Roman Ciepiela.
Konferencja miała na celu wymianę wiedzy i doświadczeń pedagogicznych oraz wychowawczych w obszarze wychowania. Ważnym punktem konferencji było wskazanie uczestnikom zagrożeń, jakie wynikają z braku dialogu między dzieckiem i rodzicami oraz zaprezentowanie form wsparcia, które może zaoferować szkoła.
W pierwszym dniu konferencji, prowadzonej przez ks. prof. Jacka Siewiorę, ks. prof. Janusz Mastalski omówił obszary konfliktów między rodziną a szkołą, a prof. Janusz Morbitzer wygłosił referat na temat koniecznej i trudnej współpracy rodziców i szkoły w świecie nieustannych zmian. Tematem wystąpienia księdza profesora Jacka Siewiory była „Transgresja i acedia jako skrajne postawy procesu wychowania”. Doktor Roman Dorczak pokazał natomiast, w jaki sposób rodzice mogą współpracować z nauczycielami w wystąpieniu zatytułowanym „Rola rodziców w kierowaniu szkołą”.
Podczas drugiego dnia konferencji zaprezentowano przykłady dobrych praktyk. W pierwszej części spotkania dyrektorzy i nauczyciele tarnowskich placówek oświatowych przedstawili, w jaki sposób i w jakim zakresie współpracują z rodzicami. Głos zabrali przedstawiciele m. in. Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Sacrecoeur, Przedszkoli Publicznych nr 34 i 31, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5, III oraz V Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie. W drugiej części, którą poprowadziła dziekan dr Renata Smoleń, przedstawiciele instytucji wspierających rodzinę i szkołę mieli możliwość zaprezentowania różnych form współpracy z rodzinami w sytuacjach trudnych.
W trakcie przerwy uczestnicy konferencji obejrzeli prace plastyczne uczniów tarnowskich szkół oraz pokaz mody młodej projektantki Adriany Kustry, niebawem absolwentki Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie.
Zarówno prelegenci, jak i słuchacze zgodnie przyznali, że rodzina i szkoła potrzebują siebie nawzajem.
– Potrzebujemy drugich, potrzebujemy innych, potrzebujemy ludzi, z którymi możemy się utożsamiać, których świat wartości i cele życiowe są zbieżne z naszymi. Wtedy łatwiej nam będzie rozwiązywać konflikty- powiedział w podsumowaniu ks. prof. Jacek Siewiora.
Relacja wideo z pierwszego dnia konferencji.